اطلاعات عمومی

ارتودنسى نامرئی

ارتودنسى نامرئی

ارتودنسی نامرئی یک نوع درمان ارتودنسی بدون استفاده از هرگونه سیم و بند و براکت می باشد که در اصطلاح دندانپزشکی و ارتودنسی به آن ” Invisible Aligner System ” یا ” Clear Aligner System ” یا ” Transparent Aligner System ” می گویند اگرچه در ایران، بسیاری از دندانپزشکان و متخصصان ارتودنسی و حتی یکی از معروفترین انجمنهای تخصصی ایرانی در این زمینه (در کمال تعجب) در وب سایت خود و همینطور در صحبتهای خود به اشتباه، آنرا ” اینویزالاین یا Invisalign ” توصیف می کنند.
.
در واقع، سیستم Invisalign یک برند معروف و شناخته شده در این زمینه می باشد که الاینرهای شفاف آن توسط لابراتوار بزرگ آمریکایی ” Align Technology ” تولید می شود و در حقیقت پیشتاز این تکنیک در جهان می باشد. لازم به ذکر است برندهای دیگری هم امروزه در کشورهای مختلف جهان در چنین سیستمی فعال هستند. برندهایی مثل Clear Correct و …
حکایت برند اینویزالاین در ارتودنسی همچون حکایت برند “کلینکس” در صنعت دستمال کاغذی است که عوام به اشتباه، تمام مارک های دستمال کاغذی را کلینکس می نامند.

بدون استفاده از الاستیک و مینی اسکرو و … و فقط با استفاده از اتچمنتهای کامپوزیتی رنگ دندان، پنج دسته از کیس ها کاندید درمان با ارتودنسی نامرئی B-Align هستند:

1- بیماران کلاس یک که کرودینگ خفیف یا متوسط در سگمنت قدامی دارند.

2- بیماران غیر از کلاس یک که نامنظمی خفیف تا متوسط در ناحیه دندانهای قدامی دارند و به هر دلیل، خودشان تمایل دارند که فقط نامنظمی دندانهای قدامی آنها برطرف شود بدون اینکه دیگر روابط دندانی یا فکی ( کلاس دو یا سه – دنتال یا اسکلتال ) آنها اصلاح گردد.

3-بیمارانی که قبلا از روشهای درمانی دیگر ارتودنسی همچون ارتودنسی ثابت استفاده کرده اند و اکنون در آنها ریلپس اتفاق افتاده است.

4- بیمارانی که نامنظمی های شدید دندانی همچون چرخش شدید کانین ها را به همراه کرودینگ سگمنت قدامی دارند ولی حاضر به استفاده از سیم و براکت برای مدت طولانی نیستند . در چنین کیس هایی برای یک مقطع کوتاه زمانی از براکت و سیم برای اصلاح چرخش شدید کانین استفاده می شود و بقیه مدت درمان که زمانی طولانی تر می باشد با استفاده از الاینرها ادامه می یابد و بدین ترتیب، رضایت بیمار نیز جلب میگردد.

5- کیس هایی که متقاضی دندانپزشکی زیبایی و لبخند زیبا هستند ولی با کاربرد کامپوزیت و لمینت و … به تنهایی، زیبایی مد نظر آنها تامین نمی شود یا اگر هم تامین شود آن زیبایی، زیبایی پایداری نیست. در چنین کیسهایی، الاینرتراپی یک مکمل کم نظیر برای درمان با لمینت یا کامپوزیت محسوب می شود. بدین ترتیب که ابتدا با استفاده از الاینرها، تا حد ممکن، موقعیت و جهت دندانها اصلاح می گردد ( بدون اینکه به ساختار دندان بر اثر تراش یا … آسیب برسد ) و سپس در مواردی که لازم است با استفاده از کامپوزیت یا لمینت یا … به زیبایی حداکثری مد نظر بیمار می رسیم.

ارتودنسى نامرئی