اطلاعات عمومی

ارتودنسی و لق شدن یا افتادن دندان

ارتودنسی و لق شدن یا افتادن دندان

آیا ارتودنسی می تواند باعث لق شدن یا افتادن دندان شود؟

در یک تا دو روز بعد از سیم‌ کشی، دندان‌ها شروع به جابه‌حایی کرده و به نظر می‌رسد شل شده‌اند. این وضعیت یک الگوی طبیعی حرکت دندان‌ها بوده و روشی است که آنها برای حرکت از میان بریس‌ها استفاده می‌کنند. بیماران ممکن است حس کنند که دندان‌هایشان در حال لق شدن هستند و بازشدگی‌هایی را در نواحی ببینند که قبلاً هیچ فضایی وجود نداشته است. این حالت کاملاً طبیعی می‌باشد، هرچند اگر موردی قبل از درمان توسط متخصص ارتودنسی توضیح داده نشود می‌تواند باعث نگرانی بیمار شود.

آیا بریس‌ها می‌توانند باعث لق شدن و افتادن دندان‌ها شوند؟

بریس‌ها با ایجاد براکت‌هایی دور هر دندان کار می‌کنند. آنزیم‌هایی که توسط نیروهای ارتودنسی فرا خوانده می‌شوند باعث تجزیه‌ی استخوان‌های قدیمی در محل فشار شده و استخوان جدیدی در فضاهای خالی شکل می‌گیرد. این واکنش‌ها طبیعی است و اساس حرکت دندان در درمان ارتودنسی می‌باشد.

محققین نشان داده‌اند که حرکت دندان حداقل باعث تغییرات کوچک در شکل و طول ریشه‌ها در تمام بیماران می‌گردد، اما این تغییرات به حدی کوچک هستند که در ۹۸ درصد از موارد با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نمی‌باشند.

با این حال در کمتر از ۲ درصد از بیماران، مقداری کوتاه شدگی قابل مشاهده در ریشه‌ی دندان در طول درمان معمول ارتودنسی رخ می‌دهد. علت دقیق تحلیل (کوتاه شدگی) ریشه مشخص نیست، اما این باور وجود دارد که ناشی از استعداد ژنتیکی و درمان طولانی مدت ارتودنسی که بیشتر از ۳ سال است می‌باشد. این استعداد ژنتیکی مهم بوده و اگر بدانید که قبلاً در خانواده‌تان رخ داده است باید با متخصص ارتودنسی در میان بگذارید. این وضعیت منجر به هیچ گونه مشکلات طولانی مدتی برای دندان‌ها نمی‌شود، زیرا بطور کلی یک دندان می‌تواند تا نیمی از طول ریشه‌ی خود را از دست بدهد اما هیچ گاه مشکلی نداشته باشد.

بطور کلی بریس‌ها موجب لق شدن دندان‌ها نمی‌گردند. هرچند در موارد نادر تحلیل ریشه، متخصص ارتودنسی میزان پیشرفت آن را کنترل کرده و متناسب با آن توصیه‌های لازم را به بیمار خواهد کرد. بیمارانی که دندان‌هایشان سیم کشی شده است باید همواره نگرانی‌های خود را با متخصص ارتودنسی در میان بگذارند تا بلافاصله به آنها رسیدگی شود.

چه کاری می‌توان برای جلوگیری از تحلیل ریشه در طول درمان انجام داد؟

تنها کاری که متخصصین ارتودنسی می‌توانند انجام دهند نظارت بر بیماران خود در طول درمان با استفاده از رادیوگرافی است. این کار باید حداقل یک بار در سال انجام شود. در صورتی که متخصص متوجه تحلیل ریشه شود، باید به آن اشاره کرده و با بیمار یا خانواده‌ی وی مورد بحث قرار گیرد. بسته به میزان تحلیل، ممکن است درمان بطورعادی ادامه پیدا کند، مدت درمان کوتاه شود (برای مثال توقف درمان بعد از بسته شدن فضاهای باز)، یا بریس‌ها بلافاصله برداشته شوند. هرچند بطور کلی این عقیده وجود دارد که دندان می‌تواند تا نیمی از طول ریشه‌ی خود را از دست بدهد و مشکلی نداشته باشد.

 1,548 بازدید از آغاز,  1 بازدید در امروز

بازگشت به لیست