در زمان ارتودنسی, مقالات ارتودنسی

بارداری در زمان درمان ارتودنسی

بارداری در زمان درمان ارتودنسی

بارداریتان در هنگام ارتودنسی را تبریک میگیم!

اکنون که درحال انتظارید ، احتمالاً یک میلیون سوال در ذهنتان دارید ودرمان ارتودنسی حتما باید یکی از آن سوال ها باشد؟

اگر تحت درمان ارتودنسی هستید احتمال این وجود دارد که قبل از اینکه نوزاد شما متولد شود ، آنها را بردارید ویاشاید تاپس از تولد فرزندتان طول بکشد که این یکی از مراحل چالش برانگیز مادری شما خواهد بود. اما بیایید پدران را فراموش نکنیم. بخشی ازچالش های مربوط به بارداری در همین جدول زمانی درمان برای مردانی که به تربیت نوزاد و در نهایت کودکان کمک می کنند نیز صدق می کند. هرگز زمان اشتباهی برای مراجعه جهت درمان ارتودنسی وجود ندارد .

بارداری و رژیم ارتودنسی

تحقیقات نشان داده که یک رژیم غذایی حاوی پروتئین بالا باعث افزایش تولید شیر مادر می شود. نه رژیم رایج که بدن شما را در وضعیت کتوز قرار می دهد ، بلکه پروتئین سنگین 70 تا 100 گرم در روز است. اما جویدن برخی از گوشت ها دشوار است و در مدت زمان استفاده از براکت ها توصیه نمی شود. شما می خواهید از محصولات گوشتی که مجبورید آنها را با دندان بجویید ، مانند گوشت گاو تند یا استیک خام ، پرهیز کنید. سایر راه های عالی برای دریافت پروتئین ازطریق راه دوستانه با براکت ها تخم مرغ ، سینه مرغ ، فیله گوشت خوک ، پنیر و ماست است. ماهی همچنین می تواند یک منبع پروتئین عالی باشد ، اما در حالی که باردار هستید باید از مصرف هر نوع ماده جیوه ای از جمله ماهی شمشیری و ماهی خال خالی اجتناب کنید. اگر گیاهخوار یا گیاهخوار هستید ، این روش ها را برای برنامه ریزی رژیم غذایی با پروتئین بالا بررسی کنید. و همیشه هنگام استفاده از براکت ها از مصرف غذاهای زیر خودداری کنید: • غذاهای ترد مانند آجیل ، سیب و هویج • غذاهای سخت مانند رولت های سفت و نان شیرینی ، پیتزا یا استیک غذاهای دنده ای ،تافی ، آب نبات چسبناک ، یا میوه های خشک • تنقلات شکننده مانند چیپس ، ذرت بو داده • آب نبات سفت مانند آب نبات چوبی ، نعناع ، قطره لیمو یا کره • یخ

 

اگر شما یکی از زنانی هستید که در طول بارداری تورم لثه دارید ، ممکن است برای بی حس کردن درد یخ را بجوید. این کار می تواند باعث لق شدن براکت های شماشود

 

 

مراقبت های ارتودنسی را با پزشکان خود در میان بگذارید ادامه درمان ارتودنسی در دوران بارداری کاملاً بی خطر است. با این حال ، شما باید مطمئن شوید و اگر باردار هستید یا قصد باردار شدن دارید ، به متخصص ارتودنسی خود اطلاع دهید ، زیرا ممکن است برخی از رویکردهای مراقبت شما را تغییر دهد. اگر باردار هستید و در نظر دارید درمان ارتودنسی را شروع کنید ، عاقلانه است که پیش از این با پزشک متخصص زنان و زایمان صحبت کنید.

 

به این دلیل که همه اعضای تیم پزشکی شما باید در یک صفحه باشند و از مراقبت هایی که می کنید آگاه باشند.

 

 

باردار شدن چگونه بر دندان های من تأثیر می گذارد؟

 

بارداری در زمان درمان ارتودنسی

تاثیر بارداری یر دندان

شاید تعجب کنید که وقتی متوجه شوید بارداری می تواند به طور قابل توجهی بر دندان های شما تأثیر بگذارد. حتی اگر قبل از بارداری مشکلی با دندان های خود نداشته باشید ، ممکن است در حین بارداری متوجه برخی تغییرات یا ازار واذیت هایی شوید. به عنوان مثال ، بارداری باعث ایجاد التهاب در برخی از زنان در لثه می شود. وقتی فکر می کنید بدن شما در دوران بارداری تغییر می کند ، احتمالاً آخرین چیزی که تصور می کنید تفاوت در دهان شماست. با این حال ، از آنجا که بارداری باعث تورم می شود ، در واقع ممکن است متوجه یک پدیده دندانی به نام تومورهای بارداری شوید. این پدیده هیچ چیز خطرناک و بدخیمی نیست. افقط تورم بیش از حدو موقتی است که در بین دندان های شما ایجاد می شود. هورمون ها در دوران بارداری نیز می توانند دندان ها را لق کند. این بدان معنا نیست که دندان های شما در معرض خطر افتادن قرار دارند و همچنین شل شدن انها برای همیشه صورت نمی گیرد. دندان های شما باید پس از متولد شدن کودکتان درست مانند قبل باشند‌، اما بسیار مهم است که متخصص ارتودنسی هنگام ایجاد برنامه درمانی خود احتمال بروز تغییراتی را در نظر بگیرد (این دلیل دیگری است که باید فوراً در مورد بارداری خود به ارتودنتیست خود بگویید).

 

(که دلیل دیگری بر این است که فوراً متخصص ارتودنسی در مورد بارداریتان بداند مهم است). به دلیل این عوارض جزئی را ممکن است در دوران بارداری خود تجربه کنید ، ممکن است لازم باشد که قرار ملاقات وویزیت های خودرا با ارتودنتیست خود را کمی بیشتر تنظیم کنید. به طور متوسط بیمار باید نزدیک هر چهار یاپنج هفته پزشک مراجعه کند ، اما ممکن است معاینه های نزدیک به هر دو یا سه هفته تغییرکند. ارتودنتیست شما با پیشرفت درمان این مسئله را تعیین می کند.

 

 

اشعه ایکس:

بارداری در زمان درمان ارتودنسی

اشعه ایکس

ممکن است در مورد اشعه تولید شده توسط تصاویر دندان پزشکی از دندان های خود نگرانی داشته باشید. همیشه بهتر است در حین بارداری حتی در معرض تابش مقدار کمی اشعه قرار بگیرید یا از آن اجتناب کنید. با این حال ، متخصصان ارتودنسی یک وسیله محافظتی دارند که روی منطقه شکم شما قرار می گیرد تا اطمینان حاصل شود که نوزاد در حال رشد در معرض تابش تصویربرداری قرار نمی گیرد. آكادمی پزشكان خانواده گزارش می دهد كه گرفتن تصاویر دیجیتالی از دندانهای شما در دوران بارداری برای یك متخصص ارتودنسی بی خطر است.

بهداشت دهان:

 

بارداری در زمان درمان ارتودنسی

بهداشت دهان ودندان

نمی توان اهمیت حفظ بهداشت دهان و دندان در طول درمان ارتودنسی را نادیده گرفت، اگر باردار باشید این امر بسیار ضروری تر است. متخصص ارتودنسی به شما آموزش می دهد که چگونه از براکت های خود مراقبت کنید تا باکتریها یا ذرات غذا را از بین ببرید و همچنین لثه ها را نیز سالم نگه دارید. یکی از تأثیرات ناخوشایندی که بسیاری از زنان در اوایل بارداری متحمل می شوند ، تهوع هنگام صبح است اگر استفراغ می کنید ، دندان های شما در معرض ماده اسیدی هستند که به اندازه کافی قدرتمند هستند و گاهی امکان دارد باعث از بین رفتن فلز شود. این مقدار مطمئناً می تواند دندان های شما را فرسایش دهد. اگر در دوران بارداری خود دچار استفراغ هستید ، باید فوراً دندان های خود را بشویید و مسواک بزنید واگرصبح هاحالت تهوع بیشتری دارید مسواک زدن صبح گاهی را برای چندساعت به تعویق بیندازید.برای مسواک زدن در دوران بارداری حتماازاب سرد ومقدار کمتری خمیردندان استفاده کنید درصورت امکان هرگونه حساسیت ازمسواک بدون خمیردندان استفاده کنید .

داروها:

بارداری در زمان درمان ارتودنسی

دارو

اگر نگران مصرف دارو در دوران بارداری هستید ، خبر خوب این است که برای درمان ارتودنسی نیازی به استفاده از هر نوع دارویی نیست. همچنین به ندرت پیش می آید که یک متخصص ارتودنسی نیاز به انجام روشی تحت بیهوشی داشته باشد ، بنابراین دیگر نگران تأثیرات آن بر روی کودک نخواهید بود.

 

 

-آیا در حالی که باردار هستم ، درمان ارتودنسی دردناک تر خواهد بود؟

 

 

متأسفانه ، در برخی موارد ، مادران باردار ممکن است کمی ناراحتی بیشتری نسبت به حد متوسط در براکت ها داشته باشند. این نتیجه افزایش حساسیت عصبی است که بارداری ایجاد می کند و همچنین افزایش التهاب در لثه ها. این برای همه اتفاق نخواهد افتاد ، اما بهتر است که بدانید این فقط یک احتمال است. شکل ظاهری بسیاری از زنان باردار با شروع رشد شکم تغییرمیکند ومعمولا نگران ظاهر خود میشوند. این میزان هم میتواند مقدار قابل توجهی از ناراحتی را ایجاد کند.

 

برخی از زنان ممکن است در طول بارداری از ارتودنسی پرهیز کنند تا از تشدید نگرانی در مورد ظاهر و درد جلوگیری کنند. اگر ظاهر اصلی ترین نگرانی شماست ، استفاده از الاینر ها را توصیه می کنیم. این گزینه از یک مدل پلاستیکی و شفاف از دندان های شما استفاده می کند – شبیه نگهدارنده – که درمان ارتودنسی شما را پنهان می کند. با پیشرفت درمان باید مقایسه را به روز کنید ، این گزینه باعث کاهش دیده شدن درمان ارتودنسی می شود.

بارداری در زمان درمان ارتودنسی

مطالب مرتبط