اطلاعات عمومی

بلیچینگ دندان حین درمان ارتودنسی

بلیچینگ دندان حین درمان ارتودنسی

سفید کردن و بلیچینگ دندان حین درمان ارتودنسی

برنامه‌ی تمیز نگه داشتن دندان‌ها در حین انجام درمان ارتودنسی می‌تواند چالش برانگیز باشد، بنابراین بسیاری از بیماران با بریس روش‌های خاص سفید کردن دندان را در نظر می‌گیرند. دانستن اینکه چطور با وجود بریس‌ها می‌توان دندان‌ها را سفید کرد، امری غیر ممکن نیست، اما باید احتیاط خاصی انجام شود تا از آسیب به بریس‌ها در فرآیند عمل جلوگیری شود. رایج‌ترین درمان‌های ارتودنسی، براکت‌های فلزیدر جلوی دندان‌ها و براکت‌های فلزی در پشت دندان‌ها است. یادگیری چگونگی سفید کردن دندان در ارتودنسی می‌تواند در ابتدا نیازمند تلاش‌های خاصی باشد، اما مطمئنا با محصولات مراقبت‌ دهانی مناسب و درمانی که با روند لبخند صاف‌تر تداخل پیدا نکند، دست یافتنی است. در اینجا برخی از بهترین روش‌ها برای سفید شدن دندان‌ها توسط دندانپزشکان توصیه شده است.

چگونه دندان‌ها را با وجود بریس‌ها سفید کنیم؟

درخشان شدن لبخند شما به آسانی مراجعه به دندانپزشک برای درمان سفید کردن دندان در ارتودنسی، یا خرید یکی از انواع گزینه‌های درمان خانگی در دسترس، می‌باشد.

بلیچینگ در مطب

این روش بلیچینگ در ارتودنسی اغلب به نام chairside bleaching نامیده می‌شود و معمولا تنها به یک یا دو جلسه درمان نیاز دارد. یک عامل سفید کننده قوی برای دندان‌ها، همراه با یک نور خاص برای سرعت بخشیدن به اثر، بسته به نوع مورد، استفاده می‌شود. با توجه به قدرت بلیچینگ در مطب، بیماران ممکن است پس از حذف براکت‌های فلزی متوجه یک اثر دو رنگی شوند که در آن رنگ آن قسمت‌ از دندان‌هایی که در معرض نمایش هستند سفیدتر از آنهایی است که پوشانده شده بودند. بنابراین، در صورتی که این فرآیند پس از برداشتن بریس‌ها انجام شود نتیجه‌ی بهتر و زیباتری خواهد داشت. از آنجایی که سفید کردن سطوح پشت (لینگوال) دندان‌ها ضروری نیست، با این حال، اگر در پشت دندان‌هایتان بریس دارید، بلیچینگ در مطب باید نسبتا آسان باشد.

بلیچینگ در خانه

همانند درمان بلیچینگ در مطب، این مواد سفید کننده به طور معمول به شکل ژل هستند و در پلاکی که شبیه به محافظ دهانی ورزشی به نظر می‌رسد، قرار می‌گیرند. این محصول از پراکسید برای سفید کردن مینای دندان استفاده می‌کند. اگر شما دارای براکت‌های ارتودنسی هستید، پلاک سفارشی پس از قرار دادن این دستگاه‌ها باید ساخته شود، به طوری که در پلاک هم برای ژل و هم برای براکت‌ها فضا باشد و بنابراین ژل براکت‌های فرد را از دندان‌ها بیرون نمی‌آورد. با این حال، برخی از بیماران ممکن است عوارض جانبی ملایمی را احساس کنند، از جمله حساسیت یا تحریک لثه ناشی از مواد سفید کننده که از پلاک خارج می‌شوند. برخی از بیماران نیز حساسیت بالایی را در طول درمان ارتودنسی گزارش می‌دهند، به خصوص به دلیل اینکه دندان‌هایشان حرکت می‌کنند و دچار تغییراتی در سیم می‌شوند.

خمیر دندان سفید کننده

تمام خمیر دندان‌ها به حذف لکه‌های سطحی از طریق عمل ساینده‌های ملایم کمک می‌کنند. خمیر دندان‌های سفید کننده دارای فلوراید تقویت مینای دندان و همچنین مواد شیمیایی خاص و یا عوامل صیقل دهنده هستند که باعث حذف اضافه‌ی لکه‌ها می‌شود. بر خلاف سفید کننده‌ها، این محصولات رنگ دندان‌های شما را تغییر نمی‌دهند، زیرا فقط لکه‌های سطحی را حذف می‌کنند. با این وجود، چندین خمیر دندان سفید کننده وجود دارند که می‌توانید از بین آنها انتخاب کنید. از آنجایی که خمیر دندان‌های سفید کننده روش و فرآیند عمل خاصی را شامل نمی‌شوند، این محصولات نباید باعث ایجاد مشکلات برای بیمارانی شوند که از براکت‌های فلزی استفاده می‌کنند، به خصوص اگر براکت در پشت دندان‌ها باشد.

 

بلیچینگ دندان حین درمان ارتودنسی