اطلاعات عمومی

تشخیص بیماری های لثه

تشخیص بیماری های لثه

چگونه بیماری های لثه را تشخیص دهیم؟

بیماری های لثه زمانی بروز می کند که پلاکهای تشکیل شده در زیر خط اتصال دندان به لثه از بین نرفته و کم کم باعث بیماری های لثه شده اند. در صورت بروز هر کدام از این نشانه ها شما باید به دندانپزشک مراجعه کنید. این نشانه ها عبارتند از :
تورم و قرمزی لثه،خونریزی بی دلیل لثه،احساس درد به هنگام جویدن،بد بویی دهان،حساس شدن دندان ها به گرما و سرما،لق شدن دندان ها،عقب نشینی لثه و نمایان شدن ریشه دندان ها

عقب نشینی و تحلیل لثه
یکی از بیماری های لثه عقب نشینی و تحلیل لثه می باشد که آشکار یا پنهان صورت می گیرد.

تحلیل لثه پنهان چیست؟
تحلیل لثه پنهان قابل مشاهده نیست تحلیل لثه ممکن است در اثر تجمع میکروب ها در روی لثه وایجاد پلاک و در نهایت تشکیل جرم به روی دندان ها باشد که همین امر نقش مهمی در تحلیل لثه پنهان دارد. از دیگر موارد ی که باعث تحلیل لثه می شود مسواک زدن افقی با مسواک زبر می باشد.

تحلیل لثه آشکار چیست؟
درصورت تحلیل لثه  آشکار که به خوبی مشهود می باشد بیماربه قصد مداوا به دندانپزشک مراجعه می کند. در مراحل اولیه ی تحلیل لثه با برداشتن جرم از روی دندان ها التهاب، تورم  و عفونت لثه بر طرف شده و آسیبی به استخوان های در بر گیرنده دندان ها وارد نمی شود. اما اگر روند تشکیل جرم ادامه پیدا کند ترشح مواد باکتری ها و  موادی که بدن برای مبارزه با آنها ترشح می کند باعث از بین رفتن استخوان ها  و تحلیل لثه  و  عقب نشینی آن می شود. در این صورت ریشه دندان از زیر لثه پیدا می شود و چون ریشه دندان فاقد مینا است به سرعت پوسیده شده و درنهایت باعث از دست رفتن دندان می شود.

تشخیص بیماری های لثه

پیوره یا بیماری پریودنتیت چیست؟
پریودونتیت یا پیوره به حالتی گفته می شود که لثه ها از دندان ها کنده می شوند. عفونت لثه ممکن است علاوه بر بافت اطراف دندان ها استخوان ها را نیز در بر بگیرد. هنگامی که استخوان زیر لثه آلوده یا ملتهب شود بیماری پریودنتیت بوجود می آید. اگر پلاک و جرم به زیر خط لثه نفوذ پیدا کند بیماری لثه مزمن می شود و نسج لثه به تدریج  از دندان ها جدا خواهند شد. در این صورت حفره هایی ایجاد می شوند که در داخل آنها چرک تجمع پیدا می کند. با پیش روی پلاک و جرم وادامه تحریک بافت لثه بیماری پیوره بوجود خواهد آمد.

چرا لثه ها سفید می شوند؟
سفید شدن لثه ها ممکن است براثر نوعی عفونت قارچی به نام برفک دهانی باشد در این صورت دندانپزشک شما قارچ را از سطح لثه ها جدا می کند و توصیه های لازم را جهت جلوگیری از بازگشت قارچ به روی لثه شما عنوان می کند. عوامل مختلف دیگری ممکن است باعث سفیدی لثه ها شوند.

التهاب لثه چیست؟
التهاب لثه یا ژنژیویت در اثر تجمع پلاک های دندانی در خط لثه بوجود می آید و باعث تحریک لثه و حساسیت آن و در نهایت خونریزی لثه می شود. در مورد پلاک های دندانی این نکته قابل توجه است که این پلاک ها به راحتی با مسواک زدن هر روز و نخ دندان قابل برداشت هستند. التهاب لثه از شایع ترین بیماری های لثه در بین مراجعین به دندانپزشکی می باشد.

درمان التهاب و عفونت لثه
خوشبختانه روش های درمان عفونت و التهاب لثه در مراحل ابتدایی بسیار موفقیت آمیز است. در مراحل اولیه دندانپزشک شما عمق ریشه ی دندان های شما را جرم گیری می کند. در مراحل پیشرفته ترعفونت لثه  جراحی لثه راه مناسب تری است برای جلوگیری از گسترش عفونت به استخوان زیر لثه می باشد.

بیماری لثه ( پریودونتال ) چیست؟
پریودونتال لیگامنت رشته های ظریفی هستند از جنس الاستیک که دندان ها را به استخوان فک اتصال می دهند. اگر هر نوع بیماری و اختلال در ساختمان این رشته های ظریف بوجود بیاید ممکن است منجر به از دست رفتن دندان شود. در بیماری پریودونتال دندان ها لق می شوند ، لثه ها ورم کرده ، قرمز پررنگ یا بنفش می شوند ، دهان بد بو می شود ، لثه ها تحلیل می روند و از بین لثه ها ودندان ها چرک بیرون می آید. شیوع این بیماری در مردان بیشتر از زنان است و در سنین بالای ۳۰ سالگی بیشتر دیده شده است.

تشخیص بیماری های لثه

بیماری پریودونتال چگونه درمان می شود؟
این بیماری نیاز به پاکسازی عمیق لثه و تسطیح سطوح ریشه دارد. قسمت های نا صاف و خشن در سطوح ریشه که باعث جذب پلاک و باکتری به روی ریشه دندان هستند با جرم گیری صاف می شوند و باکتری هایی که به روی ریشه چسبیده اند با این عمل برداشته می شوند و بیماری لثه فرد درمان می شود. درمان بیماری پریودونتال با پاکسازی عمیق لثه ، جرم گیری ، جراحی لثه ، تجویز آنتی بیوتیک توسط جراح ، ژل های آنتی بیوتیک  ، قرص های زیر لثه ای حاوی آنتی بیوتیک برای نابودی باکتری ها و دهانشویه های ضد میکروبی که اکثرا دارای کلرهگزیدین می باشند. در مواردی که بیمار با دارو درمانی و جرمگیری بهبود نیابد جراح مجبور می شود لثه را برش و کنار بزند و جرم های عمقی را از روی ریشه دندان پاک کند. در پاره ای از مواقع جراح مجبور به پیوند لثه واستخوان برای جبران لثه و استخوان  از دست رفته می شود.

لوکوپلاکی چیست؟
دهان پیسی یا لوکوپلاکی نوع دیگری از بیماری سفید شدن لثه است. در این صورت دهان از لکه های سفیدی پوشیده می شوند این لکه ها ممکن است بعدا تبدیل به سرطان شوند. بیماری لوکوپلاکی در اثر مصرف افراطی الکل و تنباکو ایجاد می شود.

پیشگیری از بیماریهای لثه
اگر خونریزی لثه دارید به دندانپزشک مراجعه کنید و تا قبل از مراجعه با مسواک نرم دندان هایتان را مسواک کنید.
هر گونه تغییر رنگ لثه  و یا تغییر بافت لثه را به دندانپزشک خود گزارش دهید.
مسواک خود را هر سه ماه یک بار تعویض کنید چون الیاف کهنه مسواک قادر به برداشتن پلاک های چسبیده به دندان ها نیستند.
هر شش ماه یک بار برای چکاپ و جرم گیری به دندانپزشکی مراجعه کنید.
هر روز دو بار با یک خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک بزنید و هر بار ۳ الی ۴ دقیقه زمان به این کار اختصاص دهید.
پرهیز از دخانیات و پیروی از یک رژیم غذایی سالم و متوازن را به شما توصیه می کنیم.

 2,082 بازدید از آغاز,  1 بازدید در امروز

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط