انواع ناهنجاری, تنگی فک بالا

تکنیک SARPE چیست؟

تکنیک SARPE چیست؟

S.A.R.P.E مخفف عبارت Surgically Assisted Rapid Palatal Expansion است

این تکنیکی است که جراحی را با درمان ارتودنسی ترکیب می‌کند تا کام های کوچکتر را به کام های بزرگتر تبدیل کند و مشکلاتی مانند بایت متقاطع جانبی و نامرتبی دندان های بالایی را اصلاح کند.

کام از دو استخوان تشکیل شده است که در کام فک بالا به هم می پیوندند. به پیوند بین این دو استخوان بخیه پالاتین یا بخیه فک بالا گفته می شود.
در حالت ایده آل، گسترش کام باید در سنین پایین انجام شود، قبل از اینکه بخیه پالاتین کاملاً جوش بخورد، فرآیندی که در دوران بلوغ کامل می شود. در این موارد نیازی به مداخله جراحی نیست، بلکه تنها یک درمان ارتودنسی به نام RPE  ضروری است.
برای بیمارانی که بخیه کام آنها قبلاً جوش داده شده است، SARPE (بزرگ شدن کام از طریق جراحی) تنها درمان قابل دوام است.

این تکنیکی است که جراحی را با درمان ارتودنسی ترکیب می‌کند تا کام های کوچکتر را به کام های بزرگتر تبدیل کند و مشکلاتی مانند بایت متقاطع جانبی و نامرتبی دندان های بالایی را اصلاح کند.

نشانه ها:

• ساختار اسکلتی بالغ یا بیمار بالغ

•هیپوپلازی عرضی فک بالا

کراس بایت خلفی دو طرفه

نامرتبی به دلیل کمبود فضا در فک بالا

مشکلات تنفسی درخواب

تکنیک SARPE چیست؟

(SARPE) چگونه انجام می شود؟

تکنیک SARPE چیست؟

این روش معمولاً تحت بی‌حسی موضعی و آرام‌بخشی انجام می‌شود. اولین مرحله توسط متخصص ارتودنسی انجام می‌شود که دستگاه گسترش فک سریع (PRE) را در فک قرار میدهد
در طول جراحی، جراح فک و صورت یک استئوتومی عمودی (برش در استخوان) در خط میانی فک بالا و همچنین استئوتومی Le Fort I برای تسهیل گسترش انجام می دهد.
پس از پنج روز از جراحی و با رعایت دستورات پزشک، بیمار کم کم شروع به باز کردن اکسپندر می کند تا زمانی که شرایط لازم برای شروع درمان ارتودنسی برسد، سپس یک دوره تثبیت تقریباً سه ماهه شروع می شود، در این دوره بزرگ‌شدن کام متوقف می شود گسترش دهنده در جای خود نگه داشته می شود و باعث می شود استخوان ها در موقعیت جدید خود جوش بخورند.
در طول این فرآیند، فضاهای بین دندانی بین دندان ها ایجاد می‌شود، این فرایند کاملاً طبیعی است و بعداً با درمان ارتودنسی اصلاح می‌شود. در برخی از بیماران، جراحی ارتوگناتیک دوم برای رفع تغییرات عمودی و قدامی-خلفی ضروری است.

چرا باید (SARP) انجام دهیم؟

این روش از کشیدن دندان برای درمان نامرتبی  دندان جلوگیری می کند، همچنین مشکلاتی مانند کراس بایت جانبی را حل می کند، که
می تواند باعث ایجاد ناراحتی و سایش دندان شود،
و با دستیابی به تعادل در عرض قوس بالا و پایین، باعث هماهنگی ویژگی های صورت بیمار میشود.

اگر میخواهید ارتودنسی دندان انجام دهید ولی هنوز هیچ اقدامی انجام نداده اید، میتوانید به مطب دکتر سیدامین همایونی از متخصصان باتجربه تهران مراجعه کنید. ما در مطب دکتر همایونی با ارائه مشاوره رایگان به شما کمک میکنیم که متناسب با بودجه و مشکلتان، بهترین درمان و دستگاه ارتودنسی را انتخاب کنید. علاوه بر این، شما را در تمام طول دوره درمان تنها نمیگذاریم و تمام اطلاعات لازم در این خصوص را به صورت منظم در اختیار شما قرار میدهیم

نمونه درمان‌های انجام شده با کمک سارپه

سوالات مرتبط با سارپه👇

چه مدت بعد از SARPE ارتودنسی انجام میدهند؟


بعد از عمل، بیمار به ارامی شروع به باز کردن اکسپندر می کند تا زمانی که اندازه مناسب فک برای شروع فرآیند ارتودنسی انجام شود. بیماران باید تقریباً سه ماه صبر کنند تا استخوان‌ها در موقعیت خود قرار گیرند و بهبود یابند.


چه زمانی SARPE ضروری است؟


استخوان های کام با شروع بلوغ شروع به جوش خوردن می کنند. بنابراین، انبساط سریع کام باید در سنین 7 تا 11 سالگی انجام شود. در صورت نیاز بعد از سن 11 سالگی، روش انبساط کامی با کمک جراحی (SARPE) انجام میشود.
جراحی SARPE چگونه کار می کند؟ S.A.R.P.E مخفف عبارت Surgically Assisted Rapid Palatal Expansion است. این تکنیکی است که جراحی را با درمان ارتودنسی ترکیب می‌کند تا به بزرگ کردن کام‌های کوچک دست یابد و مشکلاتی مانند بایت متقاطع و شلوغی دندان قوس بالایی را اصلاح کند.


چه مدت طول می کشد تا شکاف SARPE بسته شود؟

وسیع شدن کام معمولاً در عرض سه تا شش هفته کامل می شود. دستگاه برای مدت طولانی تری در دهان باقی می ماند. این دستگاه معمولاً به مدت 5 تا 6 ماه در دهان باقی می ماند و به استخوان تازه تشکیل شده اجازه می دهد تا کامل شکل بگیرد ودرجای خود ثابت شود. حذف خیلی زود RPE می تواند تغییرات را به خطر بیندازد.


آیا SARPE ایمن است؟

گسترش سریع کام با کمک جراحی (SARPE) یک روش ایمن است با حداقل عوارض بیمار در نظر گرفته شده است.

آیا SARPE تنفس را بهبود می بخشد؟

تأثیر SARME بر روی حفره بینی بر اساس جداسازی دیواره های جانبی بینی است.
افزایش فاصله بین دیواره های جانبی حفره بینی باعث بزرگ شدن سطح مقطع و افزایش حجم بینی و در نتیجه تسهیل تنفس می شود.

تکنیک SARPE چیست؟

مطالب مرتبط