اطلاعات عمومی

رابطه ارتودنسی در اختلات و ناهنجاری های گفتاری: عدم توانایی کامل در تکلم

رابطه ارتودنسی در اختلات و ناهنجاری های گفتاری: عدم توانایی کامل در تکلم

هنگام مواجه شدن با نقص یا اختلال گفتاری ممکن است هیچ‌گاه به ارتودنسی فکر نکنید و یا تصورتان این باشد که ارتودنسی را نباید آن‌طور که دیگران تصور می‌کنند دربین حرفه‌های برتر قرار داد. اکثر افراد بدون درنظر گرفتن این حقیقت که دندان‌ها در شکل‌گیری واژگان و کاربرد زبان یا به‌عبارتی گفتار نقش عمده‌ای ایفا می‌کنند به متخصص گفتار، روانشناس و حتی متخصص مغز و اعصاب مراجعه می‌کنند.
هنگامی که فردی دارای نوعی نقص گفتاری است به گونه‌ای که الگوهای گفتاری او با مشکل مواجه شده و یا حتی موجب کندشدن سرعت گفتار او می‌شود این حالت به اختلال گفتاری معروف است. این ناهنجاری که در بین کودکان شایع‌تر می‌باشد به دلایل مختلفی نظیر مشکلات شنوایی، اختلالات عصبی و اختلالات یادگیری و روانشناسی رخ می‌دهد. اما با این وجود یکی از دلایلی که اغلب نادیده گرفته می‌شود این است که مشکلات گفتاری در برخی افراد ناشی از وضعیت دندان‌ها است.و متخصصین ارتودنسی میتوانند در این زمینه به شما کمک کنند.یکی از دلایل علاقه متخصصین ارتودنسی به حرفه خود این است که می‌توانند شاهد تحولاتی باشند که بیمار در طول درمان ارتودنسی تجربه می‌کند. دستیابی به یک لبخند زیبا و همچنین افزایش اعتماد به‌نفس بخشی از این تحولات است. اما با این حال، مزایای درمان ارتودنسی فراتر از جنبه زیبایی است و یکی از فواید عمده آن در ترازکردن دندان‌ها و فک‌ها، بهبود گفتار فرد است.
انواع خاص مال اکلوژن‌ها یا به‌عبارتی عدم تراز یا وضعیت قرارگیری غیرطبیعی دندان و فک‌ها می‌توانند نقش عمده‌ای در اختلالات گفتاری ایجاد کنند. از آن‌جایی که متخصصین ارتودنسی تخصص کافی در تشخیص، پیشگیری و درمان مال اکلوژن‌ها را دارند باید بتوانند مشکلات رایج گفتاری را درمان کنند.

 851 بازدید از آغاز,  1 بازدید در امروز

بازگشت به لیست