اطلاعات عمومی

زرد شدن دندان ها حین ارتودنسی

زرد شدن دندان ها حین ارتودنسی

زرد شدن دندان ها حین ارتودنسی

اگر در حین درمان با سیم‌کشی‌های ارتودنسی تا حد کافی مراقب سلامت دهان و دندانتان نباشید، ممکن است بعد از برداشتن سیم‌کشی‌ها با تعجب ببینید که لکه‌های سفیدرنگی در جای براکت‌ها روی دندان‌های زرد شده‌تان نقش بسته است.

راه‌های جلوگیری از زرد شدن دندان‌ها حین ارتودنسی

از مسواک مخصوص ارتودنسی برای مسواک زدن دندان‌هایتان استفاده کنید

با وجود براکت‌ها و سیم‌های ارتودنسی در دهانتان، در محل‌هایی که دسترسی به آن‌ها دشوار است، پلاک‌های میکروبی به‌ راحتی انباشته می‌شوند؛ بنابراین مسواک زدن صحیح در حین درمان ارتودنسی بسیار حائز اهمیت است. وقتی پلاک‌ها در محلی در دندان‌هایتان باقی بمانند، دندان‌هایتان شروع به پوسیدگی خواهد کرد که باعث زرد شدن آن‌ها می‌شود.

افرادی که از سیم‌کشی‌های دندان استفاده می‌کنند باید از متخصص خود درباره‌ی نحوه استفاده از مسواک‌های برقی که مخصوص سیم‌کشی دندان‌ها طراحی و ساخته می‌شوند، اطلاعاتی کسب کنند. این مسواک‌ها دارای برس‌هایی هستند که برای از بین بردن پلاک‌های اطراف براکت‌ها و سیم‌ها ساخته‌شده‌اند.

هر روز نخ دندان بکشید

داشتن سیم‌کشی در دهان می‌تواند بهترین بهانه برای خودداری از کشیدن نخ دندان باشد، زیرا رسیدن به فضاهای میان دندان‌ها بسیار دشوارتر خواهد بود؛ اما به خاطر انباشته شدن باکتری‌های بیشتر در حین این درمان، لزوم استفاده از نخ دندان بسیار مهم‌تر خواهد بود. درست مانند مسواک زدن، استفاده روزانه از نخ دندان می‌تواند از پوسیدگی دندان‌ها و زرد شدن آن‌ها جلوگیری کند.

سوپرفلاس (Superfloss) بهترین نوع نخ دندان برای افرادی است که از سیم‌کشی دندان استفاده می‌کنند. در این نوع نخ دندان از سه نوع نخ استفاده می‌شود: نخ اسفنجی نرم، نخ با سری سفت شده و نخ معمولی. نخ با سری سفت شده می‌تواند کار تمیز کردن بین سیم‌کشی‌ها را راحت‌تر کند و نخ اسفنجی بزرگ کمک می‌کند تا اطراف براکت‌ها و سیم‌ها به‌خوبی تمیز شوند.

از غذاهایی که باعث لکه شدن دندان‌ها می‌شود اجتناب کنید

بعضی از غذاها و نوشیدنی‌ها خاصیت رنگ دهندگی دارند که می‌توانند به مینای دندانتان بچسبند و باعث تغییر دادن رنگ طبیعی آن‌ها به زرد گردند. این خوراکی‌ها شامل نوشابه، آب‌نبات‌های سفت و یا چسبنده و قهوه می‌باشند. بهترین راه این است که تا حد ممکن از خوردن این خوراکی‌های رنگ دهنده پرهیز کنید و یا آن‌ها را به‌ آرامی همراه با یک لیوان آب مصرف کنید. بعد از خوردن این خوراکی‌ها، دهانتان را بشویید و برای جلوگیری از لکه زدن دندان‌ها آن‌ها را مسواک بزنید.

سیگار نکشید

سیگار کشیدن علت عمده‌ی زردی دندان‌ها می‌باشد، علاوه بر بیماری‌ها و مشکلات خطرناک دیگری که در پی دارد. در واقع هیچ دلیل قانع‌کننده‌ای برای ادامه‌ی عادت سیگار کشیدن وجود ندارد. یکی از اثرات سیگار کشیدن زرد شدن دندان‌ها می‌باشد که به خاطر وجود نیکوتین و قطران موجود در تنباکو این مشکل بروز می‌کند. این مشکل نه ‌فقط به خاطر کشیدن سیگار و دخانیات، بلکه به خاطر جویدن تنباکو ایجاد می‌شود. مصرف تنباکو نه ‌تنها باید در حین درمان ارتودنسی بلکه برای حفظ سلامتی‌تان ترک شود.

بجای سیم‌کشی‌های معمولی دندان از بریس‌های نامرئی همرو استفاده کنید

اگر هنوز اقدام به سیم‌کشی دندان نکرده‌اید، می‌توانید بجای سیم‌کشی‌های معمولی از بریس‌های همرو استفاده کنید. از آنجایی‌که این بریس‌ها متحرک هستند، نگه‌داری از آن‌ها و تمیز کردن دندان‌ها آسان‌تر خواهد بود، از این‌رو احتمال زرد شدن دندان‌هایتان کاهش خواهد یافت. مسواک زدن و نخ دندان کشیدن درست شبیه زمانی ست که دندان‌هایی بدون سیم‌کشی داشتید.

بعد از برداشتن سیم‌کشی‌ها از روش‌های سفید کردن دندان‌ها استفاده کنید

اگر در حین درمان با سیم‌کشی‌های ارتودنسی دندان‌هایتان شروع به زرد شدن کردند، مجبور نیستید با دندان‌های سفید و مرواریدیتان خداحافظی کنید. می‌توانید از دندانپزشک خود بخواهید که بعد از برداشتن سیم‌کشی‌ها دندان‌هایتان را سفید کند. سفید کردن دندان‌ها می‌تواند تنها در یک جلسه، رنگ دندان‌هایتان را به‌طور چشمگیری تغییر دهد.

 

 1,557 بازدید از آغاز,  1 بازدید در امروز

بازگشت به لیست