اطلاعات عمومی

لق شدن دندان ها بر اثر ارتودنسی

لق شدن دندان ها بر اثر ارتودنسی

لق شدن دندان ها بر اثر ارتودنسی

یکی از نگرانی هایی که برای افراد بلافاصله پس از شروع درمان ارتودنسی به وجود می آید لق شدن دندان در ارتودنسی است.علت این احساس این است که از همان ابتدا و پس از سیم کشی دندان ها ، دندان ها شروع به حرکت میکنند لذا جایگاه اصلی دندان ها دچار تغییر شده است و دندان ها در جایگاه اصلی خودقرار گرفته و این فضا بسته شده و دندان ها در محل خود محکم میشوند.

شل شدن دندان ها در ارتودنسی

در پاسخ به این سوال باید خیلی کوتاه عرض کنیم که خیر . احساس لق شدن دندان در ارتودنسی به این دلیل است که در چند روز اول پس از نصب براکت ها دندان ها تکان میخورند و این تکان خوردن و جابه جاشدن دندان ها احساس لقی دندان را به بیمار القا میکند.به عنوان یک متخصص ارتودنسی باید بگویم نگران این موضوع نباشید بلکه حالتی کاملا طبیعی است.

دلایل لق شدن دندان ها در ارتودنسی

حرکت دندان از کجی به راستی با اعمال فشار توسط دستگاه ارتودنسی برای اصلاح فرم و موقعیت دندان صورت می گیرد. این فشار به تاج، ریشه، لیگامان پریودنتال و استخوان اطراف دندان نیرو منتقل می کند. این فشار آهسته و مداوم می باشد و در حرکت دندان به سوی هدف از قبل پیش بینی شده موثر است.در جهت دندان در حال حرکت ، غشاء پریودنتال ( لثه ) فشرده قرار دارد.سطح استخوان از تماس با این غشاء شروع به جذب دوباره می کند.

علت فعال شدن سلول های استخوانی به نام استئوکلاست ( استخوان از بین برنده سلول ) می باشد. در مکان هایی از سلول دندان استخوانی به نام استئوبلاست ( سلولهای ساختمان استخوان ) شروع به بازسازی استخوان کرده است.

به همین دلیل است که در طول ارتودنسی احساس می شود که دندان شل شده است.چرا که رباط ها فشرده شده اند و این استخوان است که حذف شده و دوباره در اطراف دندان ساخته شده است.هنگامی که درمان ارتودنسیبه پایان رسید و دندان در موقعیت نهایی قرارگرفت، بازسازی استخوان متوقف می شود و این فرایند به تثبیت نهایی خود نزدیک می شود.بنابراین احساس سستی، لقی و تحرک دندان دیگر وجود نخواهد داشت حتی پس از اتمام کار ارتودنسی دندان در موقعیت امن تری در استخوان قرار خواهد گرفت.در انتهای کار ارتودنسی و حذف براکت ها شما برای ماندگاری درمان تنها به یک نگهدارنده نیاز دارید که متخصص ارتودنسی به شما توصیه می کند. بنابراین اگر در آغاز کار ارتودنسی احساس کردید دندان های شما کمی شل شده است نگران نباشید این موضوع کاملا طبیعی است.

امکان لق شدن دندان های پرازدحام در ارتودنسی

درمان ارتودنسی در افرادی که دندان های آنها بسیار شلوغ و نامنظم در حفره ی دهانی قرار دارند نیازمند طول درمان بیشتری است.در طول این دوره ی درمان ، بیمار ممکن است نسبت به سایرین بیشتر احساس سستی و لق بودن دندان را داشته باشد.نیرو هایی ارتودنسی که قادرند دندان ها را به حرکت در آورند در هر ماه می توانند در نهایت یک میلی متر دندان ها را به ناحیه هدف نزدیک کنند.البته سرعت این حرکت در افراد مختلف متفاوت می باشد و فاکتور هایی از قبیل سن بیمار و جنسیت بیمار در طول درمان و سرعت حرکت دندان ها موثر می باشند.بنابراین با توجه به عوامل یاد شده سرعت مناسب و غیر مخرب را برای حرکت دندان ها حداکثر یک میلی متر در ماه می توان پیش بینی کرد.حرکت با سرعت یاد شده در دندان های شلوغ زمان بیشتری را به خود اختصاص می دهد و بیمار ممکن است مدت بیشتری احساس شلی و سستی دندان داشته باشد.

به هر حال انباشتگی دندان ها نیاز به نیروهای بیشتری دارند که به طور مساوی و مناسب طی درمان ارتودنسی دریافت کنند.

 

 1,516 بازدید از آغاز,  1 بازدید در امروز

بازگشت به لیست