اطلاعات عمومی

مزایا و کاربرد محافظ دهانی ورزشی

مزایا و کاربرد محافظ دهانی ورزشی

مزایا و کاربرد محافظ دهانی (نایت گارد، محافظ دندانی) ورزشی

اگر شما در معرض خطر آسیب دیدگی دندان‌ها در خلال ورزش‌های پر خطر می‌باشید و از هیچ محافظی استفاده نمی‌کنید، شما خودتان را در برابر درمان‌های دردناک و هزینه‌بر دندانپزشکی بدون دفاع رها کرده‌اید. محافظ‌های دهان و دندان با کیفیت­ مناسب می‌توانند خطر پریدگی، شکستن یا حتی کنده شدن کامل دندان را به حداقل برسانند. البته با توجه به تنوع گسترده­ این محافظ‌ها، انتخاب یک محافظ مناسب بسیار مهم است. شما می‌خواهید مطمئن شوید که محافظت قابل قبول در کنار راحتی را به دست می‌آورید.

محافظ دندان چه کاری انجام می‌دهد؟

محافظ دندان، یک دیوار دفاعی را به وجود می‌آورد که دندان‌ها، بافت‌های نرم و فک شما را ایمن نگه می‌دارد. اگر شما تجربه یک ضربه آسیب‌زا در ناحیه فک را داشته باشید، محافظ علاوه بر این که مقداری از انرژی را جذب می‌کند، به پراکنده شدن نیروی وارده در یک سطح بزرگتر نیز کمک می‌نماید.

گاهی یک ضربه خطرناک دندان‌های شما را به سوی لب‌هایتان هل می‌دهد که ممکن است به ایجاد یک پارگی دردناک ختم شود. محافظ دندانی با دور نگه داشتن بافت‌های نرم حفره دهانی از دندان‌ها، به جلوگیری از آسیب دیدن یا پارگی لب‌ها و زبان به خصوص در ورزشکارانی که از تجهیزات ارتودنسی استفاده می‌کنند، کمک می‌نماید.

چه زمانی باید از محافظ دندانی استفاده کنم؟

حوادثی که در حین تمرینات در ورزش‌ها اتفاق می‌افتند یکی از اصلی‌ترین دلایل آسیب‌های دندانی به خصوص در کودکان هستند. در یک آسیب دیدگی ورزشی، سیم‌کشی‌ها یا پل‌های ثابت می‌توانند آسیب‌های جدی به بافت‌های نرم وارد کنند. با یک دندانپزشک مجرب برای طراحی محافظ دندانی ورزشی که به عنوان یک مانع بین بافت حساس درون دهان شما و سیم­ کشی‌های سخت عمل کند، صحبت کنید.

هر زمان که احتمال تماس و برخورد فک شما با دیگر بازیکنان، سطوح سخت و یا تجهیزات ورزشی وجود داشته باشد، شما باید از یک محافظ دندانی برای حفاظت استفاده کنید.

در یک محافظ دندانی باید به دنبال چه ویژگی‌هایی باشم؟

یک محافظ دندانی با کیفیت مناسب، محافظی است که به شما اجازه می‌دهد به سادگی صحبت کنید و نفس بکشید، در حین عملکرد شما در جای خود ثابت می‌ماند، راحت است و به درستی فیکس و به راحتی تمیز می‌شود، در مقابل پارگی مقاوم است و فاقد طعم می‌باشد. شما می‌خواهید مطمئن شوید که محافظ دندانی شما تمام این مزایا را دارا می‌باشد و بهترین حفاظت و نیز راحتی را در اختیارتان می­گذارد.

محافظ‌های دندانی سفارشی

معمولاً دندانپزشکان استفاده از محافظ‌های دندانی سفارشی برای محافظت از دندان‌ها در طول ورزش یا فعالیت‌های شدید را توصیه می‌کنند. محافظ دندانی ایده‌آل، محافظی است که متناسب با دهان شما باشد و به صورت اختصاصی برای شما ساخته شده باشد. هر چقدر که محافظ دندانی شما تطابق بیشتری با دهان شما داشته باشد، پوشش و محافظت بهتری را برای شما به ارمغان می‌آورند.

محافظ‌های سفارشی توسط دندانپزشک با استفاده از اثر دندان‌های شما بر روی یک مدل خمیری، با دهان شما تطابق داده می‌شود. همچنین دندانپزشک شما خطراتی را که ممکن است، رشته ورزشی شما به دنبال داشته باشد؛ در نظر دارد و حمایت و ضربه گیری بیشتری را در این نواحی فراهم می‌آورد. شما می‌توانید مطمئن باشید که بیشترین محافظت را از دندان‌ها و فک‌های خود به عمل آورده‌اید.

محافظ‌های دندانی سفارشی باید به طور منظم (هر سال یکبار) چک شوند تا اطمینان یابید که همچنان با دهان شما مطابقت دارند و بیشترین محافظت را برای شما به ارمغان ­می‌آورند. هرگونه آسیبی می‌تواند باعث درد و ناراحتی شود و محافظ دندانی شما کمتر قادر به جذب ضربه­‌هایی خواهد بود که به صورت شما اصابت می‌کنند.

فروش بدون نسخه پزشک

محافظ‌های دندانی بدون نیاز به نسخه عموماً در داروخانه‌ها و فروشگاه‌های تجهیزات ورزشی در دسترس می‌باشند. آنها معمولاً نسبت به محافظ‌های دندانی سفارشی ارزان‌تر هستند و از طریق وارد آوردن فشار دندان‌ها بر روی یک قالب نرم و سپس سرد شدن آن ساخته می‌شوند یا به صورت فیکس شده برای تمام سایزها به فروش می‌رسند.

در حالی که محافظ‌های دندانی بدون نسخه قطعاً بهتر از استفاده نکردن از هیچگونه محافظی است اما دندانپزشک‌ها استفاده از این محافظ‌ها را برای طولانی مدت توصیه نمی‌کنند زیرا این محافظ‌ها دندان‌ها و فک شما را به خوبی یک محافظ دندانی سفارشی حفاظت نمی‌کنند. همچنین اغلب استفاده از آنها آزار دهنده است و ممکن است موجب سختی در تنفس و سخن گفتن شوند

مزایا و کاربرد محافظ دهانی ورزشی