اطلاعات عمومی

نبایدهای ارتودنسی دندان

نبایدهای ارتودنسی دندان

منظور از نبایدهای ارتودنسی مجموعه اعمالی است که انجام دادن آنها باعث اختلال در روند درمانی ارتودنسی دندان می شود. اولین نباید ارتودنسی، اجتناب از مصرف برخی از غذاهاست. خوردن غذاهای سفت و چسبناک به دلیل اینکه احتمال شکسته شدن بریس را بالا می برد، توصیه نمی شود. همچنین مصرف غذاهایی که حاوی قند بالا هستند باید محدود شود؛ چراکه سبب پوسیدگی و آسیب رساندن به دندان ها می شود.
دومین نباید ارتودنسی دندان، پرهیز از دست زدن به دندان هاست. تقریبا همه افرادی که ارتودنسی انجام می دهند، حداقل یک بار به دندان های خود دست زده اند. این کار دو ضرر آشکار به دندان های شما وارد می کند. احتمال بالای جا به جایی براکت ها یکی از این ضررهاست که شیوع بالایی دارد. و دومین ضرر، انتقال باکتری های فراوان به دندان و دهان شماست؛ به همین دلیل بهداشت دهان در هنگام ارتودنسی دندان بسیار اهمیت دارد.
یکی دیگر از کارهایی که نباید در هنگام ارتودنسی دندان انجام دهید، عادات اشتباه فردی است. این عادات عبارتند از: جویدن ناخن، جویدن سر خودکار، جویدن یخ، شکستن تنقلات با دندان، گاز زدن میوه ها و… ترک این عادات به روند درمانی ارتودنسی بسیار کمک خواهد کرد.

نبایدهای ارتودنسی دندان