اطلاعات عمومی, مقالات, مقالات ارتودنسی

آشنایی با پلاک های محافظ شبانه (night guard)

آشنایی با پلاک های محافظ شبانه (night guard)

آشنایی با پلاک های محافظ شبانه ( night guard )*

ممکن است لازم باشد که از پلاک محافظ شب استفاده کنید تا در هنگام خوابیدن دندانها آسیب نبیند.

نایت گارد وسیله ای است برای محافظت  که از دندان های شما در برابر دندان قروچه یا فشار آنها به یکدیگر  در هنگام خواب یا آسیب دیدن های احتمالی ورزشی جلوگیری می کند. همچنین این پلاک می توانند دربیماران  به کاهش خروپف و انجام خواب راحت کمک کنند.

پلاک محافظ شبانه بدون نسخه پزشک در دسترس است ، اما دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی می تواند شما را به راحتی دراین زمینه راهنمایی کند و پلاک مناسب شمارا دراختیارتان قرار دهد . همچنین یک متخصص می تواند به شما کمک کند تا تصمیم بگیرید که آیا  پلاک محافظ را روی دندان های بالا ، پایین یا فقط روی دندان های جلو قرار دهید. و اگر نگران این هستید که در صورت داشتن براکت  چه اتفاقی می افتد  ، نیازی به این نگرانی نیست چون متخصص ارتودنسی در برطرف کردن این مشکل تبحر لازم را دارد . در بیمارانی که درمان ارتودنسیشان  پایان یافته همواره این نگرانی وجود دارد که دندان ها شروع به جابجایی کنند در چنین شرایطی ، متخصص ارتودنسی یک محافظ شبانه خواهد ساخت تاضمن حفظ لبخند شما  دندان‌هایتان را نیز  در برابر آسیب های احتمالی محافظت کند.

  • اکثر نایت گاردها در یکی از سه دسته محافظ‌های آماده، پیش ساخته شده و سفارشی جای می‌گیرند.

 

نایت گارد های آماده:

نایت گارد های اماده درسه سایز واندازه وجود دارد وتعییرات جزیی با قیچی وکاتر درآن ها انجام میشود

شرکت های مختلف این محافظ ها در  چند سایز مختلف و با توجه به ساختار فک و  دندانها  تولید میکنند.

آشنایی با پلاک های محافظ شبانه (night guard)

محافظ پیش ساخته شده : این نوع را می‌توانید از داروخانه خریداری کنید، به منزل ببرید و آن را داخل آب داغ بیاندازید و سپس در دهان بگذارید تا شکل دندان‌ها را به خود بگیرد. البته شرکت‌هایی هم هستند که پیشنهاد می‌کنند قالب گرفته شده از دندان‌ها را برایشان پست کنید تا گارد را از روی آن بسازند؛

گارد های سفارشی:

راحت ترین ومطمن ترین گاردها هستند که  صرفا درمطب ها  و کاملا متناسب با دهان شما قالب گیری وساخته خواهندشد وافراد تحت درمان ارتودنسی و ورزشکاران حتما باید ازاین پلاک استفاده کنند.

باید نایت گارد خود را تمیز نگه دارید – زیرا نایت گارد مکان مناسبی برای رشد وانواع باکتری‌هاست و در صورتی که به درستی از آن مراقبت نکنید ممکن است منجر به مشکلات دهانی شود. صبح ها که نایت گارد را از دهان خود بیرون می‌آورید ، باید آن را با آب گرم و یک مسواک نرم تمیزکنید. توصیه می‌شود حداقل یک بار در هفته آن را با مسواک تمیز کنید. در طول روز که از آن استفاده نمی‌کنید ، باید آن را در محلول ملایم پراکسید هیدروژن و آب یا آب نمک قرار دهید.

آشنایی با پلاک های محافظ شبانه (night guard)

 استفاده از محافظ شب از دندانهای شما در برابر آسیب محافظت می کند ،  همواره بهتر است زمینه بروز عادت های دهانی ناخواسته به طور ریشه ای اصلاح شود  و اما اگر این رفتار  ادامه یابد بهتر است بیمار  به یک  روانپزشک ارجاع شود  تا استرس یا اضطراب زمینه ای را که باعث ایجاد این  شرایط می شود ، درمان شود.

توانایی ما در ارتودنسی فقط محدود به خلق لبخند زیبا نیست بلکه بسیار وقت می گذاریم تا سلامت کلی دندان های هر بیمار را بررسی کنیم و و درمانش را بطور دقیق  انجام دهیم. ما مشتاقانه شما را در رسیدن به لبخند زیبا همراهی میکنیم…

 658 بازدید از آغاز,  1 بازدید در امروز

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط