دانستنی ارتودنسی, مقالات, مقالات ارتودنسی

ارتودنسی ، براکت ها و داستان های دندانپزشکی

ارتودنسی ، براکت ها و داستان های دندانپزشکی

ارتودنسی ، براکت ها و داستان های دندانپزشکی

ارتودنسی ، براکت ها و داستان های دندانپزشکی

با وجود انواع خبرهای ساخته شده در اطراف ما مهم است که همیشه حقایق را بررسی کنیم. این تقریباً در مورد هر چیزی – از جمله ارتودنسی و دندانپزشکی صدق می کند.

برخی از اطلاعات شما از متخصص ارتودنسی بسیار خوب است ولی ممکن است صحیح نباشد و متأسفانه در بسیاری از “داستانهای دندان پزشکی” مردم از داستان اصلی غفلت می کنند یا حتی از مراقبت های بهداشتی لازم در مورد دهان خودداری می کنند. همیشه در اذهان مردم ردپایی از تصورات اشتباهی از دندان پزشکی وجود دارد که معمولاً در داستان ها ومجله ها میخوانند.

داستان شماره یک:درمان ارتودنسی فقط برای نوجوانان است.

ارتودنسی ، براکت ها و داستان های دندانپزشکی

براساس اعلام انجمن ارتودنتیست های مسن تر ، بزرگسالان به تعداد معینی به دنبال معالجه ارتودنسی هستند. در حقیقت ، از هر 5 بیمار در درمان ارتودنسی یک بیمار پیرتر از 21 سال است. بیش از 1.5 میلیون بزرگسال در سال توسط یک متخصص ارتودنسی دارای مجوز AAO درمان میشوند بنابراین اگر یک فرد بزرگسال دارای براکت درحین درمان ارتودنسی هستید، مطمئن باشید که شما تنها نیستید در حقیقت ، حدود 30٪ تا 40٪ از بیماران ما بزرگسال هستند.

داستان شماره دو: درمان ارتودنسی سالها طول می کشد.

ارتودنسی ، براکت ها و داستان های دندانپزشکی

پیشرفت های مدرن در فن آوری باعث کاهش زمان درمان های ارتودنسی شده است. نه تنها زمان صرف شده در استفاده براکت ها بسیار کوتاه تر از دهه های گذشته (با میانگین بیمار 1-2 سال در براکت ها صرف می شود) ، بلکه به دلیل پیشرفت های تکنولوژیکی ، درمان نیز بسیار راحت تر شده.

داستان شماره سه:درمان ارتودنسی فلزی به معنی فلزات امروزی

فلزات فلزی فقط یکی از گزینه های بسیاری برای درمان ارتونسی هستند. چندین جایگزین قابل توجهی وجود دارد

مانند: •Invisalign (براکت های فلزی که بر روی دندان ها قرارمیگیدند)(براکت های پلاستیکی یا aligners)،

براکت های سرامیکی (که کمتر از فلزات قابل مشاهده است). اگرچه برخی از مردم نگاه سنتی به ارتونسی دارند (و حتی دوست دارند آن را با گروه های لاستیکی رنگی در اطراف براکت خود بپوشانند)، اگر شما نمی خواهید مردم بدانند که شما روی دندانتان براکت ما به شما کمک می کند که آن را یک راز نگه دارید.

داستان شماره چهار: فقط افراد ثروتمند می توانند درمان ارتودنسی را بپردازند.

درست است که برخی از گزینه های برای براکت گران تر از دیگر براکت ها هستند و قیمت ممکن است با پیچیدگی پرونده شما افزایش یابد. با این حال، بسیار دور از واقعیت است که فقط افراد پولدار ومرفه می توانند لبخند زیبایی داشته باشند. اگر بیمه دندانپزشکی داشته باشید، ممکن است در مورد اینکه آیا مراقبت از ارتودنسی شما تحت پوشش شما قرار گرفته است، از شرکت بیمه خود برای بحث در مورد گزینه های پوشش خود استفاده کنید. برخی از حساب های پس انداز سلامت را نیز می توان در درمان های ارتودنسی مورد استفاده قرار داد. هنگامی که شما از درمان های ارتودنسی استفاده می کنید، در مورد برنامه های پرداختی هزینه های ارتودنسی بسیاری از دندان پزشکان انعطاف پذیر هستند ومیتوانید هزینه آن را در زمان های مختلف پرداخت کنید (به صورت اقساط بپردازید).

داستان شماره پنج: دندانپزشک عمومی من به من پیشنهاد ارتودنسی میدهد بنابراین آن هم مانند یک اتودنتیست است :

 

ممکن است در مورد افرادی که از براکت استفاده می کنند، یا حتی در مورد برخی از دندانپزشکان که برخی از کار هماهنگ را انجام می دهند این داستان را شنیده باشید. این حال، واقعیت این است که ارتودنتیست ها دندانپزشکان هستند، اما همه دندانپزشکان ارتودنتیست نیستند. در واقع، فقط 6 درصد از دندانپزشکان با موفقیت این تخصص پیشرفته را دنبال می کنند که به سه سال آموزش نیاز دارد. یک ارتودنتیست دندانپزشک است که برای دریافت آموزش تخصصی و توسعه تخصص در زمینه ارتودنسی اموزش دیده. و به همین دلیل است که آموزش بسیاری مورد نیاز است. دگر مایل به انجام درمان ارتودنسی بر روی خودتان هستید به دنبال ارتونتیست هایی باشید که واجد شرایط اند وگرنه می توانید سلامت دائمی دندان های خود را به خطر بی اندازید.

داستان ششم: ویزیت های منظم برای انجام دندان ها برای صاف کردن دندان ضروری نیست.

درست است که پیشرفت های تکنولوژیکی ارتودنسی امروزی می تواند به انجام بازدیدهای مرتب کمتر کمک کند. با این حال ، این درست نیست که شما می توانید براکت را بگذارید بروید و تا یک سال بعد آنها را بردارید. اشتباه نکنید ، ویزیت ها بخش مهمی از برنامه درمانی شما هستند. متخصص ارتودنسی شما باید اطمینان حاصل کند که درمان شما مطابق برنامه در حال پیشرفت است. قرار ملاقات ها ویزیت های می تواند شامل سیم های جدید ،( اضافه شدن الاستیک در برخی موارد) برای اصلاح دندان ها یا… باشد. در موارد دیگر بدون ویزیت های منظم اگر بیمار برنامه را دنبال نکرده باشد ، می تواند منجر به طولانی شدن زمان درمان شود – که هیچ کس از آن هیجان زده میشود برای بیماران معمولا هر چهار تا شش هفته قرار ملاقات تعیین می شود.

داستان هفتم: براکت های دندان صرفاً برای اهداف آرایشی و بهداشتی هستند.

داشتن لبخند کامل وزیبا بدون شک زندگی شما را بهبود می بخشد اما نسبت به آنچه در اینستاگرام میبینیدتفاوت وفواید بیشتری دارد. دندان هایی که درجای خود قرار ندارند یا استخوان های فک می توانند باعث نامرتبی بیش از حد دهان شوند که می تواند منجر به پوسیدگی دندان ، سردرد ، ، مشکل گاز زدن و جویدن ، اختلال در گفتار و التهاب فک شود. دندان های زیبا ومرتب و فک های هماهنگ ، فواید روانشناختی زیادی هم دارند ، که به مردم در درمان افسردگی و اضطراب اجتماعی کمک می کند.

داستان هشتم: در صورت داشتن براکت ها تقریباً هیچ چیزی را نمی توانید بخورید

قطعاً صحیح است که خوردن برخی غذاها احتمال شکستن سیم یا براکت را افزایش می دهد ، این امر باعث مراجعه بیشتر از مطب وکند شدن درمان می شود. با این حال ، به دور از واقعیت است که رژیم غذایی شما هنگام استفاده ازبراکت ها ، بدون دلیل بسیار محدود است. غذاهای زیادی وجود دارد که می توانید با براکت ها آن هارا میل کنید وحتی میتوانید غذای بسیاری از وب سایتهایی که دستور العمل های مناسب برای براکت را ارائه می دهند ، بخورید. حتی کتابهای آشپزی وجود دارد که کاملاً پر از دستور العمل هایی است که برای افرادی که دارای براکت ولند هستند ، طراحی شده است. بنابراین نگران کمبود گزینه های غذایی در طول دوره درمان نباشید. ممکن است لازم باشد مدتی غذاهایی خاصب را نخورید اما دندانهای صاف وزیبا قطعا ارزش آن را دارد.

داستان شماره نهم : پس از برداشتن براکت ها ، درمان تمام می شود!

متأسفانه ، این تیتر نیز نادرست است. برداشتن براکت های شما بسیار خوش آیند است ولی به معنای پایان درمان ارتودنسی شما نیست. در حقیقت ، جایی که زمان استفاده براکت ها پایان می یابد همان جایی است که مهمترین قسمت آغاز می شود. مرحله بعدی نگهدارنده نامیده می شود ، و این یک مرحله پیگیری حساس است که دندان های شما را در موقعیت مناسب قرار می دهد – و حتی در برخی موارد اصلاحات کوچک را ادامه می دهد. شما و ارتودنتیست می توانید چندین گزینه برای درمان نگهدارنده از جمله نگهدارنده های دائمی و نگهدارنده های متحرک را مورد بحث قرار دهید. خبر جالب این است که اگر بعد از اینکه براکت ها را برداشته شد از دستورالعمل ارتودنتیست خود پیروی کنید و پلاک نگهدارنده خود را به خوبی استفاده کنید لبخند جدید و بهبود یافته شما ماندگار خواهد شد.

داستان شماره ده:گذاشتن براکت ها بسیار دردناک است

ارتودنسی ، براکت ها و داستان های دندانپزشکی

بله ، درست است که نیروهایی که در ایجاد لبخندی که همیشه آن را خواسته اید استفاده می شود که باعث ایجاد ناراحتی در بعضی افراد خواهد شد. معمولاً در هفته اول به محض استفاده از براکت ها ، و سپس 2-4 روز پس از تنظیم ارتودنسی ، براکت های شما تنظیم می شوند. با این حال ، این ناراحتی عموماً خفیف است و بیشتر در مواقعی که شما به دندان فشار وارد می کنید رخ می دهد. داروهای ضد درد که بدون نسخه داده میشوند (OTC) و خوردن یک رژیم غذایی غذایی نرم باعث کاهش یا از بین بردن هرگونه درد خواهد شد. درهرحال استفاده ازبراکت ها دردخفیفی نسبت به زمان قبل از درمان ایجاد خواهد کرد.

داستان یازدهم : اگر براکت ها دردناک نیستند ، به این معنی است که آنها در این مرحله کار نمی کنند.

اما به لطف پیشرفت در مواد مورد استفاده در ساخت براکت ها و روش های تنظیم آنها ، ناراحتی قابل توجهی کمتری در درمان ایجاد می شود. در حقیقت ، برخی از بیماران هیچ دردی نخواهند داشت. بنابراین اگر بعد از قرار ملاقات های ارتودنسی هیچ دردی در دهان خود احساس نکردید ، دلیلی برای هشدار وجود ندارد – فقط خود را خوشبخت بدانید!

داستان دوازدهم: براکت ها ردیاب های فلزی را در خطوط امنیتی قرار می دهند!

شما مجبور نیستید از سفر هواپیمایی خودداری كنید یا تاریخ دادگاه خود را از دست بدهید به این دلیل که ازبراکت استفاده میکنید.

آلیاژهای فلزی که برای ساختن براکت مورد استفاده قرار می گیرند بسیار سبک هستند ، سیستم های امنیتی را در فرودگاه یا هر جای دیگر تحریک نمی کنند. آنها همچنین تأثیر صفر بر احتمال احتمال برخورد شما توسط رعد و برق یا در غیر این صورت برق دارند.

داستان شماره سیزده: شما باید دندان های خود را مرتباً با براکت مسواک بزنید.

یکی از رایج ترین نگرانی های که از افرادجدید تحت درمان در مورد براکت ها می شنویم این است که چند بار به مسواک زدن احتیاج دارند. بسیاری از افرادجدید تحت درمان- به ویژه نوجوانان – سناریوهای کابوس را در ذهن خود دارند که باید در هر زمان و هر مکان ، دندانهای خود را مسواک بزنند. مسواک زدن دندان های خود را در حالی که براکت دارید یکی از عادت های مهم است که می توانید آن را به مرور تمرین کنید. با این حال ، آنقدر که فکر می کنید مسواک زدن حین درمان وحشتناک نیست

ارتودنسی ، براکت ها و داستان های دندانپزشکی

مطالب مرتبط