اطلاعات عمومی, مقالات, مقالات ارتودنسی

ارتودنسی برای چه افرادی مناسب نیست؟

ارتودنسی برای چه افرادی مناسب نیست؟

اگر پوسیدگی های دندانی زیاد و وسیع دارید، اگر لثه های شما ملتهب و بافتهای اطراف دندان دچار بیماری شده اند، اگر بهداشت دهان شما نامناسب است و به طور منظم از مسواک و نخ دندان استفاده نمیکنید در حال حاضر دهان شما آماده پذیرش درمان ارتودنسی نیست.

در چنین شرایطی ابتدا می بایست شرایط دهان شما آماده درمان ارتودنسی شود که نیاز مند اراده قوی شما برای بهبود شرایط بهداشت و استفاده منظم از مسواک و نخ دندان می باشد. اگر چنین تصمیمی ندارید درمان ارتودنسی را فراموش کنید زیرا باعث صدمه بیشتر به شما می شود. سپس پوسیدگی ها باید ترمیم شوند، جرم در صورت وجود برداشته شود و لثه درمان شود. سپس درصورتیکه بهداشت دهان شما توسط متخصص ارتودنسی و لثه تایید شود میتوان درمان ارتودنسی را آغاز کرد.

باچه شرایطی نمیتوان به درمان ادامه داد؟

ارتودنسی برای چه افرادی مناسب نیست؟

1) بهداشت دهان و دندان ضعیف:

ارتودنسی درمانی زمان بر  وطولانی مدت است که نیاز به همکاری شما از لحاظ رعایت بهداشت دهان ودندان دارد با توجه به قرار گیری سیم ها و براکت های ارتودنسی روی دندان تمیز کردن آن ها نیاز به

مدت زمان بیشتر و دقت بیشتری است پس اگر شما یا کودکتان قادر به رعایت بهداشت دندان نیستید شما مورد مناسبی جهت درمان ارتودنسی نیستید!

ارتودنسی برای چه افرادی مناسب نیست؟

2)ارتودنسی درمان طولانی مدت است ونیاز به صبر وتحمل دارد:

اگر انتظار دارید در مدت زمان بسیار کوتاه درمان شما انجام شود مورد مناسبی جهت ارتودنسی نیستید درمان مناسب ارتودنسی با توجه به طرح درمان خاص شما نیاز به زمان لازم

(بین ۱۲ماه تا۲۴ ماه) دارد

هر چند که اخیرا افرادی متاسفانه سود جو جهت جذب بیمار با ادعای انجام ارتودنسی بسیار سریع وارد عرصه تبلیغات شده اند ولی در نظر داشته باشید ارتودنسی که با سرعت بالا معمولا تمایل به برگشت سریع به حالت قبل و گاهی دارای ضررهای جبران ناپذیر برای دندان ها می باشد

ارتودنسی برای چه افرادی مناسب نیست؟

3)تحلیل ریشه دندان ها :

اگر شما جزو  افرادی هستید که ریشه های دندانی شما تحلیل رفته است بهتر می باشد جهت درمان ارتودنسی به متخصص ارتودنسی مراجعه نکنید و از روش های درمان بجز ارتودنسی جهت اصلاح وضعیت دندانی خود اقدام نمایید که قبل از آن درمان لثه جزو الویت های درمانی شماست.

4) بیمارانی که دچار بیماری لثه یا بافت اطراف دندان شدید می باشند :

درمان ارتودنسی همانطور که می تواند بهبود قابل ملاحظه ای در لبخند ایجاد کند ،در صورت عدم رعایت بهداشت میتواند ریسک ابتلا به بیماری های لثه را نیز افزایش دهد.

در بسیاری از این موارد با مشاوره با متخصص بیماری‌های لثه جهت انجام درمان های لازم و در نهایت با دستور متخصص لثه امکان درمان ارتودنسی وجود دارد ولی حتما باید مراجعه

جهت درمان بیماری لثه قبل از درمان ارتودنسی انجام شده باشد در مواردی هم به علت مشکلات لثه امکان درمان ارتودنسی وجود ندارد .ارتودنسی برای چه افرادی مناسب نیست؟

5)هنگام درمان ارتودنسی مواد رنگی را کمتر مصرف کنید:

سیگار کشیدن یا نوشیدن مواد رنگی مثل قهوه وچایی

یا کم کنید چون می تواند باعث زرد تر شدن دندان ها شود وپوسیدگی دندانی را بیشتر کند

هرچند که معمولا تغییرات رنگی برگشت پذیر می باشند ولی رعایت این مورد هم در درمان ارتودنسی موثر می باشد.

ارتودنسی برای چه افرادی مناسب نیست؟

6)پوسیدگی های وسیع و شدید :

در صورتی که فرد بهداشت دهان و دندان خود را در دوران ارتودنسی رعایت نکند ، در اطراف براکت های نصب شده بر روی دندان باکتری ها تجمع می کنند و پس از برداشته شدن پلاک از روی دندان با لکه های سفید روی دندان مواجه می شویم.

قبل از شروع درمان ارتودنسی باید توسط دندانپزشک درمان شود و تمامی دندان ها در وضعیت سالمی باشند . حتما قبل از شروعدرمان ارتودنسی به دندانپزشک خود مراجعه نمایید و تمام مشکلات مربوط به پوسیدگی دندان را حل نمایید .

ارتودنسی برای چه افرادی مناسب نیست؟

7)رژیم غذایی مناسب:

هنگام درمان ارتودنسی شرایط غذایی برای بیماران متفاوت میشود‌، هنگام درمان باید از غذاهای نرم ومناسب با دستگاه های ارتودنسی استفاده کنید

درصورت خوردن غذاهای سفت مثل ته دیگ ،فستفود، یخ و…

باعث صدمات به دستگاه های ارتودنسی میشود وروند درمان را به تعویق می اندازد.

ارتودنسی برای چه افرادی مناسب نیست؟

مطالب مرتبط