اخبار, درمان ارتودنسی

اکلوژن دندانی چیست؟

اکلوژن دندانی چیست؟

اکلوژن دندانی نحوه برخورد دندان‌های بالا و پایین وقتی که دهانتان را می بندید به عبارت دیگر اکلوژن دندانی همان بایت است

همه ما بسته به کاری که در هر زمان انجام می دهیم یا احساس می کنیم، بایت های مختلفی داریم.

نحوه به هم رسیدن دندان ها هنگام جویدن غذا با نحوه بسته شدن آنها هنگام گاز زدن سیب متفاوت است یا زمانی که در خواب هستید یا کاملاً آرام هستید متفاوت است.  هنگامی که عصبانی یا مضطرب هستید، اکلوژن شما نیز تغییر می کند.

.اگر می‌پرسید این مسئله چه ارتباطی با سلامت دهان و دندان شما دارد، به خواندن این متن ادامه دهید تا بدانید ارتودنسی چگونه می‌تواند به حل این مسئله  کمک کند.

 

چه چیزی اکلوژن فرد را تعیین می کند؟

اکلوژن دندان یک فرد مجموع عوامل مختلفی دارد. برای شروع، شکل و اندازه آرواره های افراد تعیین کننده نحوه رویش دندان های اوست. به عنوان مثال، یک فک خیلی کوچک یا تنگ ممکن است باعث نامرتبی و بیرون زدگی دندان ها شود. فک بزرگتر از مجموع دندان ها می تواند باعث ایجاد فاصله دندانی در فرد شود. راه های زیادی وجود دارد که فک می تواند بر بایت فرد تأثیر بگذارد.
اندازه، شکل و سلامت کلی دندان‌ها نیز می‌تواند تعیین کند که آیا فرد بایت مناسبی دارد یاخیر. ممکن است مال اکلوژن ارثی یا مادرزادی داشته باشند که باید توسط متخصص ارتودنسی اصلاح شود. بایت فرد همچنین می تواند به دلیل ضربه، دندان قروچه، بیماری پریودنتال و از دست دادن دندان تغییر کند.

مال اکلوژن چیست؟

مال اکلوژن دندان ها به عدم تقارن سطوح جونده دندان های فوقانی و پایین گفته می شود. این عارضه انحراف از انسداد طبیعی دندان ها است که در آن تمام دندان های بالا روی دندان های پایین قرار دارند. افراد دارای فک و دندان طبیعی دارای دندان های مرتبی هستند و شیارهای دندان های مولار بالا دقیقا روی دندان های مولار پایین جفت می شوند. در نتیجه دندان های مولار تماس مناسبی با هم دارند و این امر به جویدن غذا کمک می کند. با این حال، بسیاری از افراد به انواع مال اکلوژن دندان مبتلا هستند که طیفی از خفیف تا شدید را شکل می دهند.

علل مال اکلوژن :

دلایل بروز مال اکلوژن ممکن است به تفاوت در سایز فک بالا و پایین یا تفاوت در سایز فک و دندان ارتباط داشته باشد. این گونه مشکلات می توانند باعث نامرتبی دندان ها و ناهنجاری فک مانند اوربایت، آندربایت یا کراس بایت شود. ناهنجاری های دوران کودکی مانند شکاف لب و کام، استفاده طولانی مدت از بطری شیر، مکیدن انگشت یا پستانک می تواند باعث آسیب رساندن به فرم و نظم دندان ها شود. برخی از افراد دچار دندان های درهم ریخته هستند، برخی دیگر دندان های کمتر یا بیشتری دارند و دندان های برخی دیگر شکل ناهنجاری دارد. تمام این موارد می توانند باعث انواع مال اکلوژن دندان شوند.

چگونه اکلوژن دندان بر سلامت دهان تأثیر می گذارد:

دندان های مرتب وسالم  به راحتی تمیز می شوند.  آنها همچنین به شخص اجازه می دهند که با خیال راحت غذا بخورد و صحبت کند.  در مقابل، یک بایت بد می تواند انواع مشکلات را ایجاد کند.  مثلا:

  • دندان های نامرتب به سختی تمیز می شوند، که می تواند منجر به تشکیل پلاک، پوسیدگی دندان یا بیماری لثه شود.
  • فردی که اوربایت یا آندربایت شدید دارد ممکن است در صحبت کردن، تنفس یا جویدن مشکل داشته باشد
  • افرادی که دندان های فاصله دار دارند ممکن است برای غذا خوردن دچار مشکل شوند.  آنها همچنین ممکن است در مورد لبخند نازیبایی  خود آگاه باشند
  • مال اکلوژن همچنین می تواند بر شکل و زیبایی کلی صورت تأثیر بگذارد

مال اکلوژن های مختلف ودرمان آن ها:

راه‌های زیادی وجود دارد که بتوان دندان‌ها را نامرتب را مرتب کرد و دستگاه‌های کمی در ارتودنسی استفاده می‌شوند که می‌توانند به تغییر موقعیت دندان‌ها کمک کنند.

هر فردی مجموعه ای از شرایط منحصر به فرد خود را دارد.  به این ترتیب، آنها نیاز به یک برنامه درمانی دارند که متناسب با شرایط آنها باشد.  یک برنامه درمانی معمولی شامل  ارتودنسی است.  گاهی اوقات برنامه درمانی شامل کشیدن یا جراحی فک  می شود.  به طور کلی، نحوه برخورد ارتودنتیست با بایت بد بستگی به کلاس مال اکلوژن فرد دارد.  مثلا:

اکلوژن دندانی چیست؟

مال اکلوژن کلاس یک:

این ناهنجاری شایع ترین نوع مال اکلوژن است که در آن دندان های فک بالا با دندان های پایین هم پوشانی دارند. با این حال، جویدن بیمار طبیعی است. در این ناهنجاری کاسپ دندان مولار فک بالا روی شیارهای مولار پایین قرار می گیرد. با این حال، بیمار ممکن است دچار فاصله بین دندان، شلوغی دندان ها، رشد دندان زیر دیگری و رشد بیش از حد تاج دندان نسبت به سایر دندان ها باشد.

اکلوژن دندانی چیست؟

مال اکلوژن کلاس دو:

این نوع مال اکلوژن به عنوان اوربایت شناخته می شود. دندان ها و فک بالا به شدت با فک و دندان های پایین همپوشانی دارند و دندان های فک بالا به شدت جلوتر از دندان های فک پایین هستند. در این کلاس مال اکلوژن، دندان های جلو بیرون زده اند یا دندان های خلفی با دندان های مرکزی هم پوشانی دارند.

اکلوژن دندانی چیست؟

مال اکلوژن کلاس سه:

این کلاس مال اکلوژن، که پروگناتیسم نیز خوانده می شود، زمانی رخ می دهد که دندان های پیشین فک پایین بسیار جلوتر از دندان های پیشین فک بالا هستند و بیمار فک پایین بزرگ یا فک بالای کوچکی دارد. این ناهنجاری باعث می شود که دندان ها نامرتب شوند و دندان های پیشین فک پایین بافت لثه دندان های فک بالا را لمس کنند.

دیگر انواع مال اکلوژن دندان:

اگرچه سه کلاس فوق اصلی ترین انواع مال اکلوژن هستند، ناهنجاری های دیگری نیز وجود دارد که افراد دچار آن می شوند. افراد با صورت های دراز یا افرادی که دچار عادت مکیدن انگشت یا رانش زبان هستند دچار اپن بایت می شوند در حالی که افراد دارای صورت های کوتاه یا رشد ناکافی دندان های مولار دچار دیپ بایت می شوند. درمان ارتودنسی می تواند انواع مال اکلوژن ها را درمان کند.

اگر میخواهید ارتودنسی دندان انجام دهید ولی هنوز هیچ اقدامی انجام نداده اید، میتوانید به مطب دکتر سیدامین همایونی از متخصصان باتجربه تهران مراجعه کنید. ما در مطب دکتر همایونی با ارائه مشاوره رایگان به شما کمک میکنیم که متناسب با بودجه و مشکلتان، بهترین درمان و دستگاه ارتودنسی را انتخاب کنید. علاوه بر این، شما را در تمام  طول دوره درمان تنها نمیگذاریم و تمام اطلاعات لازم در این خصوص را به صورت منظم در اختیار شما قرار میدهیم

 194 بازدید از آغاز,  3 بازدید در امروز

بازگشت به لیست