در زمان ارتودنسی, مقالات, مقالات ارتودنسی

بهداشت ارتودنسی در تعطیلات

بهداشت ارتودنسی در تعطیلات
بهداشت ارتودنسی در تعطیلات

بهداشت ارتودنسی در تعطیلات

 

بهداشت ارتودنسی در تعطیلات

در دوران تعطیلات ممکن است توجه شما به حفظ بهداشت دهان و دندان نیز ضعیف تر شود.اگر به مهمانی یا مسافرت می روید مسواک ارتودنسی یا مسواک بین دندانی خود را فراموش نکنید. هیچ ابزاری مانند مسواک ارتودنسی و بین دندانی در بهداشت شما موثر نیست. با توجه به حجم مواد قندی و چسبنده ای که در این دوران استفاده می شود،اهمیت استفاده از نخ دندان نیز بیشتر می شود.شما روزی حداقل یکبار بایستی از نخ دندان استفاده کنید و بهترین زمان این کار،قبل از خواب است.

اگر برای زمانی کوتاه به مسواک های خود دسترسی ندارید،حتما” دهان خود را به شدت با آب قرقره کنید.

دهانشویه ها را فراموش نکنید. عامل اصلی برطرف کننده التهاب لثه در دوران ارتودنسی (که موجب خونریزی لثه ها هنگام مسواک زدن و بدبویی دهان می شود) دهانشویه ها می باشند. بهترین اثر استفاده از دهانشویه ها هنگامی است که پس از مسواک استفاده شوند. دهانشویه ها را باید 30 ثانیه تا یک دقیقه در دهان قرقره کنید؛ پس از اتمام کار تا می خواهید میتوانید دهانشویه را تف کنید اما نبایستی حداقل تا نیم ساعت دهان را شستشو دهید یا چیزی بخورید و بیاشامید.

 

بهداشت ارتودنسی در تعطیلات

شکسته شدن یا کنده شدن براکت ها

در صورت استفاده از مواد غذایی سفت ممکن است براکت های شما شل شوند یا جدا شوند.معمولا” براکت های جدا شده متصل به سیم باقی می مانند.اگر براکت کنده شده به سیم متصل باقی مانده باشد،توسط موم ارتودنسی می توان آنها در جای خود ثابت نگه داشت.

مشکلی که براکت کنده شده برای درمان ارتودنسی شما ایجاد می کند این است که با جدا شدن براکت،دندان مذکور نیز از سیستم ارتودنسی شما حذف می شود و به تدریج دندان مربوطه از مسیر خود خارج می شود.برگرداندن دندان مربوطه به سیستم ارتودنسی،به زمان نیاز خواهد داشت و به این ترتیب درمان شما به تاخیر می افتد.

 

اورژانس ارتودنسی در هنگام تصادف یا وارد شدن ضربه شدید به دندان ها

اگر شما در طول درمان ارتودنسی تصادف کردید و یا با برخورد ضربه ای محکم به دندان ها مواجه شدید، در صورت بروز هرگونه خونریزی شدید، درد، سوزش و درآمدن اجزای دستگاه ارتودنسی باید سریعا به متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید. این حوادث جزو مهم ترین موارد در اورژانس ارتودنسی به شمار می روند و حتما باید توسط پزشک معاینه و بررسی شوند تا از بروز هرگونه مشکل بعدی جلوگیری شود.

 430 بازدید از آغاز,  1 بازدید در امروز

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط