در زمان ارتودنسی, مقالات, مقالات ارتودنسی

جدا کننده ارتودنسی

جدا کننده ارتودنسی

جدا کننده ارتودنسی یا سپراتور (Separator) یک ابزار ارتودنسی است که برای ایجاد کمی فاصله بین دندانهای عقبی استفاده میشود به طوری که بتوان بند (حلقه فلزی) را دور دندان آسیاب انداخت.
از آنجایی که دندانهای عقبی خیلی به هم چسبیده هستند باید برای انداختن حلقه فلزی به دور دندان کمی بین آنها فاصله ایجاد شود. با قرار دادن جدا کننده بین دندانها میتوان به راحتی در مدت کوتاهی دندان را برای بند ارتودنسی آماده کرد. زمانی که که جدا کننده بین دندانهایتان گذاشته می شود در ابتدا ممکن است احساسی مشابه گیر کردن غذا بین دندانها داشته باشید. ممکن است ابتدا کمی درد یا حساسیت نسبت به لمس را در ناحیه ای که جدا کننده قرار داده شده، تجربه کنید. این علائم نشان میدهند جدا کننده در حال تاثیر گذاری است. حساسیت نسبت به لمس تنها چند روز طول میکشد. هر گونه درد یا ناراحتی را میتوانید با استامینوفن یا مسکنهای بدون نسخه دیگر آرام کنید.
معمولا جدا کننده تنها ظرف چند روز کار خود را انجام میدهد. پس از چند روز که جدا کننده فضای کافی بین دندانها ایجاد کرد ممکن است خود به خود از جا درامده و بیرون بیفتد. بنابراین در آمدن خود به خودی جدا کننده در واقع خوب است و لازم نیست آن را سر جای خود برگردانید چون کار آن تمام شده است. اما هرگز خودتان جدا کننده را خارج نکنید، با انگشت نگیرید و آن را با خلال دندان یا هر چیز دیگر جا به جا نکنید چون تمام این موارد ممکن است باعث شود جدا کننده زودتر از موعد در بیاید. اگر جدا کننده زودتر از زمانی که لازم است دربیاید، هنوز فضای کافی بین دندانهایتان وجود ندارد تا بتوان بند ارتودنسی را دور دندان انداخت.
زمانی که جدا کننده در دهانتان قرار دارد، طبق معمول همیشه مسواک بزنید. حتی با مسواک زدن شدید هم جدا کننده خارج نمیشود. اما نباید بین دندانهایی را که جدا کننده دارند نخ دندان بکشید.
در این مدت میتوانید طبق معمول همیشه غذا بخورید اما از جویدن آدامس و خوردن خوراکیها و غذاهای چسبناک مانند تافی و کارامل و آدامس پرهیز کنید چرا که باعث بیرون آمدن جدا کننده شوند.
جدا کننده باید به قدری سر جای خود بماند تا فضای کافی ایجاد شده و خود به خود بیرون بیاید. در این شرایط شما آماده ادامه درمان و بند ارتودنسی هستید.

جدا کننده ارتودنسی