اطلاعات عمومی, مقالات, مقالات ارتودنسی

دندان های برنجی (PEG SHAPE)چیست؟

دندان های برنجی (PEG SHAPE)چیست؟

دندان های دندانه برنجی (PEG SHAPE)چیست؟

زمانی که دندان ظاهری کوچک و مخروطی شکل داشته باشد به عنوان دندان های دانه برنجی در نظر گرفته می شود.
دندان های دانه برنجی یک اختلال دندانی به نام میکرودونشیا هستند، وضعیتی که در آن یک یا چند دندان کوچکتر از حد متوسط به نظر می رسند. به طور کلی، شایع ترین دندان هایی که درگیر می شوند دندان های لترال جانبی فوقانی یا گاهی مولر سوم هستند. علاوه بر این، لترال های دانه برنجی در بیشتر موارد در هر دو طرف اتفاق می افتد و ریشه های کوتاه تری نسبت به دندان های معمولی دارند.

دندان های برنجی (PEG SHAPE)چیست؟

علل دندان های دانه برنجی (PEG SHAPE):

دندان‌های دانه برنجی در اثر چندین بیماری مانند:
سیفلیس مادرزادی – یک عفونت باکتریایی که در آن دندان‌های دانه برنجی پس از تشکیل شدن باقی می‌مانند.
هیپوملانوزیس – جایی که دندان‌ها کوچک‌تر از حد معمول و فاصله بیشتری دارند
دیزوستوز کلیدوکانیال – بیماری ژنتیکی که بر رشد استخوان های یقه و جمجمه تأثیر می گذارد. این باعث کج شدن دندان های معمولی شد.
دیسپلازی اکتودرم – شرایط ارثی برای رشد غیر طبیعی دندان ها
به‌علاوه، شایع‌ترین علل ایجاد لترال های دانه برنجی ، ژنتیک و ویژگی‌های رشدی است. وراثتی و ارثی به این معنی است که افراد مبتلا به لترال دانه برنجی، والدینی با همین وضعیت دارند. دندان های دانه برنجی گاهی اوقات در جایی که چندین نسل الگوی رشد معمولی را نشان می دهند دیده می شود.
دندان های برنجی (PEG SHAPE)چیست؟

درمان دندان های دانه برنجی (PEG SHAPE)

امروزه علم پزشکی به اندازه کافی پیشرفت کرده است که تقریباً تمام مسائل مهم سلامت را درمان می کند. به طور قابل توجهی، روش های مختلف دندانپزشکی می تواند به بهبود لبخند شما کمک کند. اگر نگران دندان های دانه برنجی هستید، نگاهی به درمان لترال های دانه برنجی بیندازید

دندان های برنجی (PEG SHAPE)چیست؟

لامینیت:

لامینیت ها پوشش بسیار نازکی هستند که روی سطح جلویی دندان ها قرار داده می شوند. دندان پزشک با کمک پوشش لابراتواری از جنس شیشه به دندان های کوچک شکل می دهد. سپس دندان با شکل جدید ساخته می شود تا جلوه بهتری به دندان های دانه برنجی بدهد. پس از تکمیل فرآیند روکش لامینیت دندان‌های شما را می‌پوشاند ودندان را با ظاهر با اندازه معمولی را تشکیل می‌دهد. این روش تراش دندانی را امکان دارد به همراه داشته باشد .

دندان های برنجی (PEG SHAPE)چیست؟

کامپوزیت ونیر:

 

کامپوزیت ها اغلب برای ترمیم دندان های شکسته استفاده می شود. جراح دندان یک ماده کامپوزیت همرنگ دندان ساخته شده از رزین پلاستیکی و شیشه را روی دندان های دانه برنجی قرار می دهد سپس اندازه آن‌ها را با سایر دندان های یکسان میکند تا دندان ظاهری طبیعی داشته باشد.
کامپوزیت به صورت خمیری شکل است ودندانپزشک آن را روی دندان های شکسته ویا کوچک قرار میدهد و با نور کیورینگ تقویت وسفت می کند. لایه های مختلف این ماده اغلب برای ایجاد شکل و شفافیت مناسب به دندان ها اجرا می شود. روند کلی نسبتاً بدون درد است و معمولاً نیازی به بی حسی موضعی نیست. با این حال، کامپوریت نیز می توانند به مرور زمان خرد شوند. بنابراین، برای حفظ سلامت دندان های باند شده باید دستورالعمل های دندانپزشک را به دقت دنبال کنید.

دندان های برنجی (PEG SHAPE)چیست؟

روکش:

این گزینه درمانی برای دندان های دلنه برنجی قرار است پیچیده تر از سایر روش ها مانند کامپوزیت و رزین ها باشد. یک روکش برای دندان های دانه برنجی بیشتر قسمت های دندان های موجود را می پوشاند. دندان ها به گونه ای تراش

میخورند که روکش درست روی دندان قرار بگیرد. (ممکن است برای ایجاد راحتی نیاز به بی حسی موضعی باشد روکش های دندانی به طور قابل توجهی قوی و واقعی هستند. همچنین در برابر لکه ها مقاوم هستند و انتظار می رود تا سال ها دوام داشته باشند.

دندان های برنجی (PEG SHAPE)چیست؟

کشیدن و ایمپلنت:

در مواردی که دندان بسیار ضعیف است (مانند دندان پوسیدگی های زیاد یا ریشه خیلی کوتاه)کشیدن دندان و جایگزینی آن با روکش ایمپلنت توصیه می شود. این کار ظاهر را به شدت بهبود می بخشد و لبخندی زیبا به شما می بخشد.

لترال های دانه برنجی(PEG SHAPE) چقدر رایج است؟

لترال های دانه برنجی چندان رایج نیستند. بسیاری از دندانپزشکان لترال دانه برنجی را به عنوان دندان های نوک تیز، دندان های مخروطی شکل و معمولاً کوچکتر از دندان های معمولی توصیف می کنند. اگرچه این وضعیت دندانی به هیچ وجه سلامت دندان را مختل نمی کند، اما یک مشکل زیبایی شناختی به شکل یک لبخند غیرجذاب ایجاد می کند.

دندان های برنجی (PEG SHAPE)چیست؟

چه چیزی باعث تشکیل این دندان می شود؟

دندان های دائمی ممکن است در طول زمان به دلیل آسیب یا فرسایش تغییر شکل دهند. برخی از شایع ترین دلایل تغییر شکل دندان ها می تواند پوسیدگی دندان یا فرسایش دندان، تراشیدن دندان (به دلیل تصادف یا شکستن دندان بعلت گاز گرفتن چیزی سخت) از دست دادن وکشیدن دندان ها که باعث جابجایی دندان های مجاور به داخل شکاف می شود، دندان قروچه و…

آیا ارتودنسی می تواند دندان های دانه برنجی (PEG SHAPE) را درست کند؟

بله، ارتودنسی ممکن است اولین قدم برای اصلاح دندان های دانه برنجی باشند. با این حال، درمان مناسب به شرایط بستگی دارد. متخصص ارتودنسی پس از ارزیابی وضعیت دندان ها می تواند بهترین درمان ممکن را پیشنهاد دهد.

اگر میخواهید ارتودنسی دندان انجام دهید ولی هنوز هیچ اقدامی انجام نداده اید، میتوانید به مطب دکتر سیدامین همایونی از متخصصان باتجربه تهران مراجعه کنید. ما در مطب دکتر همایونی با ارائه مشاوره رایگان به شما کمک میکنیم که متناسب با بودجه و مشکلتان، بهترین درمان و دستگاه ارتودنسی را انتخاب کنید. علاوه بر این، شما را در تمام طول دوره درمان تنها نمیگذاریم و تمام اطلاعات لازم در این خصوص را به صورت منظم در اختیار شما قرار میدهیم

دندان های برنجی (PEG SHAPE)چیست؟

مطالب مرتبط