درمان ارتودنسی, مقالات ارتودنسی

رابطه ارتودنسی و لامینیت

رابطه ارتودنسی و لامینیت

درمان ارتودنسی و لمینیت در دندانپزشکی برای مشکلات متفاوتی پیشنهاد می شوند ولی متاسفانه در کشور ما به دلیل عدم اطلاع کافی مردم ممکن است درمان لمینیت یا ترمیم های زیبایی با مواد همرنگ دندان به جای درمان ارتودنسی پیشنهاد شود و با توجه به فراگیر بودن این موضوع در تبلیغات و اهمیت حفظ سلامت دندان ها به این موضوع می پردازیم.

رابطه ارتودنسی و لامینیت

 

ارتودنسی:

رابطه ارتودنسی و لامینیت

درمان ارتودنسی با روش های متفاوت برای اصلاح نامرتبی دندان ها بوده و هیچ روشی نمی تواند جایگزین آن تلقی شود. اگر مشکل دندان ها مربوط به محل قرارگیری است جابه جا نمودن و حرکت دندان تنها راه حل صحیح است. از طرف دیگر اگر اندازه دندان کوچک باشد یا بدرنگی بر روی دندان ها وجود داشته باشد تنها درمان صحیح استفاده از روش های درمانی ترمیم زیبایی خواهد بود. مثلا بستن فضای اضافی بین دندان ها که ناشی از کوچکی اندازه دندان هاست می تواند با درمان ترمیمی اصلاح شود. انتخاب روش درمانی نادرست قطعا مشکلات متعددی را در پی داشته و باعث پشیمانی می شود.
پس از اتمام ای دوره بیماران دندان های خود را بدون هیچ مواد اضافه ای و به صورت طبیعی و مرتب خواهند داشت. البته برای جلوگیری از برگشت دوباره مشکلات گاهی مجبور خواهند شد از نگهدارنده یا پلاک برای مدتی استفاده کنند.
ارتودنسی می تواند به هماهنگ شدن اجزای صورت فرد کمک کند و به رفع هرگونه عدم تقارن موجود در ناحیه فک و بافت های نرم تأثیرپذیر آن بپردازد. در واقع عملیاتی که با انجام ارتودنسی بر روی تغییر موقعیت نامناسب فکین اجرا می شود، سبب خواهد شد که به مرور زمان فک ها در جایگاه اصلی و طبیعی خود قرار بگیرند. به دنباله این امر هر گونه عدم هماهنگی در ناحیه چانه، لب ها و حتی بینی می تواند از بین برود. در نتیجه تعادل و زیبایی اجزای صورت حفظ می شود.

رابطه ارتودنسی و لامینیت

ارتودنسی:

لمینیت شامل یک پوسته نازک سرامیکی ( چینی)  به قطر ۵_4 دهم میلیمتر است و با تراش نسبتا کم و حداقل آسیب به دندان به کمک انواع باندهای رزینی، همان چیزی که باعث چسباندن مواد کامپوزیتی به دندان میشود، روی دندان چسبانده میشود برای تغییر رنگ، شکل و یا سایز دندان که در کل برای زیباسازی دندان انجام می‌شود. 

عبارت بهتر لمینیت به هر پوششی که بر روی سطحی قرار می گیرد تا معایب آن را بپوشاند و ظاهری زیبا ایجاد کند، گفته میشود.

 

تفاوت لمینیت وارتودنسی:

مهمترین تفاوت لمینت و ارتودنسی استفاده از روش‌های درمانی تدریجی بدون ایجاد هر گونه تغییر در سطح و شکل دندان‌ها با روش‌های مختلف ارتودنسی است. بطور حتم وضعیت دندان‌ها برای اینکه تشخیص دهیم ارتودنسی یا لمینت کدامیک بهترین تاثیر را روی دندان‌هایمان می‌گذارند، بیشترین تاثیر را دارد. ارتودنسی دندان یک روش بیشتر درمانی تا زیبایی است

معایب و مزایای روش ارتودنسی و لمینیت:

رابطه ارتودنسی و لامینیت

از نظر ما مهم ترین مساله حفظ سلامت دندان هاست. در درمان لمینیت سطح بسیار نازک ولی بسیار مهمی از سطح دندان که شامل مینا می باشد تراشیده می شود و به جای آن ماده ترمیم مصنوعی قرار داده می شود. عمده مقاومت دندان در برابر سایش و تحریکات حرارتی وابسته به وجود مینای دندان است. بنابراین اگر پوششی به جای آن قرار داده نشود بروز حساسیت های دندانی در زمان بداشتن لمینیت اجتناب ناپذیر خواهد بود.
به این مفهوم که درمان لمینیت یک درمان انتخابی و برگشت پذیر نیست که اگر فرد تمایلی به استفاده از آن نداشت آن را بردارد و درمان را خاتمه دهد. از طرف دیگر اگر از بافت دندان کمتر برداشته شود و ضخامت ماده ترمیمی به فضای لثه تجاوز کند هم مشکلات مرتبط با لثه بروز خواهد کرد. برای درک موضوع توجه شما را به جرم گرفتن دندان ها و عقب نشینی لثه ناشی از آن جلب می کنیم. قرار گرفتن هر ماده اضافه مثل جرم و مواد ترمیمی واکنش بافت های لثه را در پی دارد. عکس این موضوع هم صادق است یعنی اگر ماده ترمیمی ضخامت کمتری نسبت به اندازه دندان داشته باشد عکس العمل لثه با افزایش حجم لثه خود را نشان خواهد داد.
ایراد عمده درمان ارتودنسی طول دوره درمانی نسبتا زیاد آن است که به همین دلیل افراد به سمت راه های درمانی نادرست تشویق می شوند. این مساله ممکن است در ابتدا منطقی به نظر برسد ولی واقعیت ماجرا در این است که درمان ارتودنسی در طول دوره زمانی یک تا دو سال انجام و تکمیل می شود. ولی مشکلاتی که در پی درمان های دیگر ایجاد می شود ممکن است فرد را در تمام مدت عمر گرفتار کند. اگر فردی درمان لمینیت انجام دهد و دو تا ده سال بعد دچار مشکل تغییر رنگ، جدا شدن یا پریدگی شود راهی برای فرار از ادامه درمان ندارد و اینجاست که فرد فکر کرده در یک یا چند جلسه درمان را به امجتم رسانیده و تمام شده است در صورتی که ناچار است در دوره های متفاوت برای اصلاح مشکلات آن مراجعه کند. جدا از این مساله حس خوب جویدن و بریدن غذا با درمان های لمینیت دچار مشکل می شود و هیچگاه راحتی دندان طبیعی را نخواهد داشت.

تفاوت هزینه ارتودنسی با لمینیت :

هزینه ارتودنسی در نگاه اول ممکن است نسبت به درمان لمینیت بیشتر به نظر برسد. توجه داشته باشید که درمان ارتودنسی صحیح توسط متخصص ارتودنسی یک بار در طی عمر فرد و با یک هزینه انجام می شود ولی درمان های ترمیمی زیبایی در طی دوره های متفاوت نیاز به تکرار دارند. بنابراین هزینه ها و مراجعات دوره های بعدی درمان های ترمیمی زیبایی به مراتب از درمان ارتودنسی بیشتر خواهد شد.

آیا می‌توان لیمیت را جایگزینی برای ارتودنسی دانست؟

متخصصان دندانپزشک انتخاب لمینت را بعنوان یک جایگزین برای ارتودنسی تنها سرپوشی بر ایرادات و نامتوازن بودن دندان‌ها می‌دانند. بنابراین ارتودنسی همانند گذشته بهترین و تاثیرگذار ترین روش برای رفع نامظمی وعدم توازن دندان‌ها و فک به شمار می‌آید. در واقع در مقایسه نهایی اینکه ارتودنسی بهتر است یا لمینت می‌توان به این مورد اشاره داشت که ارتودنسی روشی درمانی دندان است و زمانی که شما از این روش استفاده می کنید در واقع وضعیت دندان های خود را به شکل طبیعی و درست آن‌ها تبدیل می‌کنید.

درمان های ارتودنسی و لمینیت به چه کسانی توصیه نمی شود؟

در درمان های ارتودنسی خطر بروز پوسیدگی با رعایت نکردن بهداشت دهان زیاد می شود. اگر فرد از نظر رعایت بهداشت مشکوک باشد توصیه به درمان ارتودنسی یا لمینیت یا اصولا هیچ درمان دندانپزشکی صحیح نیست. در طی دوره درمان ارتودنسی بیمار در دوره های یک ماهه ویزیت می شود. متخصص ارتودنسی معمولا در ابتدای هر ویزیت بیماران را از نقطه نظر بهداشتی ارزیابی می کند و اگر نیازی به اقدامات تکمیلی باشد آن را به بیمار آموزش داده و خطرات را گوشزد می کند.

رابطه ارتودنسی و لامینیت

مطالب مرتبط