مقالات, مقالات ارتودنسی

شیرینی جات با دندان چه میکند!؟

شیرینی جات با دندان چه میکند!؟

مکانیسم شروع پوسیدگی به این صورت است که میکروب‌های محلی موجود در دهان، مواد قندی در دسترس را هضم و تبدیل به اسید می‌کنند و سپس بسته به شدت اسیدی شدن محیط دندان‌ها، بافت سخت مینای دندان تحت تاثیر اسید حل شده، منفذی به عاج دندان باز می‌شود.
چون عاج دندان در مقابل اسید مقاومتی ندارد، حفره‌ای به شکل غار و زیر لایه مینا در درون عاج شکل می‌گیرد که محل تجمع خوبی برای میکروب بیشتر است. به این طریق پوسیدگی عمیق‌تر می‌شود تا عروق و اعصاب قسمت مغزی دندان را در گیر کند.
در این زمان برخلاف بعضی بافت‌های بدن، بافت دندان قابل بازسازی و التیام نیست و برای بقیه عمر معلول خواهد ماند. هر چند با استفاده از علم و هنر دندانپزشکی این معلولیت‌ها تا حدودی قابل ترمیم است، ولی هیچ ‌وقت سلامت اولیه به دست نمی‌آید. هر چه ترمیم دندان گسترده‌تر باشد، احتمال پوسیدگی مجدد افزون‌تر می‌شود. طبیعت گسترش پوسیدگی دندان هم نتیجه این پوسیدگی‌های تکراری است.

شیرینی جات با دندان چه میکند!؟

پوسیدگی دندان از شایع‌ترین بیماری‌ها در تمام جوامع است

پوسیدگی دندان اغلب به عدم رعایت بهداشت دهان و دندان نسبت داده می‌شود. هنگامی که دندان به طور مرتب مسواک زده نشود و از نخ دندان استفاده نگردد، و از رژیم غذایی پیروی شود که سرشار از قند بوده، می‌تواند موجب تشکیل پلاک در دندان شود. پلاک لایه‌ای از مخاط و باکتری است که بر روی دندان‌ها ته نشین می‌شود. زمانی که باکتری‌ها با قند تغذیه می‌شوند، اسیدهایی تولید می‌کنند که می‌توانند پوشش مینای دندان را خراب کرده، که در نهایت ممکن است به پوسیدگی دندان منجر شود. گاهی، چرک یا مواد آلوده ممکن است از طریق روزنه‌های موجود در مینای دندان وارد پالپ (pulp) (بافتی زنده در مرکز دندان) شوند، در نتیجه موجب گردند دندان آبسه کند. عفونت حتی می‌تواند از ریشه دندان به استخوا‌ن‌هایی که دندان‌ها را نگه می‌دارند، سرایت کند. به آبسه‌ای که در زیر دندان تشکیل شود، آبسه‌ی پری‌اپیکال (periapical abscess) گویند. آبسه دندان که در لثه و استخوان نگه دارنده شکل گیرد را آبسه پریودنتال می‌نامند. عفونت می‌تواند باعث شود لثه‌ی اطراف دندان آلوده ورم کند.
حساسیت دندان به شیرینی : اصولا حساسیت دندان به شیرینی نشان دهنده این است که در نقطه ای از دندان ، عاج باز وجود دارد .

شیرینی جات با دندان چه میکند!؟

دلایل باز شدن روی عاج دندان :

۱.دندان شما پوسیده است و مینای روی آن از بین رفته است .
۲. بر اثر ضربه و … مینای روی دندان پریده است .
۳. به دلیل تحلیل لثه
۴. بخشی از ریشه که در استخوان بوده به محیط دهان اکسپوز شده که معمولا حساسیتهای دندانی شدیدی را باعث میشود .

شیرینی جات با دندان چه میکند!؟

شیرینجات وارتودنسی

غذاها و نوشیدنی هایی که می تواند باعث ایجاد پوسیدگی دندان (کرم خوردگی) شوند، می بایست در طول زمان استفاده از براکت کمتر مصرف شوند. علاوه بر این لازم است از غذاهای چسبنده به خاطر افزایش ریسک پوسیدگی و شکستن براکت خودداری گردد. این نوع از مواد غذایی مانند مواد شیرین بر روی براکت ها چسبیده و برای یک دوره زمانی طولانی بر روی دندان ها باقی می مانند. در صورت مصرف غذا یا نوشیدنی های دارای سطح شکر بالا، معمولاً به بیمار توصیه می شود، این مواد به همراه وعده های غذا یا فقط یک بار در طول روز مصرف شود. بلافاصله پس از مصرف این مواد غذایی می بایست دندان ها به دقت مسواک زده و از دهان شویه برای از بین بردن تاثیر آنها بر روی دندان ها و براکت ها استفاده شود. بین وعده های غذایی می بایست از مواد غذایی بدون شکر تصفیه شده استفاده شود و در ادامه می بایست دندان ها مسواک زده و از دهان شویه استفاده گردد.

 

شیرینی جات قابل خوردن طی درمان ارتودنسی

شیرینی جات با دندان چه میکند!؟

شکلات

شکلات کاملا برای براکت ها مناسب است. هر نوع شکلات نرم، از یک قالب شکلات تا یک فنجان کره بادام زمینی، هنگامی که دارای براکت هستید، بسیار مناسب می‌باشند. ولی بسیار مهم است که در استفاده از قطعات بزرگ و سفت شکلات دقت کنید .

شیرینی جات با دندان چه میکند!؟

سیب

سیب زمانی برای خوردن مناسب است که ابتدا به برش‌های کوچک تقسیم شود. اصلا سیب را گاز نزنید! با وجود اینکه سیب برای شما عالی است، برای براکت ها به شدت نامناسب است. سیب می‌تواند به راحتی براکت‌ها را بشکند، آسیب بزند و سیم‌ها را خم کند. درعین حال سیب می‌تواند یک جایگزین عالی برای تمام مواد حاوی شکر باشد.

شیرینی جات با دندان چه میکند!؟

تافی یا ترد

چیزی که با سفتی شروع می‌شود و بعد از گرم شدن در دهان شما چسبنده می‌گردد، بدیهی است که برای بریس‌ها نامناسب است. به یاد داشته باشید که دندان‌های نوجوان شما بسیار حساس هستند، که باعث می‌شود خوردن مواد غذایی سفت یا جویدن را برای او بسیار ناراحت کننده کند.

ممکن است برای نوجوان شما ناامید کننده باشد که متوجه شود اکثر آب نبات‌هایی که دوست دارد می‌توانند به براکت ها آسیب برسانند. خوشبختانه، راه‌هایی وجود دارد که آنها هنوز هم می‌توانند شیرینیجات خود را در این لیست قرار دهند. اگر به دنبال کلک زدن هستند، آنها را تشویق کنید تا آب نبات را با دوستانشان سهیم شوند تا تکه‌های کمتری از چیزی که همیشه می‌خورند، نصیبشان شود. حتی ممکن است لازم باشد که انجام درمان‌های خاصی برای بریس را در نظر داشته باشید، به طوری فرزندتان که در طی این دوره  دشوار، چیزی برای لذت بردن داشته باشد. فقط به یاد داشته باشید که مصرف شکر را در حداقل ممکن حفظ کنید. حتی آب نبات‌هایی که از لحاظ فنی برای براکت ها مناسب هستند، می‌توانند زمینه پوسیدگی دندان را فراهم کنند

 241 بازدید از آغاز,  1 بازدید در امروز

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط