مقالات, مقالات ارتودنسی

فیس ماسک چیست؟

فیس ماسک چیست؟

فیس ماسک ارتودنسی، قسمت بسیار مهمی از درمان ارتودنسی است و به بیمار کمک می‌کند تا در طی مراحل رشد، فک بالایی او جلوتر بیاید که انجام این کار در سنین کودکی بسیار مهم و حیاتی است و در نتیجه نیاز به جراحی بسیار پیچیده‌ی فک را بعدها برای فرد کاهش می‌دهد یا احتمالاً از بین می‌برد. اگر قرار است نتیجه قابل قبولی حاصل شود، این روش درمانی باید بسیار جدی گرفته شود و دستورالعمل‌ها دقیقاً دنبال شود.بی توجهی والدین به عارضه مال اکلوژن در فرزندشان در سنین پائین، زمینه شدت بیشتر این ناهنجاری ها را فراهم می­کند.

فیس ماسک در خارج از دهان قرار گرفته و با هدف تصحیح رشد مشکل عقب بودن فک بالا و همچنین تحریک رشد آن، در کودکان با سنین 8 تا 13 سال استفاده می­گردد. فیس ماسک درمانی مناسب برای افرادی است که دارای فک بالایی عقب تر از حالت معمول هستند و شدت ناهنجاری در آن ها چندان شدید نیست. به نظر میرسد که در این افراد فک پائین به سمت جلو حرکت کرده است. این دستگاه به پائین و جلو کشیدن فک بالا در این افراد کمک شایانی خواهد کرد. به این ترتیب از جراحی درسنین بالاتر جلوگیری خواهد کرد.

فیس ماسک چیست؟

زمان استفاده از فیس ماسک:

مناسب ترین زمان برای استفاده مداوم از این دستگاه، ساعات بین 6 عصر تا 6 صبح می­باشد و فرد باید حداقل 18 ساعت از شبانه روز دستگاه فیس ماسک را مورد استفاه قرار دهد تا تاثیر آن را در بهبود خود احساس کند. بهتر است این دستگاه قبل از خواب استفاده نشود، زیرا زمینه تشدید درد در فرد را فراهم می­سازد.

اجزا دستگاه فیس ماسک:

دستگاه فیس ماسک ارتودنسی از سه قسمت قاب صورت، هدکپ و اتصالات هدگیر ساخته شده است. جنس بدنه ی یک تکه این دستگاه از استیل ضد زنگ است. این دستگاه پد هایی دارد که روی پیشانی و چانه قرار داده می شوند. در واقع می توان بیان کرد که این دستگاه یک قاب و یک میله مرکزی دارد که قاب جلوی صورت به کمک میله به سر بیمار وصل می شود. به همین طریق فیس ماسک ارتودنسی رشد فک را هدایت می کند.

مراقبت های حین درمان فیس ماسک:

  • اولین و مهمترین نکته ای که همواره باید به آن توجه داشته باشید، رعایت بهداشت دهان و دندان است. فرقی نمی کند که تحت چه درمانی هستید، بهداشت دهان و دندان می تواند خیلی از موارد را تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین سعی کنید تا بعد از مصرف غذا، مسواک بزنید و بین دندان های خود را با کمک نخ دندان تمیز کنید.
  • تمیز نگه داشتن دستگاه فیس ماسک، اهمیت بسیار زیادی دارد. می توانید با استفاده از پد های ضدعفونی و یا پارچه مرطوب، آن را تمیز نمایید. همچنین پد هایی که در این دستگاه مورد استفاده قرار می گیرند را می توانید گاهی اوقات تعویض کنید.
  • هنگامی که فیس ماسک ارتودنسی را روی صورت خود قرار دادید، مواد غذایی مانند آدامس، آبنبات و یا تافی را مصرف نکنید.
  • باید در زمان هایی که ارتودنتیست مشخص می کند، برای بررسی کش های دستگاه به مطب ارتودنسی مراجعه نمایید.
  • از دستکاری کردن دستگاه اجتناب کنید.
  • در صورتی که هر مشکلی در دستگاه فیس ماسک شما ایجاد شد، باید در سریع ترین زمان ممکن به کلینیک ارتودنسی مراجعه داشته باشید.

آیا استفاده از فیس ماسک درد خواهد داشت؟ چه مدت طول می‌کشد تا به آن عادت کنیم؟

در چند روز اول دندان‌ها احساس درد یا حساسیت خواهند کرد. در ابتدا خوابیدن برای شما متفاوت خواهد بود تا زمانی که به خوابیدن با داشتن فیس ماسک بر روی صورت، عادت کنید.

در صورت شل شدن براکت های ارتودنسی به خاطر استفاده از فیس ماسک، چه کار باید کرد؟

اگر سیم‌ها یا اکسپاندر ارتودنسی که فیس ماسک به آن متصل می‌شود شل شد، استفاده از فبس ماسک را متوقف کرده و با مطب پزشکتان تماس بگیرید.

هر چند وقت یکبار باید از فیس ماسک ارتودنسی استفاده کرد؟

هرچه بیشتر از فیس ماسک ارتودنسی استفاده کنید، تأثیر آن بیشتر خواهد بود. این هدگیر به دلیل طراحی‌ای که دارد، دید را خیلی مختل نمی‌کند؛ بنابراین، می‌توان آن را در هنگام نوشتن مشق شب یا هنگام تماشای فیلم یا بازی‌های ویدیویی نیز استفاده کرد. باید آن را در هنگام خوابیدن نیز بپوشید – این مهم‌ترین زمان است! برای بهره بردن از مزایای فیس ماسک ارتودنسی، باید از این ابزار به طور پیوسته و هر روز استفاده کنید. سعی کنید هیچ روزی از زدن این ماسک غافل نشوید زیرا وقفه در انجام این درمان، باعث ایجاد درد بیشتر و حرکت کمتر در فک می‌شود. تا وقتی که فیس ماسک را روی صورت دارید، هرگز بازی خشن نکنید.

فیس ماسک کمی چانه‌ام را اذیت می‌کند؟ چه کاری می‌توانم انجام دهم؟

ابتدا مطمئن شوید که پدهای روی فیس ماسکتان تمیز و خشک نگه داشته می‌شوند. این پدها در اصل برچسب‌هایی هستند که به دستگاه متصل شده‌اند و اگر خیلی کثیف یا فرسوده شوند، می‌توان آن‌ها را تعویض کرد. هنگام دریافت اولین فیس ماسک ارتودنسی خود، یک دست برچسب برای تعویض به شما ارائه می‌شود، اما اگر به تعویض‌های بیشتری نیاز دارید، پزشکتان را در جریان بگذارید. برخی از بیماران دریافته‌اند که قرار دادن بالشتک اضافی بین چانه و فیس ماسک، کار خوبی است (این بالشتک می‌تواند با یک تکه پارچه، گاز استریل، تکه‌ای از یک کفی کفش مناسب درست شود …).

فیس ماسک چیست؟

فیس ماسک چیست؟

اگر میخواهید ارتودنسی دندان انجام دهید ولی هنوز هیچ اقدامی انجام نداده اید، میتوانید به مطب دکتر سیدامین همایونی از متخصصان باتجربه تهران مراجعه کنید. ما در مطب دکتر همایونی با ارائه مشاوره رایگان به شما کمک میکنیم که متناسب با بودجه و مشکلتان، بهترین درمان و دستگاه ارتودنسی را انتخاب کنید. علاوه بر این، شما را در تمام طول دوره درمان تنها نمیگذاریم و تمام اطلاعات لازم در این خصوص را به صورت منظم در اختیار شما قرار میدهیم

 264 بازدید از آغاز,  4 بازدید در امروز

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط