متخصص ارتودنسی کیست؟

 

ارتودنسی چیست؟

هزینه ارتودنسی

ارتودنسی قبل و بعد

انواع ارتودنسی

طول درمان ارتودنسی

متخصص ارتودنسی کیست؟

ارتودنتیست یا متخصص ارتودنسی، به پزشکی گفته می‌شود که پس از گذراندن دوره ۶ ساله عمومی و کسب تجربه به صورت بالینی،به گذراندن دوره تخصصی سه ساله بپردازد و در پایان، با ارائه‌ی یک پایان نامه در زمینه ارتودنسی قادر به تشخیص و درمان اصولی ناهنجاری‌های دندانی،فکی در جهت درمان و ایجاد زیبایی و نظم بخشیدن به دندان ‌باشد. متخصص ارتودنسی بعد از گذراندن دوره‌های گفته شده، برای به‌روزرسانی اطلاعات و دانش خود می‌بایست در برنامه‌هایی تحت عنوان بازآموزی حرفه‌ای، شرکت کند. این مطلب قابل ذکر می‌باشد که تمامی متخصص‌های ارتودنسی، یک دکتر دندانپزشک شناخته می‌شوند در صورتی که تنها کمتر از ۲ درصد دندانپزشکان در ایران، متخصص ارتودنسی نیز هستند .

 

ارتودنسی به انگلیسی

کلمه ارتودنسی (به انگلیسی برگرفته از ویکی پدیا : Orthodontics) تشکیل شده است از دو کلمه جداگانه در انگلیسی ، کلمه اول “اورتو” در فارسی به معنای راست و کلمه دوم “ادوس” یا مشتق آن “دوس” در فارسی به معنای دندان می باشد.

 

دندان پزشک متخصص ارتودنسی :

اولین بار در ایران از سال 1987 ،تخصص ارتودنسی به عنوان اولین تخصص دندانپزشکی پذیرفته شده است. قابل ذکر است که در اواخر دهه ۵۰ ، همزمان با گسترش مفاهیم ارتودنسی،زمینه لازم برای آغاز فعالیت‌های تخصصی ارتودنسی در ایران فراهم آمد و به دنبال آن فارغ التحصیلان این رشته، فعالیت طبابت خود را به عنوان متخصص ارتودنسی، آغاز نمودند.

دندانپزشکان پس از خاتمه دوره شش ساله دندان پزشکی عمومی با قبولی در آزمون پذیرش دستیاری، به دوره تخصصی ارتودنسی به مدت سه سال تحصیلی و به منظور درمان ناهنجاری‌های دندانی فکی وارد می شوند. بنابراین متخصص ارتودنسی دارای مهارت دندانپزشکی عمومی و تخصص ارتودنسی به طور همزمان می‌باشد.

 

روش تشخیص دندان پزشک متخصص ارتودنسی :

برای تشخیص دندان پزشک متخصص ارتودنسی باید در جست و جوی کلمه «متخصص» در مهر طبابت و روی کارت ویزیت و یا تابلو باشیم. زیرا وزارت بهداشت و سازمان نظام‌ پزشکی تنها به پزشکان متخصص ارتودنسی اجازه قید این کلمه را می‌دهد.علاوه بر این می توانیم با جست‌ و‌ جو در سایت سازمان نظام پزشکی کل کشور نسبت به متخصص بودن دکتر خود اطمینان یابیم.

 

تفاوت بین دندان پزشک عمومی و متخصص ارتودنسی

احتمالا تفاوت بین دکتر دندانپزشک و متخصص ارتودنسی با توجه به تشابه ظاهری روند درمانی هر دو که در ناحیه دهان و دندان صورت می‌گیرد، آنطور که باید نمایان نیست. اما با این وجود، دندانپزشک و متخصص ارتودنسی به لحاظ درجه تخصصی و نوع خدمات درمانی که به بیماران ارائه می‌دهند تفاوت‌هایی دارند.

دندانپزشک به پزشکی گفته می‌شود که با گذراندن دوره ۶ ساله دندانپزشکی، به انجام درمان‌های عمومی دهان و دندان نظیر پرکردن دندان، عصب کشی،کشیدن دندان،پروتز های دندانی یا جرمگیری می‌پردازند. و لازم به ذکر است که درمان ناهنجاری‌های دندانی فکی بر عهده‌ی دندانپزشک عمومی نمی‌باشد. پس می‌توان گفت که متخصص ارتودنسی، به دکتر دندانپزشکی گفته می‌شود که علاوه بر گذراندن دوره‌ی عمومی به گذراندن دوره تخصصی در جهت آموزش علمی درمان مشکلات و ناهنجاری‌های دندانی- فکی می‌پردازد.

 

زمان مراجعه به دندان پزشک متخصص ارتودنسی :

در زیر به ارائه برخی از عواملی می‌پردازیم که به دنبال آن، شما نیاز به مراجعه به یک متخصص ارتودنسی پیدا خواهید کرد:

 • افتادن زود یا دیر دندانهای شیری
 • دندانهای نامرتب، بیرون زده یا خارج از قوس
 • انحراف فک یا صدای فک موقع باز و بسته کردن دهان
 • مشکل در صحبت کردن
 • گاز گرفتن گونه یا تماس دندانهای جلویی پایین با سقف دهان
 • مشاهده فاصله بین قوس دندانی بالا و پایین حین بستن دهان
 • عدم تعادل صورتی
 • دندان قروچه
 • داشتن فک هایی که جلو تر یا عقب تر از حالت نرمال باشند

 

طول درمان ارتودنسی :

طول درمان ارتودنسی به سن، شدت عارضه دندانی  فکی و روش درمان وابسته است.در طول دوره درمان می‌بایست مراجعات به صورت منظم و در طول بازه زمانی مشخصی که توسط متخصص ارتودنسی شما تعیین شده، صورت گیرد.طول دوره درمان در بزرگسالان به مراتب از نوجوانان و طول دوره درمان نوجوانان به مراتب از کودکان بیشتر است .

انواع ارتودنسی :

1. ارتودنسی ثابت

در ارتودنسی ثابت، متخصص ارتودنسی براکت‌ ها را بر روی دندان‌ها می‌چسباند و با استفاده از یک سیم، براکت‌ ها را به یکدیگر متصل می‌کند و همچنین کش‌های بسیار ظریفی به براکت‌ ها انداخته می‌شود.در هر جلسه درمانی، کش‌هاتوسط متخصص ارتودنسی تعویض خواهند شد اما سیم‌ها در هر جلسه تعویض نمی‌شوند و همچنین قابل ذکر است که براکت‌ ها تا انتهای دوره‌ی درمانی قابل جابه‌جایی نمی‌باشند. در ارتودنسی ثابت، بیمار نمی تواند دستگاه ارتودنسی را از دهان خارج نماید.

 •  مزایای ارتودنسی ثابت

این روش انواع مختلف حرکات دندانی را بهبود می بخشد و همچنین جابه جایی و مرتب شدن دندان ها بر خلاف ارتودنسی متحرک با جزئیات بیشتری برای بیمار فراهم است.

 • معایب ارتودنسی ثابت

تمیز کردن دندان ها در اطراف براکت دشوار است، هزینه درمان بیشتر از ارتودنسی متحرک است و در صورت آسیب براکت بیمار نمی تواند آن را از دهان خارج نماید.

 

2. ارتودنسی متحرک

در ارتودنسی متحرک برای خارج کردن دستگاه، نیازی به وجود متخصص ارتودنسی نمی‌باشد و خود بیمار قادر خواهد بود تا دستگاه را هنگام غذا خوردن خارج نموده و پس از صرف غذا آن را در جای خود قرار دهد.این روش به منظور درمان، وابستگی شدیدی به بیمار دارد. لازم به ذکر است که این دستگاه شامل یک صفحه پلاستیکی به همراه سیم می‌باشد که دندان را با فشار ملایم و به تدریج حرکت می¬دهد.

 •  مزایای ارتودنسی متحرک

این روش شست و شوی دندان‌ها را آسان می کند و از ریسک ابتلا به بیماری لثه می‌کاهد و برخلاف ارتودنسی ثابت هنگام نظافت دندان یا موارد دیگر، می تواند از دهان خارج شود.

 •  معایب ارتودنسی متحرک

مواد تشکیل دهنده این نوع ارتودنسی با گذر زمان از بین می روند و نیاز به تعویض دارند.

 

3. ارتودنسی نامرئی لینگوال

اصطلاح لینگوال یا مخفی به معنی سطح داخلی (زبانی یاکامی) دندان در مبحث ارتودنسی می‌باشد. در ارتودنسی لینگوال  بریس‌ها در سطح داخلی دندان‌ها توسط متخصص ارتودنسی چسبانده می‌شود و برخلاف ارتودنسی معمولی، در ظاهر دندان تفاوتی ایجاد نمی‌کند. این روش در بین بزرگسالان و افرادی که بنا به دلایلی علاقه‌ای به وجود بریس‌ها بر روی دندان خود ندارند، استفاده می‌شود. ازطرفی می‌توان بیان کرد که چسباندن براکت‌ها دراین روش برای متخصص ارتودنسی به نسبت روش معمولی مشکل‌تر می‌باشد.زیرا بیمار می‌بایست سر خود را به قدری عقب نگه دارد که متخصص ارتودنسی بتواند بادقت براکت‌هارا در قسمت داخلی دندان‌ها نصب کند.

 

4. ارتودنسی به روش سیستم دیمون

یکی از جدیدترین سیستم ‌های ارتودنسی، درمان به روش دیمون، که بهترین نوع براکت ‌های سلف لیگیت می‌باشد. دراین روش به جای استفاده از براکت‌های معمولی از کش برای نگهداشتن براکت‌هایی با قابلیت باز و بسته شدن خودکار کشویی استفاده می‌شود. در واقع می‌توان گفت وایر ارتودنسی می‌باشد و احتیاجی به کش یا گره استیل روی براکت‌ها نمی‌باشد. درنتیجه مدت زمان درمان کوتاه تر همراه با مراحل درمان سریعتر را به همراه خواهیم داشت.

5. ارتودنسی اینویزیلاین

ارتودنسی اینویزیلاین به ارتودنسی ژله‌ای معروف می‌باشد که از پلاک‌های شفاف و نازک با هدف نظم بخشیدن به دندان‌های شما استفاده می‌گردد. این پلاک‌ها به صورت اختصاصی برای هر فرد و توسط تکنولوژی تصویربرداری سه بعدی آماده‌سازی می‌شوند. بیمار هریک از این پلاک‌ها را به مدت دو هفته در دهان خود جای می‌دهد و تنها کافی است تا در هنگام غذا خوردن، نوشیدن، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن، آنها را از دهان خارج کند. پس در هر مرحله درمانی، متخصص ارتودنسی تعدادی ردیف‌ کننده به بیمار تحویل می‌دهد. این جایگزینی ردیف‌ کننده‌ها،دندان‌های بیمار را هفته به هفته مقداری حرکت می‌دهد تابه موقعیت نهایی برنامه‌ریزی شده توسط متخصص ارتودنسی برسند.

6. ارتودنسی سرامیکی

براکت‌های سرامیکی که در اصطلاح به آنها براکت‌های بیرنگ، شفاف یا شیشه‌ای نیز گفته می‌شود،از مواد کامپوزیتی همرنگ با رنگ دندان تهیه می‌شوند. بیماران بزرگسال تمایل بیشتری به انتخاب این نوع براکت‌ ها دارند زیرا بسیار شبیه دندان بوده و حتی از فاصله یک متری هم قابل تشخیص بر روی دندان‌ها نیستند.

 

ارتودنسی قبل و بعد

اگر به دنبال دیدن تصاویر قبل و بعد ارتودنسی و نمونه های درمانی دکتر سید امین همایونی متخصص ارتودنسی هستید به این لینک مراجعه کنید.

 

هزینه ارتودنسی

هزینه ارتودنسی در مطب متخصص ارتودنسی  “دکتر سید امین همایونی” به صورت اقساط از بیماران دریافت می گردد و برای شروع ارتودنسی کافی است تا یک سوم هزینه ارتودنسی خود را پرداخت کنید و مابقی را در اقساط ماهانه بپردازید.

هزینه ارتودنسی به عواملی همچون نوع ناهنجاری فکی ،متخصص ارتودنسی ،مطب یا درمانگاه و نوع دستگاه ارتودنسی یا همان روش درمانی ارتودنسی که به تشخیص پزشک قرار است طول درمان ارتودنسی بر طبق آن انجام گیرد ، وابسته است.

 1,786 بازدید از آغاز,  2 بازدید در امروز