نیاز به ارتودنسی

جلو بودن فک: در این حالت فک پایین جلوتر از فک بالا قرار می گیرد، به عبارتی دندان های فک پایین در جلوی دندان های فک بالا قرار می گیرند.

فضای اضافی بین دندان ها: این حالت در موارد غایب بودن یک یا چند دندان دائمی و یا به دلیل عدم تناسب اندازه ی دندان ها و فکین، یعنی کوچک بودن دندان ها و یا بزرگ بودن فک ها و یا ترکیبی از هر دو و موقعیت نامناسب دندان ها و بزرگی زبان رخ می دهد.

همپوشانی زیاد دندان ها: بر اثر این مشکل دندان های فک پایین به لثه ی دندان های فک بالا و همچنین قسمت داخلی دندان های جلوی بالا صدمه زده و نیز استخوان نگه دارنده ی دندان ها دچار تحلیل و دندان های بالا و پایین باعث سایش یکدیگر می شوند. این مشکل با مشکلات ایجاد شده در مفصل گیجگاهی فکی ارتباط دارد.

جلو بودن دندان ها: در صورتی که دندان های فک بالا جلو باشند، علاوه بر مشکل زیبایی کارکرد دندان ها نیز مختل می شود و همچنین خطر صدمه دیدن آنها افزایش می یابد. این حالت با زیاد جلو بودن دندان های فک بالا و یا زیاد عقب بودن دندان های فک پایین آشکار می شود.

کجی دندان ها: در صورتی که فضای کافی برای تمام دندان ها وجود نداشته باشد، این حالت رخ می دهد. درمان این مشکل با گسترش قوس دندانی یا فکی و یا کشیدن دندان دائمی صورت می گیرد، در این حالت علاوه بر مشکلات زیبایی، خطر ایجاد پوسیدگی و ناراحتی های لثه به دلیل عدم امکان رعایت بهداشت مناسب بیشتر می شود.

مشکلات عرضی دندان ها: در این حالت دندان های فک بالا در درون دندان های فک پایین قرار می گیرد. مشکلاتی مانند گاز گرفتن گونه، ناراحتی های مفصلی و سایش دندانی با این ناهنجاری دیده می شود. به دلیل وجود رشد در کودکان و نوجوانان عدم اصلاح این ناهنجاری می تواند باعث انحراف فک و عدم قرینگی در صورت گردد.

به هم نرسیدن دندان ها: اگر دندان ها به اندازه ی کافی به هم نزدیک نباشند، جویدن بعضی از غذاها مختل یا سخت شده و ادای بعضی از حروف سخت می شود. عامل بعضی از این مشکلات، عادات دهانی مانند انگشت مکیدن و یا قرار گیری زبان در بین دندان ها می باشد.

ناقرینگی دندان ها هنگام لبخند زدن: این مسئله به دلیل عدم انطباق خط وسط دندانی با خط وسط صورت رخ می دهد، این ناهنجاری باعث می شود هنگامی که بیمار لبخند می زند، دهان بیمار نامتقارن به نظر برسد. علاوه بر مشکلات زیبایی، مشکلات روابط دندانی نیز در این حالت ممکن است ایجاد گردد که بر کارایی جویدن تاثیر می گذارد.

نیاز به ارتودنسی

 832 بازدید از آغاز,  1 بازدید در امروز