اطلاعات عمومی, مقالات, مقالات ارتودنسی

ونیر دندان چیست؟

ونیر دندان چیست؟

ونیر دندان یکی از روشهای زیبا کردن لبخند و دستیابی به لبخند هالیوودی است. ونیر دندان یک پوسته نازک همرنگ دندان (کامپوزیت)است که با چسب مخصوصی (باندینگ) به سطح جلویی دندان چسبانده میشود. ونیر علاوه بر زیبایی برای ترمیم دندان نیز استفاده میشود.

ونیر دندان چیست؟

انواع ونیر دندان

دو نوع ونیر دندان وجود دارد: ونیر کامپوزیت و ونیر سرامیکی (که به آن پورسلین یا چینی نیز گفته میشود). هر دو نوع ونیر در صورتی که به خوبی کار شوند میتوانند دندانها و لبخند شما را زیبا کنند. اما این دو ونیر تفاوتهایی با هم دارند. با آگاهی یافتن از ویژگیها و معایب و مزایای ونیر دندان یا لمینت دندان میتوانید با توجه به شرایط خود بهترین گزینه را انتخاب کنید.

ونیر کامپوزیت

ونیر کامپوزیت از رزین ساخته میشود و در صورتی که بخواهید ظاهر طبیعی مشابه دندان داشته باشد باید خیلی خوب پولیش شود. برای چسباندن ونیر دندان کامپوزیت ، مقدار بسیار کمی از سطح دندان تراشیده میشود. معمولا تمامی کار در یک جلسه انجام میشود.

ونیر دندان چیست؟

معایب و مزایای ونیر کامپوزیت

چون رزین متخلخل است ممکن است دچار لکه یا تغییر رنگ شود. در صورتی که مواد حاوی رنگدانه زیاد مانند قهوه زیاد مصرف میکنید در استفاده از ونیر کامپوزیت دندان تجدید نظر کنید. همچنین ونیر کامپوزیت ممکن است لب پر شود. این ونیرها بادوام هستند و طول عمرشان چهار تا هشت سال است.
یکی از مهمترین مزیتهای ونیر کامپوزیت این است که در صورت لزوم میتوان آن را برداشته و تعویض کرد. همچنین ونیر کامپوزیت کم هزینه تر است. هزینه این ونیرها معمولا نصف هزینه ونیر سرامیکی است. چون این نوع ونیر توسط دندانپزشک ساخته میشود مراجعه به دندانپزشک مجرب و ماهر و یا کلینیک دندانپزشکی معتبر، اهمیت زیادی دارد.

ونیر سرامیکی

نوع دیگر ونیر پورسلین یا سرامیک است. ونیر سرامیکی ظاهری بسیار طبیعی و مشابه دندان دارد. برای چسباندن ونیر ابتدا باید دندان آماده شود. برای آماده سازی دندان یک لایه نازک از مینای دندان برداشته میشود و ونیر که معمولا قطری بین 0.5 تا 0.7 میلی متر دارد روی سطح دندان باند میشود. هنگامی که پوسته سرامیکی و شکننده ونیر یا لمینت دندان روی سطح دندان چسبانده شد بسیار محکم میشود. چون پورسلین نیمه شفاف و بازتابنده نور است از نظر خواص نوری نیز ظاهری بسیار مشابه مینای دندان دارد.

معایب و مزایای ونیر سرامیکی

از آنجایی که ونیر در لابراتوار دندانپزشکی ساخته میشود نمیتوان در یک جلسه کار درمان را انجام داد و بیمار باید حداقل دو بار به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کند.
ونیر کردن دندان با ونیر سرامیکی به زمان بیشتری نیاز دارد و موادی که برای ساخت و چسباندن آن استفاده میشوند گرانتر هستند.
هزینه ونیر سرامیکی بیشتر از ونیر کامپوزیت است.
ونیر سرامیکی را نمیتوان ترمیم کرد، بنابراین اگر دچار شکستگی یا ترک خوردگی شود باید آن را عوض کنید.
ونیر سرامیکی به خاطر شباهت بسیار زیاد به دندان طبیعی بسیار زیباتر است.
ونیر سرامیکی در مقابل تغییر رنگ و لکه مقاوم هستند.
ونیر سرامیکی در مقابل لب پر شدن نیز مقاومت خوبی دارد بنابراین از نظر هزینه در بلند مدت مقرون به صرفه تر است چرا که طول عمری آن 15 سال یا حتی بیشتر است

درست کردن کامپوزیت ونیر چقدر زمان میبرد؟

انجام کامپوزیت دندان معمولا به یک جلسه ویزیت نیاز دارد. ممکن است شما به یک ویزیت اولیه برای ارزیابی وضعیت دندان و هماهنگی نیاز داشته باشید و در جلسه‌ی بعدی ونیر کامپوزیت پیوند داده شود. دندانپزشکتان قبل از اینکه کامپوزیت ونیر را روی دندانتان شکل دهند در مورد رنگ آن با شما صحبت خواهد کرد تا مطمئن شود که همان رنگ دلخواهتان برای لبخند است. پیوند دادن ونیر کامپوزیت با نور لیزری(لایت) و نیز چسب مخصوص انجام می‌شود که آن را محکم روی دندان نگه می‌دارد.

طول عمر ونیر کامپوزیت چقدر است؟

معمولا طول عمر کامپوزیت دندان بین 7 تا 10 سال است اما ممکن است دچار لب‌پریدگی یا شکستگی شوند، درست مثل دندان‌های معمولی. دندانپزشک به شما خواهد گفت کامپوزیت دندان چه مدت باید عمر کند. اگر کامپوزیت ونیر به هر دلیلی آسیب ببیند ، در بیشتر موارد می توان به راحتی آن را تعمیر کرد. در مورد آسیب دیگی لمینت دندان امکان تعمیر آسیب های جزئی وجود دارد اما در بیشتر موارد روکش لمینت دندان در صورت آسیب دیده گی باید تعویض شده و لمینت سرامیکی جدیدی جایگزین آن شود.

ونیرهای دندانی چه مشکلاتی را رفع می‌کنند؟

ونیرهای دندانی برای بهبود ظاهر دندان‌های بیمار استفاده می‌شوند. آنها به منظور پنهان کردن معایب دندانی یک شخص با دندان‌های ترک خورده، شکسته، لک‌دار، نامرتب یا با فاصله‌ی زیاد از هم مورد استفاده قرار می‌گیرند. لامینت‌های نازک موجب اصلاح ظاهر دندان‌های غیر هم‌تراز از طریق پوشاندن ناصافی‌ها و نامرتبی‌های آنها می‌گردد. این ونیرها به زیبا کردن دندان‌هایی که در اثر پیری، عادات سبک زندگی – مصرف غذاها و نوشیدنی‌های لکه‌زا – و یا ژنتیک تغییر رنگ داده‌اند، کمک می‌کند.
با وجود تطبیق‌پذیری آنها، ونیرهای دندانی صرفاً یک روش زیبایی می‌باشند که موجب بازیابی عملکرد و استحکام دندان‌ها نمی‌شوند. این روش برای بیمارانی که تمایل دارند ظاهر دندان‌های خود را صرف نظر از سلامت و عملکرد دندان‌های طبیعی اصلاح کنند، توصیه می‌شود.
مزایای کامپوزیت ونیر چیست؟
•بسیار به صرفه هستند
•با کامپوزیت قابل اصلاح هستند
•قابلیت رنگ آمیزی زیر آنها وجود دارد
•بسیار آسان مورد استفاده قرار می گیرد
•قابل فرم دهی و تطبیق سایز روی دندان ها هستند
•کار در یک جلسه انجام شده و نیاز به قالبگیری ندارد
•در بسیاری از موارد به تراش نیاز ندارند یا حداقل تراش لازم دارند
•زیبایی بسیار عالی و سطحی براق و بدون نیاز به پالیش ایجاد می کنند زیرا از قبل پلی مریزه شده اند
•نسبت به درمان های مستقیم سریع تر و زیبا تر و نسبت به درمان های غیر مستقیم بسیار به صرفه تر و سریع تر هستند.
مراقبتهای ضروری بعداز انجام کامپوزیت یا ونیر کامپوزیت:
●در بعضی از منابع توصیه های در مورد استفاده نکردن از مواد و خوراکی های رنگی در ساعت های اولیه درمان وجود دارد. بنابراین پیشنهاد میکنیم ازخوردن ترکیبات غذایی رنگی تا۴۸ ساعت خودداری شود(چای پررنگ،نوشابه،قهوه،سس،نسکافه و…)
●درمان های زیبایی در دندانپزشکی،درمانهای لوکس ومدرن بحساب می آیند.همانگونه که درهنگام خرید ویا به اختیارگرفتن وسایل لوکس و مدرن از آنها بصورت ویژه ای مراقب میکنید، از کامپوزیتهای زیبا و درخشنده تان هم بصورت ویژه نگهداری کنید. مراقبت های ویژه شما(از کلیه درمان های دندانپزشکی زیبایی) این است:
●بدون استثنا نخ دندان بزنید و مسواکتان را هیچ وقت فراموش نکنید و خیلی بهتر است از دهان شویهای ضد پلاک میکروبی (مثل دهان شویه ایرشا ضد پلاک سبزرنگ)که ازچسبیدن پلاک میکروبی به سطح دندان ها جلوگیری میکنند استفاده کنید
●تجربه شخصی نگارنده در مورد کسانی که درمان ونیر کامپوزیت انجام داده اند نشان میدهد که بسیاری از مراجعین، متعهد به حضور در جلسه پالیش بعد درمان نمی باشند و آن را غیر لازم می دانند. این جلسه را جدی بگیرید.مطمئن باشید ضرری ندارد.
●اگر برای نوش جان کردن میوه های مثل هلو که دارای هسته های مضرس و خشن است تمایل دارید که آنها را گاز بزنید کمی مراقب دندان هایتان باشید. این هسته ها دندان های طبیعی زیادی را شکسته اند و مسلما می توانند لمینیت دندانهای شما را بشکنند.
●انجام پالیش های سالیانه هر چند به زیبایی و در خشندگی کامپوزیت ها کمک میکند ولی الزام تکنیکی ندارد. فقط نکاتی را در مورد پالیش های ثانویه ذکر می نماییم.
جلسه اول پالیش که حداقل با فاصله ده روزه صورت میگیرد لازم ، مفید و رایگان است
جلسات بعدی بصورت متداول هزینه ای معادل جرمگیری دوفک دریافت میشود

ونیر دندان چیست؟