مقالات, مقالات ارتودنسی

چرا الاستیک استفاده میشود؟

چرا الاستیک استفاده میشود؟

همه ما کودکان و بزرگسالانی را دیده ایم که تحت درمان ارتودنسی هستند و نوارهای لاستیکی (ما آنها را “الاستیک” می نامیم) را به بندهای خود متصل می کنند. این الاستیک ها علاوه بر سیم هایی که از داخل براکت ها عبور می کند ، راهی دیگر برای ایجاد نیرو بر روی دندان ها وحرکت دادن آنها است در ارتودنسی ، ما به طور مداوم در مورد اهمیت استفاده از الاستیک ها به طور مداوم به بیماران توضیح می دهیم،
در این مقاله اهمیت این الاستیک ها ذکر شده است.

چرا الاستیک استفاده میشود؟

الاستیک به اصلاح بایت کمک میکند. در بیشتر موارد براکت به تنهایی نمیتواند مشکلات بایت را اصلاح نماید

الاستیک ها دندانها را به سمتی حرکت می دهند که برای اصلاح فرم فک ودندان شما لازم باشد. به هر بیمار آموزش داده می شود که الاستیک را با توجه به نیازهای درمانی خود استفاده کند و ما به شما آموزش می دهیم که الاستیک را به کدام دندان وصل کنید. این الگوها اغلب با پیشرفت درمان تغییر می کنند و با نزدیک شدن به درمان ایده آل دندان های شما نیازهای متفاوتی دارند.
جلو و عقب ، پهلو به پهلو و بالا و پایین … جایی که از شما می خواهیم الاستیک خود را قلاب کنید ، دندان شما را مشخص می کند!
استفاده از الاستیک های خود به کارگردانی دکترهمایونی باعث می شود شما سریعتر درمان را تمام کنید! ساعاتی که هر روز از الاستیک استفاده می کنید معمولاً بزرگترین عامل در برداشته شدن براکت ها ودرمان سریع تر شما است. در حال حاضر اعتقاد بر این است که شش ساعت استفاده مداوم حداقل زمان لازم برای شروع مکانیسم های بیولوژیکی است که به دندان ها اجازه حرکت می دهد.
لاستیک علاوه بر تفاوت در شکل و جهت، در اندازه نیز متفاوت است. اندازه ‌های مختلف الاستیک برای اعمال درجات مختلف نیرو و جهات مختلف آن لازم است.
مثلا بیماری که الاستیک کلاس دو بلند استفاده می‌کند در صورتی که از الاستیک کوتاه و کوچک استفاده کند نمی‌تواند دهان خود را خوب باز کند.
همچنین ممکن است نیروی بیش از حد به دندان‌ها وارد شود. بنابراین ارتودنتیست برای هر بیمار الاستیک متفاوتی ممکن است استفاده کند. نوع الاستیک بسته به شرایط و شکل دهان بیمار متفاوت است.
دستورالعمل استفاده از الاستیک به طور کلی یا تمام وقت و یا شبانه است. الاستیک تمام وقت معمولاً در شرایطی توصیه می‌شود که نیاز به حرکت دندان و اصلاح بایت وجود دارد.
در شرایطی استفاده شبانه از الاستیک توصیه می‌شود که موقعیت دندان‌ها باید حفظ شود و نیازی به حرکت با کمک الاستیک وجود ندارد. تفاوت بین استفاده تمام وقت و شبانه بسیار مهم است. چرا که دندان‌ها و بایت تنها در صورت استفاده مداوم حرکت می‌کنند
چرا الاستیک استفاده میشود؟
نیروی الاستیک همان چیزی است که دندان ها یا فک شما را حرکت می دهد و اگر می خواهید درمان شما به درستی پیشرفت کند نمی توانید زمان استفاده ازاین وسایل را کمتر کنید.
درک این مسئله برای بیماران بسیار مهم است و آنها باید از همان ابتدا از این موضوع آگاه باشند.

ممکن است وسوسه انگیز باشد که الاستیک را دو برابر کنید با این تصور که فشار دوبرابر دندان ها دو برابر سریعتر حرکت می کند اما این فکر درست نیست.
در حقیقت فشار زیاد می تواند حرکت دندان را کند کرده و به ریشه آسیب برساند.
الاستیک ها در ابتدا خسته کننده یا حتی کمی دردناک به نظر می رسند ، اما با عادت به استفاده از آنها و درک ازاین موضوع که به موقعیت قرارگیری دندان ها به سرعت کمک میشود، باعث میشود این احساسات کاهش می یابد
براکت ها (بعد از اینکه دندان های شما در ابتدا تراز شدند و سطح آن ها را یکدست کردند) همان چیزی هستند که از اسمشان پیداست.
براکت ها دندان های شما را در جای خود نگه می دارند در حالی که الاستیک ها 100٪ باعث حرکت مطلوب می شود. گاهی اوقات بیماران چندین روز یا هفته مانده به اتمام درمان حس نمی کنند که‌ این حرکت ها ادامه دارند وشروع به قطع استفاده از آن ها می کنند.
حقیقت این است که ، وقتی الاستیک ها برداشته می شوند ، همه چیز اغلب متوقف می شود ، یا حتی بدتر ، شروع به معکوس شدن می کند! اجازه ندهید این اتفاق بیفتد .

انواع الاستیک های درمانی

الاستیک خط میانی (میدلاین):
چرا الاستیک استفاده میشود؟
این الاستیکها از کانین بالا به کانین پایین متصل شده و به اصلاح میدلاین کمک میکنند.
این الاستیکها از دندان کانین بالا به دندان کانین پایین و سپس پرمولر متصل میشوند و با تشکیل مثلث، به تصحیح open bite یعنی شرایطی که تماسی میان دندانهای قدامی فک بالا وجود ندارد، کمک میکنند.

چرا الاستیک استفاده میشود؟
الاستیک scissor bite

چرا الاستیک استفاده میشود؟
این الاستیک برای اصلاح نوعی از ناهنجاری فکی است که scıssor bite خوانده می‌شود در این ناهنجاری فک بالا درناحیه خلفی دچار عریض بودن بیش اندازه و یا فک پایین درناحیه خلفی دچار تنگی بیش از اندازه شده است به نحوی که تماس دندان ها در این حالت در وضعیت معکوس دندان ها در وضعیت کراس بایت میباشند .

چرا الاستیک استفاده میشود؟
الاستیک کراس بایت:

معمولاً از سطح داخلی دندان‌های بالا به سمت سطح خارجی دندان‌های پایین کشیده می‌شود. هدف از این پیکربندی اصلاح مشکل کراس بایت یعنی حالتی است که دندان‌های بالا پشت دندان‌های پایین قرار می‌گیرد
چرا الاستیک استفاده میشود؟
الاستیک مستطیلی:

این نوع الاستیکها ،بیشتر برای دندانهای خلفی مورد استفاده قرار میگیرند به 4 دندان متصل میشوند. 2 دندان در فک بالا و 2 دندان در فک پایین. و به این ترتیب موجب نزدیک شدن دندانها و برقراری تماس میان آنها میشوند.

چرا الاستیک استفاده میشود؟
الاستیک برای اکلوژن کلاس یک:


این الاستیکها از دندان مولر اول یا دوم به دندان کانین متصل میشوند و با بستن هرگونه فضای میان دندانها آنها را به یکدیگر نزدیک میکنند.

چرا الاستیک استفاده میشود؟
الاستیک Triangle کلاس دو:

همانند مورد قبل، این الاستیکها از دندان کانین بالا آغاز میشوند اما پیش از اتصال به مولر اول یا دوم فک پایین به پرمولر(آسیای کوچک) فک پایین نیز متصل میشوند و فرم مثلث را ایجاد میکنند. این الگو علاوه بر حرکت دندانهای فک بالا به عقب و دندانهای فک پایین به جلو، دندانهای خلفی را نیز به یکدیگر نزدیک می کند .

چرا الاستیک استفاده میشود؟
الاستیک برای اکلوژن کلاس سه:

چرا الاستیک استفاده میشود؟
این الاستیکها از دندان کانین فک پایین آغاز شده و به مولر اول یا دوم فک بالا متصل میشوند . شکل وعمل آنها عکس الاستیکهای class II بوده و موجب عقب راندن دندانهای فک پایین و حرکت رو به جلوی دندانهای فک بالا میشوند.

چرا الاستیک استفاده میشود؟

الاستیک اپن بایت

.
اکنون که دانستید استفاده از الاستیک های شما چقدر ضروری است ، من نکاتی را برای سهولت و موفقیت دراستفاده آنها ارائه می دهم.
هنگام شروع استفاده از الاستیک ، دندان های شما اغلب برای یک یا دو روز دردناک می شوند. غریزه شما این است که آنها را از بین ببرید یا بردارید تا دندانهایتان نفس راحت بکشند ، اما این کار را نکنید!
اگر وقفه بین استفاده از الاستیک ها بیش از حد طولانی باشند ، تمام حرکت های دندان قابل برگشت است و با شروع حرکت وبازگشت دوباره باعث ناراحتی شما می شود.
در عوض الاستیک ها را فعال نگه دارید ، ایبوپروفن را طبق دستور متخصص ارتودنسی خود مصرف کنید
حساسیت ودرد ناشی از آن طی یک یا دو روز از بین می رود. با وقفه های طولانی مدت می توانید چرخه ای از ناراحتی ایجاد کنید که هرگز از بین نمی رود ودراین صورت شما اساساً تمام وقت دکمه تنظیم مجدد وفعال کردن را می زنید.
الاستیک ها دارای قدرت های مختلفی هستند ، از سبک تا سنگین تر ، ارتودنتیست شما قادر است یک نوع را دقیقاً مناسب شما انتخاب کند.

بهتر است بدانید که برخی بیماران به لاتکس حساسیت دارند، الاستیک ارتودنسی نیز معمولاً از لاتکس تهیه می‌شود. البته بعضی کش‌ها از وینیل ساخته می‌شود که به همان اندازه کش‌های لاتکس برای حرکت دادن دندان‌ها مفید است، بدون آن که باعث حساسیت شود.

عواقب استفاده نکردن منظم از کش

استفاده مداوم از کش شرط حرکت کردن موثر دندان‌ها است. برای این که بهتر متوجه شوید، اجازه دهید استفاده از کش را به هل دادن ماشین در یک سربالایی تشبیه کنیم. هرچه مدت بیشتری از کش استفاده کنید، ماشین را بیشتر رو به بالا هل داده‌اید. حال هر وقت استفاده از کش را متوقف کنید، ماشین نیز رو به پایین برمی‌گردد، تمام زحماتتان به هدر می‌رود و باید دوباره از اول شروع کنید. اگر تمام وقت از کش استفاده نکنید، دندان‌ها دوباره به موقعیت اولیه برمی‌گردد. در بعضی شرایط متخصص ارتودنسی توصیه می‌کند که فقط شب‌ها از الاستیک استفاده کنید. استفاده تمام وقت کش معمولاً در شرایطی توصیه می‌شود که حرکت بایت و دندان مدّ نظر باشد؛ حال آن که هدف از استفاده شبانه نگه داشتن دندان‌ها در موقعیت صحیح و حفظ نتیجه است.

از کجا الاستیک ارتودنسی بخرم؟

اگر شما به دنبال خرید کش ارتودنسی برای براکت‌های خود هستید لطفا توجه داشته باشید که در اغلب موارد انجام این کار غیر ضروری است. یعنی نیازی نیست که خودتان اقدام به خرید کنید. چون مطب متخصص شما هر تعداد کش و الاستیک که مورد نیاز باشد را برایتان تامین خواهد کرد.

کش ارتودنسی به وسیله hook (قلاب) هایی که بر روی براکت ها قرار دارند متصل میشوند.
الاستیک ها را همیشه با خود داشته باشید. در مدرسه در کیسه ای در کوله پشتی خود قرار دهید یا آن را در کیف یا جیب خود داشته باشید و از آن در خانه نیز استفاده کنید. دکتر همایونی با کمال میل الاستیک ها در برای شما فراهم می کند که بتواند تمام روز شما را آن هارا استفاده کنید. و اگر آنها را گم کردید یا مقدار آن تمام شد با ما تماس بگیرید.
استفاده از الاستیک ها نتایج جادویی برای درمان شما به ارمغان می آورند

 283 بازدید از آغاز,  1 بازدید در امروز

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط