ارتودنسی ثابت, ارتودنسی لینگوال, اطلاعات عمومی

آیا ارتودنسی لینگوال، جایگزین ارتودنسی ثابت می‌شود

آیا ارتودنسی لینگوال، جایگزین ارتودنسی ثابت می‌شود

ارتودنسی لینگوال ، جایگزین ارتودنسی ثابت

یك متخصص ارتودنسی با بیان اینكه به هنگام ارتودنسی براکت‌ها و سیم‌های موجود كه به راحتی بر روی دندان‌ها دیده می‌شوند  برای بعضی افراد ایجاد مشکل می‌کند، گفت: یکی از روش‌هایی که منجر به پنهان شدن کامل وسایل ارتودنسی از دیدگان می‌شود، قرار دادن آنها در سمت زبان است که به آن ارتودنسی لینگوال می‌گویند.
ارتودنسی لینگوال یا زبانی حدود 15 سال پیش برای اولین بار به علم ارتودنسی معرفی شد در آن سال‌ها تصور می‌شد این روش بزودی ارتودنسی را متحول خواهد کرد و با پیشرفت روزافزون، جایگزین تمام روش‌های ارتودنسی ثابت می‌شود. هدف از ارتودنسی ثابت ،مرتب کردن دندان هاست که به منظور زیبایی و ایجاد عملکرد مناسب سیستم دندانی فکی ارائه می‌شود. در این درمان‌ها معمولا از براکت ارتودنسی بر روی سطح بیرونی دندان‌ها استفاده می کنند تا از طریق آنها نیروهای ارتودنسی به دندان‌های فرد وارد شوند. مراحل کاری این روش نیز مانند ارتودنسی ثابت است به صورتی  که در آن نیروی ارتودنسی از طریق براکت‌هایی که به دندان چسبانده می‌شوند، موجب حرکت دندان ها به محل مناسب می‌شود.

آیا ارتودنسی لینگوال، جایگزین ارتودنسی ثابت می‌شود
اما این روش معایبی هم دارد که هنوز هم متخصصان و علم هم نتوانستند انها را رفع کنند که این امر باعث شده که ارتودنسی لینگوال به درمان موارد خاص محدود شود. از جمله معایبی که می توان به ان اشاره کرد: تحمل دشوارتر آن برای بیماراست زیرا تا حد زیادی جای زبان را می‌گیرند و بخصوص باعث تداخل در صحبت کردن و غذاخوردن می‌شوند. از دیگر مشكلات استفاده از این نوع ارتودنسی هزینه سنگین و زیاد این روش نسبت به روش‌های معمول و همچنین محدود بودن آن به درمان‌های نسبتا ساده ارتودنسی و در اخر طول مدت بیشتر درمان ارتودنسی لینگوال نسبت به بقیه درمان ها.
ارتودنسی لینگوال هنوز نمی‌تواند در اکثر درمان‌های ارتودنسی جایگزین خوبی برای ارتودنسی ثابت باشد. اما در حال حاضر ارتودنسی لینگوال تنها جهت رفع کجی و نامنظمی‌های بسیارساده دندان‌ها آن هم در افرادی که به دلیل شرایط کار‌ی به هیچ وجه نمی‌توانند ظاهر وسایل ارتودنسی معمول را بپذیرند، مورد استفاده قرار میگیرد.

آیا ارتودنسی لینگوال، جایگزین ارتودنسی ثابت می‌شود

مطالب مرتبط