اطلاعات عمومی

اختلالات و ناهنجاری های فک چه مشکلاتی هستند؟

اختلالات و ناهنجاری های فک چه مشکلاتی هستند؟

دندان ها از مهم ترین آیتم های زیبایی در صورت افراد هستند که البته در بسیاری موارد نیز دچار مشکلاتی می شوند و کیفیت و ظاهر خود را از دست می دهند.فک ها به دلیل ارتباط مستقیمی که با دندان ها دارند، شدیداً متأثر از ظاهر و ترتیب دندان ها هستند و همین طور نیز دندان ها متأثر از فک ها هستند. اختلالات و ناهنجاری های فکی دهانی به دلیل شیوع بالایی که در بین افراد دارند، ارتودنتیست ها را به این فکر وا داشت که آن ها را از طریق اصلاح دندان ها تا حدودی برطرف کنند. ناهنجاری های فکی و دهانی وقتی اتفاق می افتند که فک بالا و پایین با هم جور نشوند، اما این کل ماجرا نیست. گاهی زاویه فک ها با جمجه نیز می تواند مشکلات فکی و دهانی را برای افراد به وجود بیاورد. اختلالات فکی و دهانی علاوه بر این که ظاهر فرد را نازیبا می کنند، در الگوی تنفس، نحوه تغذیه و تکلم او تأثیرات زیاد و بسیار منفی می گذارند.
اختلالات فکی و دهانی می توانند علتهای مختلفی داشته باشند و از سنین گوناگون حتی در دوران جنینی در فرد بروز کنند. پزشکان پس از انجام تحقیقات بسیار بر روی این بیماری و پیدایش آن در دوران جنینی به این نتیجه رسیدند که مصرف سیگار، الکل، برخی از داروهای شیمیایی و عادات غذایی نامناسب می تواند به ابتلای نوزاد به این مشکلات منجر شود. در سنین کودکی و بزرگسالی نیز فرد امکان ابتلا به این مشکلات را دارد. همچنین، در اثر ضرباتی که به صورت وارد می شود نیز احتمال ابتلا به ناهنجاری و اختلالات فک وجود دارد.
یکی از بهترین و کم عوارض ترین درمان هایی که برای برطرف سازی مشکلات و اختلالات فکی پیشنهاد می شود، ارتودنسی است. این که چه شیوه ای از ارتودنسی برای این نوع از درمان استفاده شود کاملاً به درجه ناهنجاری در فک ها و دندان ها بستگی دارد. اما می توان حدس زد که به دلیل شدید بودن ناهنجاری ها و اختلالات فکی، ارتودنتیست ها باید از درمان های ارتودنسی ثابت استفاده کنند که مدت اثر کوتاه تری دارد و به واسطه نوع سیم و براکت هایش، فشار بیشتری را به فک در جهت مخالف اعمال می کند تا موجب جایگیری صحیح فک او در مدت زمان کوتاه تری بشود.
ارتودنسی با حل مشکلات فکی و دهانی کمک زیادی به بالا بردن کیفیت زندگی افراد می کند. این شیوه درمانی با حداقل عوارض ممکن، بیشترین نتیجه را در درمان اختلالات فکی برای بیمار به همراه می آورد.

 1,100 بازدید از آغاز,  1 بازدید در امروز

بازگشت به لیست