ارتودنسی ثابت

ارتودنسی به روش دیمون

ارتودنسی به روش دیمون

ارتودنسی به روش دیمون

ارتودنسی دیمون، براکت‌های فلزی است که از ترکیب سیم‌های حافظه‌دار و بریس‌هایی با قابلیت مسدود شدن خود به خود برای حرکت دادن سریع دندان‌ها به مکان دلخواه استفاده می‌کنند. براکت‌ها در این نوع ارتودنسی از بریس‌های ثابت کوچک‌تر و مسطح‌تر هستند که باعث راحت‌تر شدن درمان می‌شود. همچنین از آنجا که خود به خود بسته می‌شوند، نیاز به مراجعه به کلینیک ارتودنسی را کاهش می‌دهند. ارتودنسی دیمون می‌تواند در درمان شماری از مشکلات دندان‌پزشکی از قبیل نامرتبی دندان‌ها، فاصله‌ی بین دندان‌ها، شلوغی بیش از حد دندان‌ها و کراس بایت به کار آید.

بریس دیمون چیست؟

با سیستم بریس‌های دیمون، هر براکت مشخص می‌تواند برای ایجاد مقاومت فعال یا غیر فعال، به صورت سفارشی ساخته شود. براکت‌های غیر فعال با قابلیت بسته شدن خود به خود از سیم‌های کوچک‌تر استفاده می‌کنند که اصطکاک کمتری را ایجاد کرده و اجازه می‌دهد که دندان‌ها کمی آزادانه‌تر حرکت کنند. براکت‌های با مقاومت فعال از سیم ضخیم‌تر استفاده می‌کنند که دندان را با قاطعیت بیشتر و کنترل قوی‌تر به سمت مکان مورد نظر هدایت می‌کند. این سطح از سفارشی کردن، که با سطح پایین اصطکاک ناشی از سیستم انسداد خود به خود ترکیب می‌شود، دندان‌ها را به شکل مؤثرتری صاف کرده و به سفت کردن دستی براکت‌ها به صورت مکرر نیاز ندارد.

مزیت‌های بریس‌های دیمون

راحتی بیشتر

بریس‌های دیمون کوچکتر، نرم‌تر و راحت‌تر از بریس‌های معمول هستند. همچنین، سیم‌های به شکل حافظه باریک‌تر بوده و وزن کمتری دارند. همه‌ی اینها در براکت‌هایی جمع شده‌اند که از نظر مزاحمت و بزرگی، هم در ظاهر و هم در احساس مشکلات کمتری را ایجاد می‌کنند. این براکت‌ها در مقابل دندان‌ها و بافت‌های موجود در دهان شما بسیار نرم و صاف می‌باشند.

عدم نیاز به کشیدن دندان

بریس‌های ثابت گاهی به کشیدن دندان قبل از آغاز درمان نیاز دارند اما این موضوع در ارتودنسی دیمون بسیار کمتر است.

مناسب برای موارد پیچیده

بسیاری از درمان‌های ارتودنسی قادر به درمان موارد پیچیده نیستند در حالی که این مشکل در ارتودنسی دیمون وجود ندارد و این سیستم بسیار فراگیر و تطبیق‌پذیر می‌باشد.

مراقبت ساده‌تر

داشتن لبخندی زیباتر خوشایند است، اما مسلماً شما نمی‌خواهید که سلامتی دهان و دندان خود را در طول درمان قربانی کنید. به این دلیل که بریس‌های دیمون کش یا لیگاتور ندارند، مسواک و کشیدن نخ دندان بر روی آنها ساده‌تر می‌باشد. این موضوع به شما اطمینان می‌دهد که لبخند زیبا و درخشان شما در تمام مدت سالم باقی می‌ماند.

نیاز به ویزیت‌های کمتر

زندگی روزمره‌ی افراد بسیار شلوغ است، و همین امر باعث می‌شود که تمایل داشته باشند در صورت امکان تعداد ویزیت‌های کمتری را در طول درمان خود داشته باشند. با بریس‌های معمولی، تنظیم کردن بریس باید در هر 4- 6 هفته انجام شود. در سیستم دیمون، می‌توانید فاصله‌ی بیشتری را در میان ویزیت‌ها انتظار داشته باشید، که معمولاً 8- 12 هفته می‌باشد.

نتایج درمانی سریع‌تر

با بریس‌های دیمون، می‌توان به صورت مؤثرتر به نتایج دلخواه رسید. طراحی عاری از اصطکاک آنها به دندان‌ها اجازه می‌دهد که به صورت مستقل از تنظیمات دستی انجام شده در مطب و با فشار کمتری، حرکت کنند. این مزیت، نه تنها ارتودنسی را به تجربه‌ای راحت‌تر تبدیل می‌کند، بلکه مدت زمان آن را کوتاه‌تر نیز می‌نماید. طراحی پیشرفته‌ی بریس‌های دیمون و نتایج سازگار و قابل اعتماد آن، به حرکت کردن مؤثرتر دندان‌ها منجر می‌شود که به نوبه‌ی خود مدت زمان درمان ارتودنسی را تا 6- 12 ماه کوتاه‌تر می‌نماید.

ظاهر بدون جلب توجه

بریس‌های دیمون کاملاً مخفی نیستند، اما ظاهر بسیار بهتر و مخفی‌تری نسبت به بریس‌های ثابت معمول دارند.

زیبایی‌ بهتر صورت

بریس‌های دیمون برای بهبود دادن زیبایی صورت و همچنین ایجاد لبخندهای زیباتر طراحی شده‌اند.

ارتودنسی دیمون برای چه کسانی مناسب است؟

بریس‌های دیمون برای افراد در هر سنی چه نوجوان و چه بزرگسالان مناسب می‌باشد. چه نوجوان و چه بزرگسال باشید، سیستم دیمون نه تنها  لبخندی زیبا را تامین مینماید بلکه فرم مناسب صورت و زیبایی مطلوب را نیز ممکن می سازد.. بریس‌های دیمون برای درمان تمامی موارد ارتودنسی شامل مشکلات پیچیده‌ی مربوط به بایت استفاده می‌شوند. این نوع ارتودنسی در درمان موارد زیر کاربرد دارد:

  • اوربایت
  • آندربایت
  • کراس بایت
  • شلوغی دندان
  • کجی دندان
  • فاصله‌ی بین دندان‌ها

بریس‌های دیمون چطور کار می‌کنند؟

با بریس‌های فلزی، سیم‌ها با کش‌های پلاستیکی یا حلقه‌های O به براکت‌ها متصل می‌شوند. این کش‌ها سیم‌ها را به دندان فشار می‌دهند. فشار و اصطکاک ایجاد شده، حرکت دندان‌ها را کند می‌کند. در نتیجه با بریس‌های معمول، فشار بیشتر و غالباً ناراحتی بیشتر برای حرکت دادن دندان‌ها به مکان دلخواه به وجود می‌آید.

در مقابل، بریس‌های دیمون به صورت خود به خود بسته می‌شوند به این معنی که بریس‌ها دارای درهایی هستند که سیم‌ها را در جای خود که کمی دورتر از دندان است، نگه می‌دارند. به این دلیل که فشار بر روی دندان وارد نمی‌شود، بریس‌های دیمون اجازه می‌دهند که دندان‌ها با فشار کمتری به مکان درست هدایت شوند. سیستم دیمون بر سیم‌های حافظه‌دار تکیه دارند. به جای اینکه به صورت دستی برای قرار گرفتن در دهان فرم داده شوند، این سیمها در زمان وارد شدن در دهان انعطاف‌پذیر هستند، و از آنجا که دمای آنها با دمای بدن افزایش می‌یابد، این سیمها تدریجاً به وضعیت نرمال و مستقیم خود بازمی‌گردند. فشاری که برای راست شدن سیم‌ها وارد می‌شود، همان چیزی است که فشار ظریف و سازگار بر روی دندان را وارد کرده و آنها را به مکان درست حرکت می‌دهد.

براکت‌ شفاف دیمون چیست؟

دیمون شفاف، نیازهای ظاهری و راحتی  بیماران را با نیازهای پزشکی و مجزا کننده‌ی قدرت و کارایی ترکیب می‌کند.

  • براکتی که به صورت کامل زیبا و تأثیرپذیر بوده، به صورت خود به خود بسته می‌شود و طراحی غیر موازی دارد.
  • ماده‌ی آلومینای چند بلوری (PCA) در مقابل لکه‌های قهوه، خردل، شراب و دیگر مواد مقاوم است.
  • نیاز به الاستومری را کاهش می‌دهد که در طول درمان ایجاد لکه کرده و باکتری‌ها را جمع‌آوری می‌کند.
  • فناوری پیشرفته‌ی تأثیر پذیر و انسداد خود به خود را با نیروی انسداد پایین فراهم می‌کند که مقاومت اصطکاکی را برای حرکت مؤثرتر دندان‌ها، مینیموم می‌سازد.

مدت زمان درمان

در حالی که زمان مورد نیاز برای این ارتودنسی برای هر فردی متفاوت است، اما این زمان در مقایسه با بریس‌های معمول معمولاً بسیار سریع‌تر می‌باشد (زمان درمان تقریباً 4-6 ماه کمتر از بریس‌های معمول ثابت است). همچنین، تعداد ملاقات‌های بسیار کمتری در طول درمان لازم است که تجربه‌ی درمانی شما را بسیار راحت‌تر و دارای مزاحمت کمتر می‌کند.

از آنجا که سیستم دیمون بسیار سریع کار می‌کند، آیا می‌توان گفت که نا امن است؟

خیر. در واقع، آنچه که این سیستم را بسیار سریع‌تر می‌سازد، استفاده از نیروهای لطیف‌تر و از نظر بیولوژیکی حساس‌تر نسبت به بریس‌های معمول می‌باشد. طبیعت عاری از اصطکاک این سیستم، به بهبود موقعیت دندان و بهبود هارمونی چهره می‌انجامد. سیم‌های تیتانیوم برای هدایت آرام دندان شما به موقعیت ایده‌آل استفاده می‌شوند. بسیاری از افراد با ناراحتی بسیار کمی مواجه می‌شوند.

معایب

بریس‌های دیمون درمانی باور نکردنی را رقم می‌زنند و تنها کاستی این روش این است که سیم‌کشی‌ها به پنهانی بریس‌های نامرئی نیستند. با این حال، بریس‌های نامرئی برای موارد ارتودنسی پیچیده‌تر مناسب نبوده و در مقایسه با روش دیمون به مدت زمان درمان طولانی‌تری نیاز دارند.

هزینه

فقط پزشک شما می‌تواند هزینه‌ی دقیق را برای یک درمان خاص معین کند. هزینه‌ی درمان به شدت بر نوع درمان مورد نیاز شما، مدت زمان و مکان جغرافیایی درمان بستگی دارد. هزینه‌ی بریس‌های دیمون، معمولاً بیشتر از هزینه‌ی بریس‌های معمول می‌باشد.

 

 1,428 بازدید از آغاز,  1 بازدید در امروز

بازگشت به لیست