اطلاعات عمومی

ارتودنسی دندان های پرشده

ارتودنسی دندان های پرشده

پرکردگی های تاریخ گذشته دندان های ترمیم شده، برخلاف دندان های سالم، عمر کم تری  دارند. مفید ترین طول عمر برای پرکردگی، ۱۵سال در نظر گرفته می شود. اتفاق های مختلفی ممکن است برای یک پرکردگی دندانی بیفتد و بنابراین دندان های پرشده هم حتما به طور مرتب معاینه شوند.
دندان پرشده ممکن است حساس شده باشد. معمولا دندان هایی که به کمک کامپوزیت ها پر می شوند حساس ترند اما دندان های پرشده با آمالگام هم ممکن است به فشار، گرما، سرما یا شیرینی حساس باشند. این حساسیت در بیشتر مواقع طی یک تا دو هفته بعد از ترمیم دندان برطرف می شود.مسئله پر کردن دندان ها هنگام درمان ارتودنسی (ortodensi)دغدغه مشترک بسیاری از بیماران در نخستین جلسه مشاوره است، چرا که دندان‌های برخی بیماران همزمان هم پوسیده است و هم نیاز به سیم‌کشی دارد.هم پر کردن دندان و هم استفاده از بریس برای ارتقاء سلامت دهان و دندان و خلق لبخندی بی‌نقص ضروری است. پر کردن دندان از آن رو بهترین روش برای درمان پوسیدگی دندان است که مانع از وسیع شدن کرم خوردگی و سوراخ شدن دندان می‌شود. از طرفی ارتودنسی با هدف اصلاح نامرتبی دندان‌ها انجام می‌شود. برخلاف پرکردگی که دائمی است، بریس و سیم‌کشی فقط برای یک دوره ۱۸ ماهه تا سه ساله به کار برده می‌شود.

ارتودنسی دندان های پرشده

متخصص ارتودنسی می‌تواند بریس را در زمانی که دندان‌ها در حال پر شدن است، روی آنها قرار دهد. البته روند درمان در این حالت تفاوت‌های جزئی دارد، اما فرایند کلی همان است.زمانی که فرد دارای مشکلاتی مانند نامرتبی دندان‌ها، نبود مادرزادی دندان و یا داشتن دندان اضافی، وجود فاصله بین دندان‌ها، زاویه و چرخش دندان‌ها و یا مشکلاتی از قبیل جلو یا عقب بودن فک‌ها نسبت به جمجمه باشد که تمامی این موارد توسط متخصص ارتودنسی تشخیص داده می‌شود، شخص کاندید انجام درمان ارتودنسی دندان می‌باشد.
قبل از شروع هرگونه درمان ارتودنسی دندان، دندانپزشک شما باید از عدم وجود هرگونه پوسیدگی و یا مشکلات لثه نظیر التهاب یا تحلیل مطمئن شود. در صورت وجود هرگونه پوسیدگی یا مشکلات لثه بهتر است ابتدا طرح درمان ارتودنسی دندان شما توسط متخصص ارتودنسی مشخص گردد و سپس اقدام به ترمیم دندان‌ها نمائید. دلیل این امر این است که ممکن است بعضی از دندان‌های پوسیده یا مشکل‌دار در طرح درمان ارتودنسی کشیده شوند و شما نیاز به صرف هزینه برای ترمیم آن‌ها نداشته باشید.

ارتودنسی دندان های پرشده