ارتودنسی متحرک, اطلاعات عمومی

اسپری خوشبو کننده دهان حین درمان با الاینرهای شفاف همرو

اسپری خوشبو کننده دهان حین درمان با الاینرهای شفاف همرو

استفاده از اسپری خوشبو کننده دهان حین درمان با الاینرهای شفاف همرو

بوی بد دهان یک شکایت رایج است و در طول درمان ارتودنسی حتی می‌تواند یک مشکل بزرگتر باشد. فرقی نمی‌کند که شما تحت درمان با بریس و یا الاینرهای شفاف همرو باشید، دستگاه‌های ارتودنسی فضاهای بیشتری برای پنهان شدن به باکتری‌ها می‌دهند، که منجر به هالیتوز بیشتر می‌شود. طراحی الاینرهای شفاف همرو باعث می‌شود که همه این مکان‌های سخت در دسترس، تمیز شوند، اما اگر بوی بد دهان همچنان وجود دارد، ممکن است بپرسید: آیا استفاده از اسپری خوشبو کننده درست است؟ بعضی از اسپری‌های خوشبو کننده می‌توانند در طول درمان برای دندان‌های‌تان ضرر داشته باشند، اما به طور کلی، اسپری‌های خوشبو کننده بدون قند و بدون الکل برای استفاده همزمان با الاینرهای شفاف همرو خطری ندارند.

مشکل اسپری قندی

لیست مواد تشکیل دهنده هر اسپری خوشبو کننده را بررسی کنید تا مطمئن شوید که قند ندارد. قند ممکن است یک درمان خوشمزه برای شما باشد، اما درمان مورد علاقه باکتری‌های مزمن دهان نیز می‌باشد، که از آن برای سوخت خود استفاده می‌کنند. هنگامی که باکتری‌ها قند مصرف می‌کنند، تکثیر می‌شوند و یک محصول جانبی بدبو ایجاد می‌گردد، که نه تنها منجر به بوی بد بیشتر دهان می‌شود، بلکه اسیدهای نابود کننده مینای دندان را نیز به همراه دارد.
اسپری خوشبو کننده حاوی قند می‌تواند در زیر خطوط الاینرهای شفاف همرو شما که بزاق دهان نمی‌تواند آن‌ها را تمیز کند، به دام افتاده و سریع‌تر از آنچه که در حالت معمول اتفاق می‌افتد، به دندان‌های شما آسیب برساند. اسپری‌های خوشبو کننده‌ای که با زایلیتول شیرین می‌شوند، بهترین گزینه هستند. در واقع زایلیتول می‌تواند با باکتری‌های دهان مبارزه کند.

مشکل اسپری الکلی

الکل نیز به دلایل دیگری عامل مشکل سازی برای دندان‌ها است. بزاق یک روان کننده طبیعی و حاوی موسین است که باکتری‌های دهان را متوقف می‌کند تا نتوانند به دندان‌ها آسیب برسانند. الکل دهان را خشک می‌کند، و به باکتری‌ها اجازه می‌دهد تا تکثیر شوند. اسپری‌های خوشبو کننده‌ای که حاوی الکل هستند ممکن است به طور موقت بوی دهان شما را مطبوع کنند، اما این طراوت هزینه زیادی به بار می‌آورد. شما در پایان روز با بوی بد دهان و باکتری‌های بیشتر مواجه خواهید شد.

پیدا کردن اسپری‌های خوشبو کننده بدون قند و بدون الکل

شما می‌توانید اسپری‌های خوشبو کننده بدون قند و الکل را در داروخانه‌ها، فروشگاه‌های مواد بهداشتی و آنلاین پیدا کنید. اگر قادر به پیدا کردن اسپری خوشبو کننده‌ای که دوست دارید نشدید، از پیشنهاد متخصص ارتودنسی خود استفاده کنید.

جایگزین‌های اسپری خوشبو کننده

به غیر از اسپری‌های خوشبو کننده، راه‌های بسیاری برای رفع بوی بد و مزمن دهان وجود دارند:

آب کافی بنوشید

نوشیدن آب در طول روز به طور مکرر کمک می‌کند تا بدن شما هیدراته بماند و باکتری‌ها را از دهان بیرون بکشاند. همچنین به شما کمک می‌کند تا بزاق بیشتری تولید کنید، که محیط دهان‌تان را سالم و متعادل نگه می‌دارد. شما می‌توانید در زمانی که الاینر دارید، آب بنوشید و لازم نیست که بعد از آن مشابه یک نوشیدنی حاوی قند مسواک بزنید.

مرتبا مسواک بزنید

مسواک زدن در طول درمان ارتودنسی بسیار مهم است و استفاده از الاینرهای شفاف همرو آن را آسان‌تر می‌کند. در هنگام غذا خوردن الاینرهای خود را بردارید و قبل از قرار دادن مجدد آن، دندان‌های خود را مسواک بزنید. برای حذف هر گونه جرم و پلاک، ذرات مواد غذایی و باکتری‌ها، مسواک بزنید تا بوی دهان‌تان در تمام طول روز تازه بماند. برای پاک کردن بهتر باکتری‌ها، از تمیزکننده زبان استفاده کنید یا روی زبان خود را نیز مسواک بکشید.

 

روزانه نخ دندان بکشید

موهای مسواک کوچک هستند، اما به اندازه کافی ریز نیستند که بین دندان‌های شما را تمیز کنند. شما باید هر روز برای رفع بقایای انباشته شده در این نواحی و جلوگیری از پوسیدگی دندان و بوی بد دهان، نخ دندان بکشید. اگر از بریس استفاده می‌کنید، از نخ دندان یا خلال دندان استفاده کنید تا اطراف براکت‌ها و سیم‌ها به طور موثرتری تمیز شوند.

الاینرهای خود را تمیز کنید

هنگامی که الاینرهای همرو خود را برمی‌دارید، آن‌ها را تمیز کنید. شما می‌توانید از کیت تمیز کننده‌ای که برای آن‌ها ساخته شده است استفاده کنید، یا می‌توانید تنها آنها را مسواک بکشید و با آب گرم آبکشی نمایید. هرگز با وجود الاینرها در دهان‌تان، چیزی نخورید و در هنگام استفاده از آن‌ها فقط آب بنوشید تا آن‌ها را تمیز نگه دارید.

یک دهانشویه خوب انتخاب کنید

دهانشویه می‌تواند به از بین بردن باکتری‌ها در دهان کمک کند و حس تازگی با عطر نعناع را شبیه اسپری‌های خوشبو کننده ایجاد نماید. به دنبال انواع بدون الکل آن باشید، زیرا مشابه اسپری‌های خوشبو کننده حاوی الکل، دهانشویه‌های دارای الکل می‌توانند دهان شما را خشک و بوی بد دهان را بدتر کنند. دهانشویه حاوی فلوراید یا یک ماده ضد میکروبی غیر الکلی می‌تواند جایگزین مناسبی باشد.
شما همچنین می‌توانید در تمام روز یک برگ نعناع بدون قند و بدون رنگ بمکید. نعناع می‌تواند بوی دهان شما را تازه کند و به تحریک جریان بزاق کمک نماید، که هر دو فرآیند می‌توانند با بوی بد دهان مبارزه کنند بدون اینکه بر روی درمان ارتودنسی شما تاثیر داشته باشند.

متخصصین ارتودنسی چگونه می‌توانند از بوی بد دهان جلوگیری کنند

بوی بد مزمن دهان که حتی با بهبود بهداشت دهان و دندان و استفاده از اسپری‌های خوشبو کننده یا نعناع از بین نمی‌رود، می‌تواند نشان دهنده این باشد که شما نیاز به درمان ارتودنسی دارید. دندان‌هایی که به صورت نامرتب، شلوغ یا کج قرار گرفته‌اند، به سختی تمیز می‌شوند، و این وضعیت می‌تواند به تجمع باکتری‌ها منجر شود. ممکن است لثه‌ها متورم، ملتهب و تحریک شوند، زیرا گاز زدن می‌تواند فشاری بر روی فک و بافت‌های لثه وارد کند.

 

 2,546 بازدید از آغاز,  1 بازدید در امروز

بازگشت به لیست