اطلاعات عمومی

اسید معده و پوسیدگی دندان

اسید معده و پوسیدگی دندان

اسید معده و پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان ها علل زیادی میتواند داشته باشد. بعضی از این دلیل ها کاملا آشنا و شناخته شده هستند. مثلا استفاده از قند و شیرینی ، عدم مسواک زدن مداوم ، واستفاده نکردن از نخ دندان یا عدم مراقبت درست حینارتودنسی از دلایل عمده این مشکلند.اما بعضی از سایر دلایل هستند که چندان شناخته شده نیستند . یکی از بارزترین این دلایل اثر اسید معده و پوسیدن دندان هاست.

رفلاکس اسیدی معده

رفلکس اسید ، که از آن به عنوان رفلکس معده هم یاد میشود ، عارضه ای است تقریبا متداول که اسید معد از مری بیرون میریزد . نشانه های این عارضه به صورت سوزش قلب دیده میشود. بعضی دیگر کاملا بدون نشانه هستند و کاملا از وجود این عارضه غفلت میکنند.

تاثیر معده بر پوسیدگی دندان

بیمارانی که به رفلکس اسید مبتلا هستند بیشتر در خطر ابتلا به فرسودگی دندان هستند. زمانی که مین دندان در معرض محیط با ph 5.5 قرار میگیرد شروع به فرسایش میکند. این در حالی میباشد که ph اسید معده 2 یا حتی پایین تر میباشد. مواجهه هر روزه با اسید ، پوشش محافظ دندان را بتدریج نابود میکند و به شدت به آن آسیب میزند . موقعی که مینای دندان آسیب ببیند ، پوشش درونی دنتین در مقابل محیط قرار میگیرد و این عارضه ای مهم است که سلامت دندان را بخطر می اندازد. از آنجا که بیشتر اشخاص نشانی از رفلکس معده نشان نمیدهند ، اغلب دندانپزشک است که نشانه های پوسیدگی را در دندان میبیند .

نشانه های پوسیدگی برا اثر رفلکس معده

  • درد یا تحریک در دهان
  • حساسیت به غذا ، بخصوص به نوشیدنی های قندی
  • وجود لبه تیز در دندان
  • دندان کوتاه و ضعیف شده
  • تغییر کردن رنگ دندان به تیره

همیشه پیشگیری از درمان بهتر است .در صورتی که ابتلا به رفلکس معده هستید ، بهتر است پیش از اینکه به مشکل دهان و دندان مبتلا شوید با مراجعه کردن به متخصص گوارش درمان خود را شروع کنید، در صورتی که پوسیدگی بر اثر ارتودنسی باشد باید در اسرع وقت به متخصص ارتودنسی خود مراجعه کنید. توصیه میشود در طی دوره درمان از غذاهایی که محرک دندان هستند دوری کنید و بهداشت دندان های خود را جدی بگیرید و در روز حداقل دوبار مسواک بزنید. اگر بر اثر رفلکس معده علائم پوسیدگی دندان هستید ، برای درمان و جلوگیری از تکرار به دندان پزشک خودتان مراجعه کنید

اسید معده و پوسیدگی دندان