اطلاعات عمومی

افزایش طول تاج دندان با ارتودنسی

افزایش طول تاج دندان با ارتودنسی

افزایش طول تاج دندان با ارتودنسی (سیم کشی)

افزایش طول تاج دندان روشی است که برخی دندانپزشکان برای بیماران خود انتخاب می‌کنند، هرچند بسیاری از بیماران برای این کار به یک پریودنتیست مراجعه می‌کنند. افزایش طول تاج شامل برداشتن بافت لثه و استخوان دور حفره‌ی دندان به منظور نمایان کردن قسمت بیشتری از دندان است. هنگامی که ساختار دندان و استخوان کافی وجود داشته باشد، افزایش طول تاج می‌تواند روش موثری جهت نمایان کردن مقدار کافی از دندان جهت ترمیم پروتزی باشد.

با این حال، چالش‌هایی در این فرایند وجود دارد. اغلب ارتفاع دندان بعد از برداشتن بافت و استخوان متفاوت خواهد بود و این تفاوت‌ها می‌توانند بر موفقیت درمان تاثیر بگذارند. اگر دندان کافی نمایان نشود، می‌تواند منجر به عدم اتصال مناسب روکش دندان یا درد شود.

علاوه بر این، فرایند برداشتن استخوان برای روش افزایش طول تاج دندان می‌تواند به استخوان نگهدارنده‌ی دندان‌های مجاور آسیب بزند و ممکن است مانع استفاده از ایمپلنت دندان در صورت افتادن تاج دندان در آینده شود.

یک جایگزین برای افزایش طول تاج دندان می‌تواند رویاندن کششی یا استفاده از ارتودنسی برای بالا کشیدن دندان باشد بطوری که سطح بیشتری از آن نمایان شود ( شبیه به استفاده از بریس‌ها برای حرکت دندان‌ها به موقعیت مناسب). این روش ساده و غیر تهاجمی است و نیازی به برداشتن استخوان ندارد. در روش رویاندن کششی، دندان بیرون کشیده می‌شود تا با متصل شدن به دندان‌های مجاور و استفاده از نیروی خفیف سطح بیشتری از آن نمایان شود. این روش مقرون بصرفه بوده و معمولاً چند ماه طول می‌کشد. در این صورت، یک راه حل ارتودنسی می‌تواند نسبت به روش پریودنتال ارجح باشد. در صورتی که روش رویاندن مطابق انتظار کار نکند، دندانپزشک همچنان می‌تواند گزینه‌های دیگری را برای اصلاح مشکل ارائه نماید.

افزایش طول تاج دندان با ارتودنسی

افزایش طول تاج با ارتودنسی دارای همان اساس بیولوژیکی روش معمول افزایش طول تاج دندان بوده و آن بیرون کشیدن حاشیه‌ی ترمیم به میزان ۳ میلی‌متر از سطح استخوان است. در حالی که روش افزایش طول تاج از طریق جراحی از نظر عملکردی و بیولوژیکی خوب کار می‌کند، اما در صورتی که برای دندان‌های جلویی بالا انجام شود،‌ گاهی اوقات می‌تواند منجر به ظاهر نامطلوب در بافت لثه شود.

افزایش طول تاج دندان با ارتودنسی روش دستیابی به طول تاج بیولوژیکی مورد نیاز است بطوری که همچنان ظاهر زیبایی که در دندان‌های جلویی بسیار مهم است را حفظ می‌کند.

فرایند درمان

در روش افزایش طول تاج دندان با ارتودنسی از آناتومی دندان بهره برده می‌شود. الیافی به نام الیاف سوپراکرستال وجود دارند که از دندان تا بالای استخوان کشیده شده‌اند. براکت‌های ارتودنسی (بریس‌ها) روی دندانی که قرار است بلند شود و نیز روی دندان‌های دو طرف آن قرار داده می شوند. با استفاده از بریس‌ها دندان از طریق ارتودنسی بیرون کشیده می‌شود. اگر الیاف سوپراکرستال دست نخورده باقی بمانند، در این صورت با بیرون آمدن دندان این الیاف استخوان و بافت لثه را با آن بیرون می‌کشند. این کار باعث افزایش طول تاج دندان نخواهد شد. هر چند در صورتی که الیاف سوپراکرستال با بیرون آمدن دندان بریده شوند، دندان بیرون آمده، استخوان در جای خود می‌ماند، طول تاج دندان افزایش می‌یابد و زیبایی آن حفظ می‌شود. بطور معمول فرایند رویاندن فعال ۲ تا ۳ هفته طول کشیده و سپس ۳ ماه نیاز به تثبیت دارد و بعد از آن می‌توان ترمیم نهایی را انجام داد.

افزایش طول تاج دندان با ارتودنسی