اطلاعات عمومی

برداشت براکت ارتودنسی از روی دندان

برداشت براکت ارتودنسی از روی دندان

برداشت براکت ارتودنسی از روی دندان

 مراحل و مراقبت

پس از دوره‌ای طولانی و شاید دشوار قرار داشتن بریس ارتودنسی روی دندان‌ها، اکنون شما به لحظه‌ی کشف واقعیت نهفته در پشت سیم‌های ارتودنسی نزدیک می‌شوید. متخصص ارتودنسی شما به شما گفته است که این بریس‌ها را در طی ویزیت بعدی شما برمی‌دارد. برای آماده شدن برای این لحظه، در مورد مراحلی که طی آنها بریس‌های شما برداشته می‌شود، و آنچه پس از برداشتن آنها در انتظار شماست، بیشتر بدانید.

فرایند برداشتن براکت‌های ارتودنسی

برای برداشتن بریس‌های شما، متخصص ارتودنسی از انبردست‌های ویژه‌ای استفاده می‌کند تا به آرامی به هریک از براکت‌ها به صورت جداگانه فشار وارد آورد. با این کار او براکت را از دندان شما جدا می‌کند. اغلب براکت‌های موجود در یک قطعه برداشته می‌شوند و متخصص ارتودنسی این کار را برای تمام دهان شما تکرار می‌کند. برخی از براکت‌های سرامیکی به گونه‌ای طراحی شده‌اند تا به محض جدا شدن از دندان شما شکسته شوند. اگر صدای تکان دهنده یا صداهای دیگر عجیبی را شنیدید، فقط بدانید که این صدا کاملا طبیعی است. اگر هر صدایی شبیه آن را شنیدید نگران نشوید. اگر شما اتصالاتی بین دندان‌های منفرد خود داشته باشید، دندانپزشک با استفاده از انبرهایی آنها را از بین می‌برد. هنگامی که براکت‌ها یا اتصالات برداشته می‌شوند، مقداری فشار احساس خواهید کرد اما این فرآیند بدون درد است یا درد ناچیزی دارد. پس از برداشتن بریس‌ها، مقداری مواد باقیمانده چسبی یا سیمانی روی دندان‌های شما وجود خواهد داشت. متخصص ارتودنسی شما به کار خود ادامه می‌دهد و با تجهیزات خاص این مواد را با تراشیدن از بین می‌برد. به طور معمول، این تمیز کردن نباید بیش از پنج دقیقه طول بکشد، البته مدت زمان این کار به مقدار چسب باقیمانده بر روی دندان‌های شما بستگی دارد. بسته به نوع دندان‌های شما، ممکن است حساسیت کمی در طول این فرایند احساس کنید.

ریتینر پس از برداشتن بریس

پس از اینکه بریس از روی دندان‌های شما برداشته شود و دندان‌های شما از چسب اضافی پاک شوند، متخصص ارتودنسی شما احتمالا قالب‌گیری برای ساختن ریتینر را آغاز می‌کند. تقریبا همه افرادی که بریس خود را برداشته‌اند، پس از آن به استفاده از یک ریتینر احتیاج خواهند داشت. در برخی موارد ریتینرها ممکن است ثابت شوند، به این معنی که ارتودنتیست شما یک سیم فلزی یا فایبرگلاس را به پشت دندان‌های جلوی شما متصل می‌کند. ارتودنتیست ممکن است قالب ریتینر مورد نیاز برای بعد از برداشتن بریس‌های شما را حدود یک هفته قبل از روزی که آنها را برمی‌دارید، بسازد یا ممکن است هفته بعد آن را انجام دهد.

پس از برداشتن بریس چه در انتظار شماست؟

به کار بردن یک ریتینر ممکن است به کمی تلاش و وقت گذاشتن نیاز داشته باشد، اما بخش مهمی از روند مرتب کردن دندان‌های شماست. ریتینر ممکن است در دهانتان احساس ناخوشایندی ایجاد کند و ممکن است صحبت کردن برای شما دشوار باشد یا متوجه شوید که نوک زبانی صحبت می‌کنید. بهترین راه برای مقابله با این پیامدها، صحبت کردن و آواز خواندن زیاد است تا بتوانید به استفاده از ریتینر عادت کنید. اگر این کار را انجام دهید، در طول چند روز، باید نوک زبانی صحبت کردن شما از بین برود. اگر متوجه شدید که مقداری خلط یا بزاق اضافه دارید، نگران نباشید، این بخشی از روند تطابق با ریتینر است و باید فقط چند روز طول بکشد. اطمینان حاصل کنید که از ریتینر خود مطابق دستورالعمل‌های متخصص ارتودنسی خود استفاده می‌کنید. بعد از مدتی، فقط باید از ریتینر در طول شب استفاده کنید.

مراقبت از دندان‌ها پس از برداشتن براکت‌های ارتودنسی

سعی کنید مستقیم به سمت تمام مواد غذایی جویدنی که نمی‌توانستید با وجود بریس بخورید، شیرجه نزنید. زمانی را برای تطبیق و بهبودی به دندان‌های خود فرصت دهید. در مورد چگونگی مراقبت از دندان‌هایتان پس از برداشتن بریس با متخصص ارتودنسی خود صحبت کنید. هرچه دقیقتر از راهنمایی‌های متخصص ارتودنسی پیروی کنید برای دندان‌هایتان بهتر خواهد بود و همچنین باعث می‌شود که هرچه زودتر بتوانید از ریتینر خلاص شوید. مینای دندان شما که جدیدا بی‌حفاظ در معرض محیط قرار گرفته است، بسیار حساس و خشک است، بنابراین حداقل یک ماه قبل از انجام هرگونه درمان سفید کننده یا جرم‌گیری صبر کنید. با دندانپزشک خود در مورد راهی مطمئن برای سفید شدن هر لکه‌ای که پس از برداشتن ارتودنسی روی دندان‌هایتان باقی مانده است، صحبت کنید. راه‌های بسیاری برای سفید کردن دندان‌های شما وجود دارد از جمله برخی از درمان‌های خانگی که از مواد شیمیایی استفاده نمی‌کنند.

 

 1,801 بازدید از آغاز,  3 بازدید در امروز

بازگشت به لیست