اطلاعات عمومی

تراش دندان قبل از الاینر همرو

تراش دندان قبل از الاینر همرو

تراش دندان قبل از الاینر همرو

دندان‌هایی که نامرتب یا کج هستند، بدون نیاز به بریس و با الاینر همرو ، سیستم مدرن صاف کردن دندان‌ها که راحت‌تر از بریس‌های فلزی معمول است و در زمان قرارگیری عملا نامرئی می‌باشد، می‌توانند مرتب شوند. الاینر همرو برای اکثر نوجوانان و بزرگسالانی که برای بهبود لبخندشان به صاف کردن دندان‌ها نیاز دارند، در دسترس است. الاینر همرو می‌تواند در موارد شلوغی دندان‌ها استفاده شود، اما گاهی اوقات ممکن است قبل از شروع درمان الاینر همرو ، یا بعد از آن و در طول درمان، روشی به نام تراشیدن دندان‌ها لازم باشد.

الاینر همرو چیست؟

الاینر همرو یک سیستم ارتودنسی است که از مجموعه ای ازمحافظ‌های پلاستیکی شفاف تشکیل شده است که به صورت بسیار محکم دور دندان‌ها قرار می‌گیرد. استفاده از الاینر همرو یک روش موثر برای حرکت دادن دندان‌هایی است که مشکل آنها خیلی پیچیده نیست. یک مجموعه از پلاکهای ارتودنسی شفاف که به صورت کامپیوتری طراحی شده‌اند و در بهترین شرایط در ۲۴ ساعت شبانه روز استفاده می‌شود و هر دو هفته یک بار تعویض می‌گردد. برخی پلاکهای ارتودنسی خاص وجود دارند که به مدت ۶ ماه تا یک سال در دهان قرار می‌گیرند. البته این تجهیزات نیازمند نوعی از نگهداری هستند که مانع از بازگشت دندان‌ها به موقعیت قبلی آنها شود. یکی از بهترین مزایای این تجهیزات این است که این پلاکها تقریباً نامرئی هستند. چنین تجهیزاتی به افرادی که می‌خواهند دندان‌هایی مرتب داشته باشند و در عین حال راحتی و آسودگی در روابط اجتماعی نیز برایشان مهم است، کمک می‌کند. استفاده از الاینر همرو باعث آسودگی و راحتی خواهد بود، زیرا صحبت کردن شما را تحت تأثیر قرار نمی‌دهد.

مزایای ارتودنسی نامرئی

  • تقریباً نامرئی بودن، اطرافیان از فاصله دور متوجه وجود پلاک روی دندان‌ها نمی‌شوند.
  • بسیار راحت بودن
  • موارد اورژانسی ارتودنسی نامرئی کمتر است، چون سیمی وجود ندارد که از جا در بیاید یا به لثه‌ها آسیب بزند.
  • رعایت بهداشت دهان و دندان در طول درمان آسان است؛ چون بیمار می‌تواند پلاک را قبل از مسواک زدن از دهان خارج کند.
  • چون امکان درآوردن پلاک وجود دارد، بیمار می‌تواند هر چه می‌خواهد بخورد.
  • اگر بیمار پشتکار و تعهد داشته و طبق دستور متخصص از پلاک استفاده کند، ارتودنسی نامرئی به خوبی دندان‌ها را مرتب خواهد کرد.

چگونه بریس‌ها دندان‌ها را صاف می‌کنند؟

در طول دوره درمان به شما یک سری بریس متحرک داده می‌شود. هر یک از بریس‌ها وضعیت قرارگیری دندان‌هایتان را کمی تغییر خواهد داد؛ این فرایندی است که متخصص ارتودنسی تک تک مراحل آن را پیشاپیش و متناسب با وضعیت شما طراحی کرده است. هنگامی که بریس‌ها روی دندان‌ها قرار می‌گیرند، باعث می‌شوند که موقعیت دندان‌ها به تدریج تغییر کند. بعد از تقریباً یک تا دو هفته ست بعدی بریس‌ها به شما داده خواهد شد، که آن‌ها نیز فرایند صاف کردن دندان‌ها را ادامه می‌دهند. بریس‌های نامرئی (الاینر همرو)، با استفاده از طراحی ترموپلاستیک مبتکرانه‌ای که دارند، دندان‌ها را با اعمال یک فشار کنترل شده و مناسب حرکت می‌دهند. تفاوت اصلی بریس‌های نامرئی (الاینر همرو) با بریس‌های سنتی این است که این بریس‌ها علاوه بر خود نیرو، زمان‌بندی اِعمال آن را نیز کنترل می‌کنند. در طول هر مرحله، تنها تعداد خاصی از دندان‌ها امکان حرکت کردن دارند. متخصص ارتودنسی، حدود و ترتیب این جابجایی‌ها را، هنگام طراحی برنامه درمان شما با بریس‌های نامرئی (الاینر همرو)، تعیین می‌کند. برای برخی از دندان‌ها که به فشار بیشتری نیاز دارند از یک «ضمیمه» استفاده می‌شود که عبارت است از مقدار بسیار کمی از یک چسب مخصوص که به دندان مورد نظر چسبانده می‌شود و شکل یک برآمدگی را به خود می‌گیرد.

به چه علت بیماران به استریپ کردن دندان نیاز دارند؟

متخصص ارتودنسی به منظور از مرتب کردن دندان‌ها و بهتر کردن عمل جویدن غذا به فضای کافی مابین آنها نیاز دارد. در صورتی­ که فضای مورد نیاز برای صاف کردن دندان‌ها کم باشد آنوقت متخصص ارتودنسی عمل تراشیدن را بر روی چند دندان انجام می‌دهد تا فضای مناسب ایجاد گردد. با این روش دیگر نیازی به کشیدن دندان‌ها نیست. افزون ­بر این، امکان شکل دادن مجدد به دندان‌ها هم وجود دارد.

آیا تراش دندان قبل از ارتودنسی نامرئی ضروری است؟

کاهش اینترپروکسیمال در همه موارد ضرورت پیدا نمی‌کند. در واقع، بسیاری از بیمارانی که برای کاهش فاصله بین دندان‌ها تحت درمان هستند، به این روش نیازی نخواهند داشت. هرچند کسانی که دندان‌های بسیار شلوغی دارند یا کسانی که از داشتن دندان‌های بسیار بزرگ رنج می‌برند، ممکن است لازم باشد برای دستیابی به لبخند مورد نظر خود، از این روش استفاده کنند. کاهش اینترپروکسیمال راه صحیحی برای اصلاح شلوغی دندان‌ها می‌باشد. زیرا این روش یک فرایند رایج می‌باشد، خطر آن بسیار کم است و بنابراین جای نگرانی وجود ندارد. مقداری از مینای دندان که باید تراشیده است متغیر است اما می‌توان با اغماض گفت که تفاوت این مقدار ناچیز است. پس از این فرایند، طبیعی است که دندان قدری دچار حساسیت شود. اگر این حساسیت به همراه فرایندهای درمانی و اصلاحی رخ دهد، احتمالاً به دلیل حرکت دندان به موقعیت صحیح است. هرچند، این اتفاق می‌تواند از دلایل کاملاً طبیعی دیگری نیز ناشی شده باشد. به جز در مواردی که درد تیز و شدید یا غیر طبیعی باشد، دلیلی برای نگرانی وجود ندارد

روش تراشیدن دندان قبل از الاینر همرو

تراش دندان‌ها بدون درد است. این فرآیند با استفاده از یک مته یا با دست و با ابزارهای ساینده انجام می‌شود. هنگامی که مقدار مینای بیشتری از دندان باید حذف شود، معمولا از مته استفاده می‌‌شود. از آنجا که هیچ دردی در هنگام تراش دندان‌ها وجود ندارد، معمولا بی‌حسی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. ممکن است از تکان دادن، ارتعاش و حرکت سطح زبر روی دندان‌های‌تان احساس تحریک پذیری داشته باشید. متخصص ارتودنسی در طول فرایند اندازه گیری‌هایی انجام می‌دهد تا مطمئن شود که تنها مقدار لازم از مینای دندان برداشته می‌شود. پس از اتمام فرآیند ممکن است متوجه شکاف‌های بسیار کوچکی بین دندان‌های‌تان شوید، اما به یاد داشته باشید که این کار برای کمک به حرکت بهتر دندان‌ها با الاینر همرو انجام شده است و در زمان مناسب، فاصله بین دندان‌ها با تغییر مکان آن‌ها به سمت جهت‌گیری مناسب بسته خواهد شد.

آیا فرآیند درمان دردناک خواهد بود؟

مینای دندان ماده‌ای است که پوسته بیرونی دندان‌ها را تشکیل می‌دهد، هیچ نوع عصبی در آن وجود ندارد و درد و ناراحتی در آن احساس نمی‌شود. تنها لایه بسیار نازکی از آن تراشیده می‌شود و به داروی بیهوشی هم نیازی نیست. با این حال، ممکن است حین فرآیند درمان نوعی کشش یا فشار غیرعادی را احساس کنید. هرچند ممکن است برخی بیماران برای مدت موقتی به نوشیدنی و غذاهای سرد و گرم حساسیت نشان دهند اما این شرایط معمولا ظرف چند روز به حالت عادی خود باز می‌گردد.

 

تراش دندان قبل از الاینر همرو