اطلاعات عمومی

جلوگیری از بوی بد دهان هنگام ارتودنسی

جلوگیری از بوی بد دهان هنگام ارتودنسی

جلوگیری از بوی بد دهان هنگام ارتودنسی

درمان ارتودنسی بهترین راه برای رسیدن به لبخندی زیبا و جذاب می‌باشد، اما در حین این درمان ممکن است متوجه بوی بد دهان خود شوید. یکی از شایع‌ترین مشکلات در ارتباط با درمان ارتودنسی، بوی بد دهان می‌باشد. خوشبختانه، جلوگیری از این مشکل خجالت‌آور، کار ساده‌ای خواهد بود.

راه‌های مقابله با بوی بد دهان هنگام ارتودنسی

حداقل پنج روش ساده برای جلوگیری از بوی بد دهان قبل و در حین درمان ارتودنسی وجود دارد:

دفعات مسواک زدن را بیشتر کنید

اگرچه مسواک زدن به ‌صورت دو بار در روز معمولاً برای حفظ پاکیزگی دهان و دندانتان کافی است، اما همیشه این‌گونه نیست خصوصاً هنگامی‌که در حین درمان ارتودنسی هستید. ذرات غذا بیشتر ممکن است به سیم‌کشی‌ها و ابزارهای مخصوص ردیف کردن دندان بچسبند.

اگر این ذرات غذا برای مدت‌زمانی طولانی در دهان باقی بمانند، باعث تشکیل باکتری‌ها می‌شوند که منجر به بد بو شدن دهان خواهند شد. مسواک زدن بیش از دو بار در روز می‌تواند بهترین راه برای جلوگیری از بروز این مشکل باشد.

مصرف غذاهای سالم

یک رژیم غذایی ناسالم، یکی از بزرگ‌ترین عوامل بد بو شدن دهان در حین درمان ارتودنسی می‌باشد. برطرف کردن قند موجود در غذاهای ناسالم از روی دندان‌ها و وسایل و سیم‌کشی‌های ارتودنسی، کاری بسیار دشوار است.

این مواد قنددار، درست مانند ذرات غذا، اگر درست و به ‌موقع برطرف نشوند موجب بد بو شدن دهان خواهند شد. از آنجایی‌که از بین بردن این موارد از دهان کاری بسیار دشوار است، بهتر است تا زمانی که درمان ارتودنسی شما به پایان نرسیده است، از مصرف خوراکی‌ها و نوشیدنی‌های شیرین پرهیز کنید.

از نخ دندان و دهان‌شویه استفاده کنید

استفاده‌ی منظم از نخ دندان و دهان‌شویه می‌تواند بسیار دشوار و یا پرزحمت باشد، اما بهترین راه برای جلوگیری از بوی بد دهان خواهد بود. استفاده‌ی منظم از نخ دندان و نیز مسواک زدن به برطرف کردن ذرات غذایی که با مسواک از بین دندان‌ها و سیم‌کشی‌ها پاک نمی‌شوند، کمک خواهد کرد. بهتر است روزانه چند دقیقه را به برطرف کردن این ذرات غذایی نامطبوع (با استفاده از نخ دندان) اختصاص دهید تا دچار بوی بد دهان نشوید.

تمیز کردن دندان را به‌طور منظم انجام دهید

مسواک زدن، استفاده از دهان‌شویه و نخ دندان خود به‌تنهایی می‌توانند مزایای بسیاری را حاصل کنند. اگر در حین درمان ارتودنسی، روش‌های تمیز کردن دندان را به‌طور منظم انجام دهید، هرگز دچار بوی بد دهان نخواهید شد. این دفعات منظم تمیز کردن‌ دندان باعث می‌شوند که هرگونه ذرات غذایی و مواد قندی که دفعه‌ی قبل تمیز نکرده‌اید، از بین بروند، پیش از آنکه شروع به تشکیل باکتری‌هایی کنند که موجب بد بو شدن دهان می‌شوند.

مقدار زیادی آب بنوشید

تأمین آب کافی برای بدن در حین درمان ارتودنسی بسیار حائز اهمیت است. آب‌رسانی کافی به بدن باعث می‌شود تا دهانتان مقدار بزاق کافی تولید کند، بزاق کافی برای دفع و برطرف کردن باکتری‌ها و ذرات غذایی از دهانتان لازم است.

درصورتی‌که آب کافی مصرف نکنید، دهانتان بزاق کافی ترشح نخواهد کرد. ازاین‌رو با خشک شدن دهان، احتمال بد بو شدن دهانتان بیشتر خواهد شد زیرا در این صورت بزاق قادر نیست کار خود را به‌خوبی انجام دهد.

 

جلوگیری از بوی بد دهان هنگام ارتودنسی