اطلاعات عمومی

جویدن آدامس حین درمان ارتودنسی

جویدن آدامس حین درمان ارتودنسی

جویدن آدامس حین درمان ارتودنسی

بیشتر افراد آدامس جویدن را دوست دارند. یکی از اولین سوالاتی که بیماران ارتودنسی در مورد سیم‌کشی می‌پرسند این است که هنوز هم می‌توانم آدامس بجوم؟ بسیاری از این بیماران دوستانی دارند که با وجود سیم‌کشی، آدامس می‌جوند و هیچگونه تأثیر منفی آشکار هم بر درمان آنها نداشته است و برخی دیگر ممکن است گزارش هایی شنیده باشند مبنی بر اینکه برخی بیماران با جویدن آدامس در هنگام استفاده از سیم‌کشی، ناراحتی و درد کمتری را احساس کرده‌اند. جویدن آدامس در حالی که از سیم‌کشی استفاده می‌کنید می‌تواند برای تجهیزات ارتودنسی مضر باشد و درمان شما را به طور قابل توجهی به تأخیر بیندازد.

 

جویدن آدامس در هنگام استفاده از سیم‌کشی

بسیاری از بیماران در حالی که از سیم ‌کشی استفاده می‌کنند، آدامس نیز می‌جوند. کودکان گاهی می‌گویند: من بارها و بارها آدامس جویدم اما هیچ گاه براکت‌های من نشکستند. این حرف، درست است. شما ممکن است هیچ وقت با شکستن براکت‌ها مواجه نشوید. اما جویدن آدامس می‌تواند باعث خم شدن سیم‌ها شود. اگر یک سیم مستقیم برای حرکت دادن دندان‌ها در دهان شما گذاشته شده باشد و شما آدامس بجوید، می‌توانید به شدت باعث خم شدن آن شوید. اگر سیم خم شود، دندان‌های شما به سمت سیم خم شده حرکت خواهند کرد. سپس وقتی شما به متخصص ارتودنسی خود مراجعه می‌کنید، او مشاهده می‌کند که دندان‌های شما هنوز مرتب نشده‌اند و سیم دیگری را جایگزین می‌کند. اگر شما آدامس بجوید، مدت زمان استفاده از سیم‌کشی را طولانی‌تر می کنید. همچنین، با مرتب‌تر شدن دندان‌ها، فشار کمتری برای حرکت دادن آنها لازم است. اما اگر دائماً آدامس بجوید، دندان‌های شما بیشتر آسیب خواهند دید چرا که شما دندان‌ها را به موقعیت دیگری حرکت می‌دهید. در این صورت متخصص ارتودنسی باید به وارد کردن فشار به دندان‌های شما ادامه دهد تا آنها به موقعیت صحیح برگردند. بنابراین ممکن است بیش از حد معمول متحمل رنج و سختی شوید

 

در طول درمان ارتودنسی آدامس بدون شکر بجوم؟

پاسخ این است: خیر! بیمار در طول درمان ارتودنسی نباید هیچ نوعی آدامسی بجود. هیچ تفاوتی ندارد که از چه نوع آدامسی استفاده می‌کنید. آدامس، سیم‌ها را خم می‌کند. بنابراین مراقب سیم‌کشی‌هایتان باشید.

آیا برخی متخصصین ارتودنسی می‌گویند جویدن آدامس اشکالی ندارد؟

برخی از متخصصین ارتودنسی پیشنهاد می‌دهند آدامس بدون شکر بجوید، اما نه به مقدار زیاد. به نظر می‌رسد عمل جویدن می‌تواند استخوان‌های اطراف دندان را که سیم‌کشی‌ها تلاش می‌کنند آنها را حرکت دهند، تحریک کند و این چیز بدی نیست. امروزه، سیم‌هایی که در سیم‌کشی‌ها استفاده می‌شوند نسبت به سیم‌هایی که در گذشته استفاده می‌شدند بسیار انعطاف پذیرتر هستند و به همین دلیل کمتر در زندگی روزمره اختلال ایجاد می‌کنند. به علاوه، وجود این تکنیک‌های مدرن به همراه سیم‌کشی‌های نامرئی، دلایلی هستند که باعث می‌شوند بسیاری از افراد برای بهبود بخشیدن به وضعیت ظاهری خود، به استفاده از سیم کشی‌ها روی بیاورند.

جویدن آدامس حین درمان ارتودنسی