اطلاعات عمومی, مقالات

درمان آسیب های جراحتی دهان و دندان ناشی از ارتودنسی

درمان آسیب های جراحتی دهان و دندان ناشی از ارتودنسی

درمان آسیب های جراحتی دهان و دندان ناشی از ارتودنسی

آسیب دهان هنگام داشتن بریس‌ها می‌تواند موضوعی ترسناک باشد، اما با رعایت یکسری از نکات می‌توانید در صورت مواجه با این مشکل آن را درمان کنید. در اینجا یک راهنمای کمک اولیه برای درمان آسیب‌های جراحتی دهان ناشی از بریس است که به شما کمک می‌کند تا جراحات دهان ناشی از بریس را برطرف کنید.

جراحات ناشی از درمان ارتودنسی

آسیب به دندان

در صورت وارد آمدن ضربه به صورت، آسیب جراحتی دندان ممکن است شامل دندان شکسته، لب پر شده یا دندان لق باشد. یک دندان آسیب دیده حتی ممکن است تغییر رنگ دهد. دندان‌های شما ممکن است لق شوند، یا دندان پس از آسیب ممکن است به داخل لثه یا حفره استخوانی رانده شود.

افتادن یا ضربه سخت به صورت، گاهی ممکن است منجر به افتادن دندان شود. در صورت رخ دادن چنین اتفاقی باید عجله کنید. در بسیاری از موارد اگر به موقع انجام شود و دندان هنوز هم در وضعیت خوبی قرار داشته باشد، دندانپزشک می‌تواند دندان را دوباره در جای خودش قرار دهد. هنگامی که در حال استفاده از بریس هستید، موارد کمی پیچیده‌تر هستند، اما دندان هنوز هم می‌تواند حفظ شود. برای دوباره به دست آوردن دندان‌ها و ثابت کردن سیم‌ها و براکت‌ها با پزشک و متخصص ارتودنسی خود هماهنگ کنید.

آسیب بافت نرم

برخی از آسیب‌های جراحتی دندان بیشتر منجر به آسیب بافت نرم می‌شوند، و سپس به دندان‌های شما آسیب می‌رسانند. هنگامی که به صورت شما ضربه وارد می‌شود، لب‌ها یا گونه‌های شما ممکن است به بریس‌ها گیر کنند، که این امر می‌تواند دردناک باشد. اولین کاری که باید انجام دهید این است که آن‌ها را خیلی با دقت جدا کنید. برای کاهش تورم، مقداری یخ در ناحیه استفاده کنید. از آنجا که در دهان رگ‌های خونی زیادی وجود دارد، ممکن است خونریزی زیادی را تجربه کنید، اما تا زمانی که خونریزی کاهش نیافته، نگران نباشید، چیزی برای ترس و نگرانی وجود ندارد. خونریزی می‌تواند روند بهبودی را سریعتر کند.

مراقبت‌های اضطراری

درست بعد از آسیب، خونریزی را متوقف کرده و روی ناحیه آسیب دیده یخ بگذارید. اگر خونریزی متوقف نشود و دچار بریدگی زخم هستید یا درد زیادی دارید، سریع به مطب دندانپزشکی مراجعه کنید.

اگر دندان‌های شما در حین آسیب جابجا شوند، ممکن است نیاز به مراجعه به یک جراح دهان داشته باشید. جراح دندان‌ها را دوباره در محل قرار می‌دهد و استخوان اطراف دندان‌ها را فشرده می‌کند، بنابراین دندان‌ها به موقعیت طبیعی خود باز می‌گردند. سیم‌های بریس‌ها باید برداشته شوند و زمانی که همه چیز بهبود یافت، متخصص ارتودنسی شما سیم‌ها و همچنین براکت‌ها را تعویض می‌کند.

اگر فقط احساس ناراحتی دارید و خونریزی کم شده است، در اسرع وقت به دندانپزشک و متخصص ارتودنسی خود مراجعه کنید. دندانپزشک شما می‌تواند یک تصویر اشعه ایکس بگیرد تا ببیند که آیا دندان‌های شما دچار آسیب شده‌اند یا خیر.

جلوگیری از آسیب

محافظت به طور کامل از خود در برابر آسیب غیر ممکن است، اما محافظت بیشتر کاری است که می‌توانید انجام دهید. اگر ورزش می‌کنید یا فعالیت‌های جسمانی زیادی دارید، با متخصص ارتودنسی خود در مورد گرفتن محافظ دهانی ارتودنسی صحبت کنید. این متفاوت از محافظ دهانی ورزشی است. این محافظ طراحی شده است که به راحتی بر روی بریس‌ها ثابت شود تا هم از دندان‌ها و هم بریس‌ها در برابر حادثه محافظت کند.

انواع مختلفی از محافظ دهان ارتودنسی وجود دارد و بعضی از آنها ممکن است بدون نسخه قابل خریداری باشند، اما برای دستیابی به بهترین نتایج، محافظ را از متخصص ارتودنسی خود دریافت کنید.

نکته مهم برای یادآوری این است که آرامش خود را حفظ کنید و وضعیت را تا آنجا که می‌توانید به بهترین نحو به صورت فوری درمان کنید، و سپس به دندانپزشک خود و یا متخصص ارتودنسی برای درمان مراجعه کنید

درمان آسیب های جراحتی دهان و دندان ناشی از ارتودنسی