ارتودنسی ثابت, مقالات ارتودنسی

درمان دندان‌های فاصله‌دار با ارتودنسی

درمان دندان‌های فاصله‌دار با ارتودنسی

دندان‌ها به طور معمول به اندازه یک نخ دندان باید از هم فاصله داشته باشند. اما در بعضی افراد به دلایل مختلف ممکن است فاصله بین دندان‌ها زیاد شود. یکی از مشکلات افرادی که دندان‌های آنها از هم فاصله دارد این است که از زیبایی چهره و مخصوصاً لبخند آنها کاسته می‌شود.
نخستین و مهم‌ترین علت فاصله داشتن میان دندان‌ها دلایل ژنتیکی است. نداشتن دندان‌های انتهایی و بیماری‌های لثه هم ممکن است موجب فاصله افتادن بین دندان‌ها باشد. وقتی میان دندان‌ها فاصله وجود داشته باشد، موجب می‌شود که دندان‌ها از جای خود جا به جا شوند.
بزرگ‌تر بودن اندازه فک نسبت به دندان‌ها، از دست دادن بعضی دندان‌ها، وجود دندان‌های اضافی در فک، وجود فرنوم بزرگ بین دندانی از دیگر علل ایجاد فاصله بین دندان‌ها هستند.
فاصله‌دار بودن دندان‌ها ممکن است موجب دندان قروچه و سایش دندان‌ها در طی شب شود که خود یکی از موقعیت‌های ابتلا به مشکلات مفصل فک مانند قفل شدن و صدا دادن فک است. همچنین، فاصله میان دندان‌ها غذا خوردن فرد را دچار اختلال می‌کند که ممکن است به بیماری‌های لثه و کاهش اعتماد به نفس در فرد هنگام لبخند زدن منجر شود.
برای درمان و از بین بردن این فاصله‌ها روش‌های مختلفی وجود دارد. روش غیرتهاجمی برای درمان فاصله بین دندان‌ها ارتودنسی است. روش تهاجمی درمان این عارضه نیز تراش دادن دندان‌ها است.

 1,120 بازدید از آغاز,  1 بازدید در امروز

بازگشت به لیست