اطلاعات عمومی

رابطه ارتودنسی و شکاف لب

رابطه ارتودنسی و شکاف لب

شکاف لب و کام (لب شکری) و درمان ارتودنسی
شکاف کام و شکاف لب یک عارضه مادرزادی است و به دلیل این که بخش‌هایی از دهان در دوران جنینی به درستی شکل نگرفته است ایجاد می‌شوند. دو نیمه لب یا دو نیمه کام به درستی جوش نخورده‌اند و باعث می‌شود که فضایی در دهان باز بماند. این عارضه ممکن است در یک طرف صورت (یک طرفه) یا در دو طرف صورت (دو طرفه) ایجاد شود. از آنجا که شکاف‌ها باعث ایجاد تغییرات بسیار مشهودی در چهره می‌شوند به راحتی قابل تشخیص هستند. با این که ممکن است درمان چندین سال طول بکشد و به چندین عمل جراحی ارتودنسی نیاز داشته باشد که والدین مجبور به پرداخت هزینه جراحی ارتودنسی خواهند شد، اما درنهایت بسیاری از کودکان در نهایت به شکل طبیعی و عادی، گفتار و خوردن طبیعی دست می‌یابند. کودکانی که با شکاف لب یا کام متولد می‌شوند معمولاً دندان‌های نامرتب و کجی خواهند داشت. دندان‌های این کودکان باید اصلاح شود تا ساختار دندان‌های دائمی به درستی در فک و در زیر دندان‌های کودک ایجاد شوند. اگر دندان‌های کودک زودتر از موعد مقرر بیفتد ممکن است در درمان ارتودنسی اخلال ایجاد کند.

مراقبت‌های ارتودنسی

معمولاً نیازهای مراقبتی پیشگیرانه یا ترمیمی دندان در کودکان مبتلا به لب شکری یا شکاف کام مشابه کودکان دیگر است. به هر حال، کودکان مبتلا به لب شکری یا شکاف کام ممکن است مشکلات خاصی در ارتباط با دندان‌های افتاده، بدشکل و نامرتب داشته باشند که باید به دقت مورد بررسی قرار گیرد. نقش متخصص ارتودنسی برای این بیماران، عریض کردن فک و اصلاح نامرتبی دندان‌ها است و همچنین در صورت نیاز باید عمل‌های جراحی برای اصلاح دندان‌ها یا فک انجام شود.
به عنوان عضوی از اعضای تیم جراحی شکاف کام و لب، متخصص ارتودنسی شکل‌گیری و رشد دندان‌ها و فک را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. وی به روش‌های غیرجراحی، دندان‌ها و کف را اصلاح کرده و رشد آنها را به کمک عکس‌برداری به وسیله اشعه ایکس بررسی کرده و از ابزار ارتودنسی برای اصلاح مشکلات دندان‌ها و فک استفاده می‌کند. وی همچنین مراقبت‌های قبل و بعد از عمل را برای بیماران مبتلا به ناهنجاری‌های شکاف کام و لب که برای اصلاح بدشکلی‌های دهانی باید تحت عمل جراحی قرار گیرند را انجام می‌دهد. متخصص ارتودنسی بر درمان مشکلات مربوط به ارتودنسی تأکید داشته و ممکن است برای کودکان و بزرگسالان خدمات خاص ارتودنسی را ارائه داده و استفاده از ارتودنسی نامرئی را برای بزرگسالان پیشنهاد دهد. برای موارد پیچیده‌تر، مراقبت‌های ارتودنسی برای کودکان و بزرگسالان با عمل‌های دیگر ترمیمی و اصلاحی دندان‌ها ادغام می‌شود.
اولین ملاقات با متخصص ارتودنسی باید قبل از درآمدن اولین دندان کودک باشد. هدف از این ملاقات، ارزیابی رشد صورت به خصوص رشد فک است. پس از درآمدن دندان‌ها، متخصص ارتودنسی بررسی‌های بیشتر را برای نیازهای دندانی کوتاه مدت و بلند مدت کودک انجام می‌دهد. پس از رشد دندان‌های دائمی، متخصص ارتودنسی می‌تواند اقدام به مرتب کردن دندان‌ها کند.

رابطه ارتودنسی و شکاف لب