اطلاعات عمومی

روکش دندان و ارتودنسی

روکش دندان و ارتودنسی

روکش دندان و ارتودنسی

در حال حاضر بزرگسالان زیادی برای اصلاح و تراز نمودن دندان‌های خود به دنبال استفاده از بریس‌ها هستند. از آنجاکه بسیاری از این بزرگسالان در دهان خود از روکش‌های دندانی و یا بریج‌ها استفاده نموده‌اند، بریس‌ها باید بر روی دندان‌های بازسازی‌شده قرار بگیرند. استفاده از بریس‌ها بر روی دندان‌های بازسازی‌ شده، دشوارتر از دندان‌های طبیعی است. متخصصین ارتودنسی که از تجربه، مهارت و آموزش بالایی برخوردار هستند، می‌توانند به نحوه مؤثری بریس‌های ارتودنسی را برای دندان‌های ترمیم‌شده همچون روکش‌های دندانی، بریج‌ها، دندان‌هایی که در آنها حجم زیادی از پرکننده‌ها استفاده شده است و همچنین ایمپلنت‌ها به‌کار گیرند. برای برخی از بیماران استفاده از بریس‌های متحرک، مانند بریس‌های شفاف یا نامرئی می‌تواند گزینه بهتری نسبت به بریس‌های ثابت باشد. ممکن است برخی از متخصصین ارتودنسی، بریس‌های ثابت را با استفاده از بندهای ارتودنسی (برای اتصال بریس به روکش‌های دندانی) برای تراز نمودن دندان‌ها استفاده نمایند.

اگر در گذشته دندان‌های شما ترمیم و بازسازی‌ شده‌اند و اکنون تمایل دارید دندان‌های خود را صاف و مرتب کنید، هنوز هم می‌توانید از بریس‌های دندانی استفاده کنید. برای بیمارانی که دندان خود را روکش نموده‌اند، استفاده از ارتودنسی نامرئی، گزینه بسیار مناسبی است. ارتودنسی نامرئی همرو شامل مجموعه‌ای از نگه‌دارنده‌های پلاستیکی شفاف و متحرک است، که نیازی به متصل شدن به دندان‌ها ندارند.

صرف‌نظر از آنکه متخصص ارتودنسی برای مرتب کردن دندان‌های شما از بریس‌های متحرک استفاده می‌کند یا ثابت، نکته امیدوارکننده این است که با وجود استفاده از روکش و یا بریج‌های دندانی، باز هم می‌توانید از مزایای ارتودنسی و ردیف کردن دندان‌ها بهره‌مند شوید و از لبخند زیبای خود لذت ببرید

ردیف کردن دندان‌ها با وجود روکش‌های دندانی

به لطف پیشرفت و توسعه ابزارهای ارتودنسی مانند بریس‌ها و ردیف کننده‌های متحرک، گزینه‌های مختلفی برای درمان ارتودنسی به‌ منظور ردیف کردن دندان‌ها و اتصال بریس‌ها بر روی دندان‌های بازسازی‌شده وجود دارد، حتی اگر دندان‌های شما توسط پرکننده‌ها، روکش‌ها و پل‌های دندانی بازسازی و ترمیم‌ شده باشند. دندانی که تحت عصب‌کشی و یا درمان ریشه قرار می‌گیرد، مقداری از مینا و تاج دندان تخلیه شده و توسط یک ماده پرکننده بادوام پر می‌شود تا به ساختار دندان استحکام ببخشد.

روکش دندان پوششی است که برای محافظت از دندان بر روی آن قرار می‌گیرد. در طول درمان ارتودنسی دندان روکش دار، هنگامی که دندان‌ها تغییر موقعیت داده می‌شوند تا به موقعیت مناسب خود برسند، متخصص ارتودنسی آن‌ها را به ‌دقت زیر نظر می‌گیرد تا مطمئن شود ثبات دندان‌ها تحت تأثیر قرار نمی‌گیرد. در دندانی که روکش بر روی آن قرار گرفته است، از آنجایی‌که هنوز ریشه دندان پابرجاست، باید تحت ‌فشار بسیار ملایمی توسط بریس‌ها تغییر موقعیت داده شود. درست همانند یک دندان پرشده، دندانی که روکش بر روی آن قرار گرفته است را نیز می‌توان تغییر موقعیت داد؛ بدون آنکه به دندان آسیبی وارد شود.

یکی دیگر از ابزارهای دندانپزشکی، پل یا بریج‌ها هستند. پس از از دست دادن یک یا چند دندان بریج‌ها به شما کمک می‌کنند تا دندان‌ها در موقعیت مناسبی قرار بگیرند. با تغییر موقعیت دندان‌ها، آن‌ها نیز حرکت می‌کنند، بنابراین مهم است، متخصص ارتودنسی شما تجربه و مهارت لازم را برای استفاده از بریس‌ها هنگام وجود بریج‌های دندانی داشته باشد.

آیا هنگام قرار دادن بریس باید از روکش جدیدی استفاده کنم؟

اگر روکش شل باشد، درد و یا مشکلی برای بیمار ایجاد کند، ممکن است تعویض روکش لازم باشد. در این شرایط دندانپزشک می‌تواند در طول درمان ارتودنسی از یک روکش موقت استفاده نماید و در انتها پس از پایان درمان، روکش دائمی را بر روی دندان قرار می‌دهد. اگر شما از لحاظ ظاهری احساس می‌کنید که باید روکش شما عوض شود، بهتر است صبر کنید تا درمان ارتودنسی شما کامل شود. این به این دلیل است که گاهی اوقات ممکن است روکش توسط بریس‌های دندانی آسیب ببیند. به‌عنوان‌مثال، احتمال دارد که حاشیه روکش دندان پس از قرار دادن بریس قابل ‌رؤیت باشد، زیرا هنگامی که دندان‌های شما حرکت می‌کنند، موقعیت روکش نیز می‌تواند تغییر کند. پس از اتمام درمان، این مشکل می‌تواند به ‌راحتی با نصب روکش جدید برطرف گردد.

مشکلات بالقوه در خصوص استفاده از بریس‌های متصل به بریج یا روکش‌های دندانی

ممکن است در ارتباط با اتصال بریس‌های ارتودنسی بر روی روکش یا بریج‌های دندانی مشکلاتی احتمالی به وجود آید، برخی از این مشکلات شامل موارد زیر می‌گردد:

محدود شدن حرکت دندان‌ها: هنگامی که بریس‌های ثابت بر روی بریج یا ایمپلنت قرار داده می‌شوند، حرکت دندان‌ها محدود می‌شود. ارتودنسی نمی‌تواند موقعیت ایمپلنت را تغییر دهد. هنگام وجود بریج دندانی، برای جلوگیری از آسیب‌دیدگی بریج، حرکت دندان‌ها باید محدود گردد. این موضوع ممکن است در خصوص نتیجه دلخواه بیمار ، تغییراتی ایجاد کند. در بعضی موارد، این مشکل با جایگزین کردن بریج در پایان درمان و برداشت بریس‌ها حل خواهد شد.

آسیب‌دیدگی یا جابه‌جایی روکش: اگر در ناحیه جلویی دهانتان از روکش‌های دندانی استفاده کرده باشید، هنگام نصب بریس‌ها و یا قرار دادن ردیف کننده‌های متحرک در دهان، ممکن است آن‌ها به صورت جزئی دچار آسیب‌دیدگی و یا جابجایی شوند، پس از برداشتن بریس‌ها می‌توان آن‌ها را تعویض نمود. متخصص ارتودنسی اطلاعات لازم در خصوص ایجاد تغییرات احتمالی در دندان‌های بازسازی‌شده شما را در اختیارتان قرار می‌دهد، همچنین درمان‌های لازم را برای پس از برداشت بریس‌ها به اطلاع شما خواهد رساند.

شل شدن روکش هنگام قرار دادن بریس: اگر هنگام نصب بریس، روکش شما شل شده باشد، ممکن است متخصص ارتودنسی قبل از قرار دادن بریس‌ها شما را به دندانپزشکتان ارجاع دهد تا یک روکش موقت برای شما قرار داده شود. پس از اتمام درمان ارتودنسی، وقتی بریس‌ها برداشته می‌شوند، دندانپزشک روکش موقت را برداشته و یک روکش دائمی برای شما قرار می‌دهد.

متخصص ارتودنسی شرایط دندان‌های شما را به صورت کامل ارزیابی می‌کند، سپس گزینه‌های درمانی را بر اساس شرایط شما، توضیح خواهد داد؛ در نهایت به شما کمک خواهد کرد بهترین گزینه درمانی را انتخاب کنید تا بدون مشکلی بتوانید به‌راحتی از بریس‌های دندانی بهره بگیرید.

ارتودنسی نامرئی همرو

قرار دادن بریس‌های ثابت بر روی دندان‌های بازسازی‌شده (روکش یا بریج) دشوارتر از دندان‌های طبیعی است. در نتیجه استفاده از بریس‌های متحرک (مانند بریس‌های شفاف یا نامرئی) به جای بریس‌های ثابت گزینه بهتری محسوب می‌شود. بریس‌های متحرک به آرامی بر روی دندان‌های شما قرار می‌گیرند تا دندان‌های شما را اصلاح و به موقعیت مناسب انتقال دهند.

برای استفاده از بریس‌های نامرئی، متخصص ارتودنسی موقعیت دندان‌های شما را به صورت کامل ارزیابی می‌کند. سپس به کمک تصویربرداری کامپیوتری، شبیه‌سازی‌های لازم صورت می‌پذیرد تا حرکت دندان‌های شما مدل‌سازی شود. این کار کمک می‌کند تا متخصص ارتودنسی موقعیت لازم برای اعمال نیرو به دندان‌ها را دقیقاً مشخص کند. بدین ترتیب پزشک می‌تواند نیروهای وارده بر روکش‌های دندانی و یا بریج‌ها را محدود نماید. بنابراین استفاده از بریس‌های متحرک نسبت به بریس‌های معمول امن‌تر خواهد بود. اگر بریج دندانی سه یا چهار دندان شما را به هم متصل کرده باشد، متخصص ارتودنسی تلاش می‌کند به کمک بریس‌های نامرئی تمام آن‌ها را با هم تغییر دهد. به ‌احتمال ‌زیاد دندان‌های بریج شده به صورت خیلی جزئی تغییر موقعیت داده می‌شوند، دندان‌های اطراف آن‌ها نیز هم‌زمان با آن‌ها تراز می‌شوند، بنابراین بدون آنکه یکپارچگی بریج‌ها در دهان شما دستخوش تغییرات شود، شما می‌توانید از ردیف شدن دندان‌ها و داشتن لبخند زیبا لذت ببرید.

در طول درمان، هر دو هفته یک‌بار، بریس‌های نامرئی با بریس‌های جدید جایگزین خواهند شد. هر کدام از این ردیف کننده‌های دندانی، نیروی خفیف تا متوسطی را بر دندان‌ها اعمال خواهند کرد. اگرچه ممکن است نیروی وارده به دندان‌ها را حس کنید، اما این نیرو ان قدری نیست که به دندان‌های ترمیم و بازسازی‌شده شما آسیبی برساند.

 

 1,422 بازدید از آغاز,  1 بازدید در امروز

بازگشت به لیست