ارتودنسی متحرک, اطلاعات عمومی, مقالات

فیس ماسک و درمان ناهنجاری آندربایت

فیس ماسک و درمان ناهنجاری آندربایت

مزایا و کاربرد فیس ماسک ارتودنسی برای درمان ناهنجاری آندربایت

ابزار فیس ماسک یک ابزار یک‌ تکه‌ای است که از یک چهارچوب استیل ضدزنگ (بخش مرکزی) با پد یا صفحات مخصوص قرارگیری روی پیشانی و چانه و نیز یک بخش مرکزی که مستقیماً به ابزار موجود در درون دهان  متصل است تشکیل می‌شود.

فیس ماسک هنگامی استفاده می‌شود که فک بالا بسیار عقب‌تر از فک پایین باشد. هدگیر کششی معکوس یا فیس ماسک کمک می‌کند تا فک بالا رو به‌ جلو حرکت کند و ازاین‌رو عدم توازن ساختاری را علاوه بر اصلاح دندان‌ها اصلاح کند. بیمار کش‌های ارتودنسی را از بریس‌ها یا بندهای داخلی دهان به فیس ماسک وصل می‌کند. این کار باعث می‌شود تا دندان‌ها و یا فک روبه‌جلو کشیده شوند. به‌طور معمول از فیس ماسک برای بیماران کم سن و سالی که هنوز در مرحله‌ی رشد هستند استفاده می‌شود.

اگر کودکی در سن پایین (سنین چهار یا پنج سال) از هدگیر معکوس استفاده کند ممکن است بتوان مشکل آندربایت خفیف تا متوسط را در طی چند ماه استفاده از این ابزار اصلاح کرد. البته اگر بیمار روزانه هجده ساعت و حتی اگر بتواند، بیست‌وچهار ساعت از آن استفاده کند. متخصصین ارتودنسی ترجیح می‌دهند که بیمارانشان را در سنین کودکی و در زمانی درمان کنند که دندان‌های شیریشان ریشه‌ی بلندی دارد، بنابراین مجبور نباشند دندان‌های آسیاب دائمی را اصلاح دکنند. این درمان برای کودکان چهارساله تا سن بلوغ مناسب می‌باشد. پس ‌از آن، وقتی دندان‌های دائمی کودک روییده شوند، فیس ماسک تأثیر کمتری روی فک و یا دندان‌ها خواهد داشت.

دستورالعمل کلی

بیشترین میزان رشد بدن تقریباً بین ساعات 6 صبح تا 6 عصر است، بهترین زمان استفاده از فیس ماسک بین این ساعات است که بهترین نتایج را می‌تواند دربر داشته باشد. قرار دادن این دستگاه قبل یا فوراً بعد از شام تا زمان میان وعده و سپس کل زمان شب نتایج را بهتر خواهد کرد.

اتصال بندها به دندان‌ها باید همیشه و به‌طور منظم کنترل شوند. به خاطر داشته باشید که در هر جلسه معاینه‌ای فیس ماسک خود را همراه داشته باشید. در طی این جلسات، کش‌ها ممکن است مجدداً تنظیم شوند.

تمیز کردن

فیس ماسک را می‌توان با یک پارچه‌ی نمدار یا با هر نوع پد ضدعفونی کننده تمیز کرد. صفحات روی پیشانی و چانه را می‌توان با صفحات جدیدی جایگزین کرد که اغلب راحت‌تر خواهند بود.

چه انتظاری از فیس ماسک می‌توان داشت؟

مانند هر ابزار دیگری، مدت تطبیق شدن این ابزار و عادت کردن بیمار به آن کوتاه است و هنگامی‌که بدن با دستگاه تطابق می‌یابد، کمی درد در دندان‌ها احساس می‌شود. متخصص ارتودنسی معمولاً توصیه می‌کند که زمان استفاده از این دستگاه را به ‌تدریج افزایش دهند، به این صورت که از یک ساعت شروع کنند و هر روز یک ساعت به مدت آن اضافه کنند تا بیمار بتواند به‌ راحتی در فواصل مورد نظر از آن استفاده کند. استفاده از داروهای مسکن استاندارد در طی دوره‌ی تطبیق با دستگاه، می‌تواند کمک ‌کننده باشد اما پس ‌از این دوره استفاده از آن‌ها دیگر لازم نمی‌باشد.

به خاطر داشته باشید اگر این دستگاه را درست قبل از خواب روی صورتتان قرار دهید، اغلب می‌تواند موجب احساس دردی بیشتر از حد معمول شود که باعث می‌شود بیمار به‌طور ناخودآگاه آن را از روی صورت خود بردارد.

 

 1,460 بازدید از آغاز,  1 بازدید در امروز

بازگشت به لیست