ارتودنسی متحرک, اطلاعات عمومی

مارا

مارا

تاثیر ابزار ارتودنسی مارا (MARA) در درمان اوربایت چیست؟

دستگاه MARA (مخفف دستگاه تغییر موقعیت قدامی آرواره زیرین) یکی از دستگاه‌های متعدد ارتودنسی است که برای اصلاح اوربایت (در حقیقت در جامعه دندانپزشکی اورجت نامیده می‌شود) طراحی شده است. از آنجا که توسط بیمار قابل جابجایی نمی‌باشد، در دسته تجهیزات عملکردی ثابت قرار می‌گیرد. اگرچه ممکن است تغییراتی در طراحی وجود داشته باشد، دستگاه مارا (MARA) اساسا یک سیستم CAM است که نیاز به بیماری دارد که فک پایین او را به جلو بفرستد تا دندان‌های جلویی به هم برسند. این ابزار یک دستگاه عملکردی نامیده می‌شود، زیرا نیاز دارد که بیمار با فک خود در موقعیت مطلوب عمل کند و از لحاظ تئوری باعث تشویق فک به رشد می‌شود. طراحی پایه مارا از یک بازوی افقی در قوس پایین استفاده می‌کند که گوشه‌های دهان را از روکش استیل ضد زنگ روی دندان آسیاب اول در فک پایین دور می‌کند. روکش روی دندان آسیاب اول در فک بالا دارای یک بازوی عمودی است که فک پایین را به جلو و به سمت موقعیت مطلوب هدایت می‌کند. هنگامی که به درستی تنظیم می‌شود، تنها راهی که بیمار می‌تواند گاز بگیرد، این است که فک پایین پایین را به جلو بکشد، به طوری که بازوهای پایینی در مقابل آرنج‌ها قرار بگیرند.

مزایای MARA

مزایای ابزار مارا (دستگاه تغییر موضع قدامی فک پایین) این است که به طور دائمی به دندان‌ها متصل شده و نمی‌تواند توسط بیمار برداشته شود، از بیرون دهان کاملا نامرئی است، می‌تواند قبل یا در طی درمان با بریس استفاده شود، و هیچ اتصالی بین فک بالا و فک پایین وجود ندارد (بنابراین بیمار می‌تواند فک خود را تا جایی که می‌خواهد باز کند).

مارا چگونه کار می‌کند؟

همانند تمام تجهیزات کاربردی، ابزار مارا (دستگاه تغییر موضع قدامی فک پایین)با تغییر موقعیت دندان‌ها و نه فک، اوربایت را کاهش می‌دهد. در مورد اصلاحگرهای کلاس II اوبایت مانند MARA (همچنین هربست، فورسوس، بلوک دوقلو، بیوناتور، فرانکل، و غیره)، دندان‌های پایین رو به جلو حرکت می‌کنند، در حالی که دندان‌های فوقانی به عقب کشیده می‌شوند و اندازه‌های مختلف فک را پنهان می‌کند. همچنین ممکن است بر روی کشیدگی صورت (باز شدن نیش) تاثیر بگذارد که در موارد نیش عمیق می‌تواند دلخواه باشد اما در بیماران اپن بایت خلاف این است. علی رغم این که دندانپزشک امیدوار است لوازم کاربردی بتوانند باعث رشد بیشتر فک‌ها نسبت به چیزی که به خودی خود رشد می‌کنند، شوند اما هیچ شواهد علمی برای حمایت از آن وجود ندارد. با این حال، در کاهش میزان اوربایت موثر هستند و بنابراین در بسیاری از بیماران مفید میباشند، صرف نظر از اینکه نتایج چگونه به دست می‌آیند.

U مارا

U-Mara یک جایگزین عالی برای افزایش کارآیی ابزارMARA در موارد بسیار شدید اوربایت است. در موارد عمیق اوربایت، زمانی که آرواره زیرین جلو رفته است، یک اپن بایت خلفی بزرگ وجود دارد که باعث می‌شود بیمار به سختی بازوی بالایی و حلقه پایینی را به درستی با هم چفت کند. اصلاح U با معکوس کردن حلقه پایین به منظور افزودن چند میلیمتر تعامل عمودی بین بازوی پایین و آرنج فوقانی، این مشکل را حل می‌نماید.

معایب

معایب ابزارMARA این است که می‌تواند باعث تحریک گونه‌ها در بعضی از بیماران شود، در بیماران دارای اوربایت‌های شدید موثر نیست (اگر بتوانند به جای جلوی آرنج، پشت را گاز بگیرند) و در بیماران دارای اپن بایت تاثیر چندانی ندارد.

 

مارا