اطلاعات عمومی

متخصص ارتودنسی

متخصص ارتودنسی

متخصص ارتودنسی کیست؟

متخصص ارتودنسی شخصی است که بعد از اتمام دوره ی عمومی دندان پزشکی در دانشگاه ، آموزش های ویژه را در زمینه ی ارتودنسی به مدت سه سال تمام وقت گذرانده باشد. به عبارت دیگرمتخصص ارتودنسی یک دندانپزشک دارای مجوز است که در پیشگیری و اصلاح کردن ناهنجاری های دندانی مانند کجی دندان ،ازدحام دندان ، اور بایت و آندر بایت بودن دندان تخصص پیدا کرده است. یک متخصص ارتودنسی دندان نیش شما را بررسی می کند تا بهترین راه حل را بر حسب لزوم برای شما تعیین کند.یکی از راه حل ها براکت می باشد. اگر یک دندان پزشک تشخیص دهد که در آینده نیاز است که مراقبت های دهانی فراتر از محدوده ی دندان پزشکی عمومی انجام شود،ممکن است بیماران خود را به یک متخصص ارتودنسی که مورد تاییدش می باشد ارجاع دهد. مشکل کجی و نامنظم بودن دندان فقط نازیبا بودن آن نیست. این مشکل می تواند منجر به مشکلات جدی تری از جمله سردرد، تریسموس، اختلال در آزادی بیان و تخریب استخوان و غیره بشود.

متخصص ارتودنسی
دندان پزشک کیست؟
اکثر ما حداقل یکبار در عمر خود به دندانپزشک مراجعه کردیم البته امیدواریم این مراجعه برای جرم گیری و عکس برداری برای حفظ سلامتی دندان باشد. دندان پزشکی یک زمینه ی پزشکی گسترده می باشد که بر روی سلامتی دندان ، لثه ، دهان و فک متمرکز می شود. دندان پزشکان طیف گسترده ای از مشکلات و بیماری های مربوط به بهداشت دهان و دندان از جمله حفره ها و پوسیدگی دندان و مشکلات لثه مانند التهاب لثه را درمان می کنند. دندان پزشک ها،مجوز جراحی را نیز دارا می باشند و می توانند عمل های جراحی متنوعی مانند عمل ریشه دندان و کشیدن دندان عقل را در صورت لزوم انجام بدهند. برای اطمینان از سلامت دهان و دندان دو بار در سال مراجعه به دندانپزشک برای اکثر افراد میزان مطلوبی می باشد. در حالت ایده آل ، شما می توانید یک مراجعه را به جرم گیری دندان و دیگری را به عکس برداری از دهان و فک برای حذف هر گونه مشکل بالقوه ای اختصاص دهید.

تفاوت بین دندان پزشک و متخصص ارتودنسی چیست؟
قطعا جاهایی بین دندانپزشک و متخصص ارتودنسی همپوشانی وجود دارد.به بیان دیگر: همه متخصصان ارتودنسی دندان پزشکان صلاحیت دار هستند اما همه ی دندان پزشکان متخصص ارتودنسی نیستند. متخصصان ارتودنسی معمولا در هماهنگی دندان و فک تخصص دارند، در حالی که دندان پزشکان می توانند از طریق جرم گیری، عکس برداری و جراحی به بیمار برای رسیدن به لبخندی تمیزتر و سالم تر کمک کنند.

دندان پزشک و متخصص ارتودنسی هر دو تحصیلات پایه ای را می گذرانند
یک متخصص ارتودنسی یا دندانپزشک باید آموزش های پایه ای یکسانی را گذارنده باشند. هر دو باید مدرک دکترا از دانشگاه گرفته باشند. بعد از تحصیلات اولیه ، دندان پزشک عمومی می تواند تمرینات دندانپزشکی را شروع کند. در این مرحله، برای تخصص پیدا کردن در ارتودنسی، دندان پزشک باید یک دوره سه ساله تمام وقت در زمینه ارتودنسی را سپری کند. بنابراین تحصیلات پایه ای برای دندان پزشک و متخصص ارتودنسی هر دو نیازمند آموزش گسترده قبل از تمرین می باشد. یک دندان پزشک باید  ۶ سال آموزش عالی را سپری کند در حالی که یک متخصص ارتودنسی می بایست ۹ الی ۱۰ سال به منظور  گرفتن تخصص سپری کند.

متخصص ارتودنسی

برای مشکلی که در دهان خود دارم باید با دندانپزشک تماس بگیرم یا متخصص ارتودنسی؟
به طور معمول ،کار تشخیص ، درمان و مدیریت کردن سلامت کلی دهان شما مانند کارهای معمول دندان پزشکی ،معاینه ، جرم گیری و عکس برداری از دندان به عهده ی دندان پزشک می باشد. دندان پزشک ها همچنین کار کشیدن دندان و اصلاح مشکلات دندان مانند پر کردن سوراخ و ساختن مدل برای دندان مصنوعی را نیز انجام می دهند. اما در اغلب موارد اگر شما نیاز به درمانی داشته باشید که خارج از حیطه ی تخصصی دندانپزشک باشد او شما را به نوع دیگری از متخصص دهان و دندان ارجاع می دهد. به عنوان مثال اگر دندان شما نیاز به ردیف شدن داشته باشد، دندان پزشک تان شما را به یک متخصص ارتودنسی ارجاع می دهد.

هر کدام از این موارد را مشاهده کردید در اولین فرصت باید به یک دندان پزشک مراجعه کنید:
نگران سلامت کلی دندان و لثه های خود هستید.
مردد هستید در مورد اینکه شاید دندان سوراخ یا پوسیده دارید یا حتی لثه هایتان مشکل پیدا کرده.
می خواهید بدانید که چطور می توانید دهان و دندان خود را سالم نگه دارید تا از بیماری ها و مشکلات دیگر دندان پیشگیری کنید.

اگر هر کدام از این موارد برای شما آشنا به نظر رسید می بایست به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید:
دندان های شما کج شده ،انحراف پیدا کرده یا پر ازدحام شده است.
دندان های شما اور بایت یا آندر بایت شده است.
دندان هایتان روی جویدن غذا یا درست صحبت کردنتان تاثیر گذاشته است.
دندان هایتان درد های مختلفی (مانند سر درد) را برای شما ایجاد می کند.

ارتودنسی نامرئی یا اینویزیلاین
یکی دیگر از انتخاب های دندان پزشکی زیبایی “ارتودنسی نامرئی یا اینویزیلاین” می باشد.اینویزیلاین از قالب های روشنی استفاده می کند که سفارشی برای دهان شما ساخته می شود که دندان های شما را تراز کرده و لبخند زیباتری به وجود می آورد. برخلاف براکت های سنتی، نگهدارنده های اینویزیلاین تقریبا نامرئی هستند و این نوع نگهدارنده ها برای اشخاصی که نمی خواهند براکت یا سیم روی دندانشان باشد ایده آل می باشد. اینویزیلاین با تجربیات موفقیت آمیز خود نشان داده است که می تواند به اندازه براکت ها موثر واقع می شود.

دندان پزشکی زیبایی
“دندان پزشکی زیبایی” زمینه ای است که بهترین قسمت های دندان پزشکی و ارتودنسی با هم ترکیب می شوند. این زمینه ی تخصصی از ذ خصوصا روی زیبایی ظاهری لبخند از طریق گزینه هایی مانند سفید کردن دندان، روکش و پرسلن های دندانی تمرکز می کند. این فرآیند یک لبخند سالم و مشخص را بدون نیاز به براکت خلق می کند. دندان پزشکی زیبایی یک انتخاب مهم برای بزرگسالانی است که نمی خواهند دردسر ارتودنسی سنتی را تحمل کنند.

متخصص ارتودنسی

مطالب مرتبط