اطلاعات عمومی

مقاوم سازی دندان چیست؟

مقاوم سازی دندان چیست؟

مقاوم سازی دندان چیست؟

مقاوم سازی دندان ها به روشهایی گفته می شود که به وسیله آن می توان  محیط مناسب را برای جلوگیری از  پوسیدگی و رشد باکتریهای مخرب به وجود آورد. دندان ها به وسیله فلوراید موجود در مینای دندان  تقویت  شده ودر برابر پوسیدگی از خود مقاومت نشان می دهند.

فیشور سیلانت تراپی چیست و چگونه از پوسیدگی  دندانهای کودکمان جلو گیری می کند؟
در سطح جونده دندان های آسیای کودکان شیار های ریز ودرشتی  وجود دارد که به وسیله آنها عمل آسیاب کردن مواد غذایی صورت می گیرد. این شیار ها گاهی از حد معمول باریکتر وعمیق تر است بطوری که الیاف مسواک نمی تواند به عمق آن شیار ها دسترسی پیدا کند و مانده مواد غذایی ومیکروبها در داخل شیار ها باقی مانده و باعث فساد مواد غذایی شده و سبب پوسیدگی دندان های آسیای کودکان می شود. فیشور سیلانت راهی است برای کم عمق کردن شیارهای عمیق دندان های آسیای کودکان. در این روش دندانپزشک بدون تراش ماده ترمیمی وهمرنگ دندان را مانند چسب روی دندان می گذارد مواد فیشور سیلانت روی دندان های عقبی کودک شیار های عمیق را کم عمق می کند تا با مسواک زدن همه سطوح دندان به راحتی تمیز شوند.

آیا فیشور سیلانت تراپی درد هم دارد؟
خیر فیشور سیلانت بدون درد است و نیاز به تزریق ماده بی حس کننده ندارد. این عمل یک دقیقه بطول می انجامد واثر آن چهار یا پنج سال باقی  می ماند. فیشور سیلانت تراپی می تواند تا  ۸۰ درصد از پوسیدگی دندان کودکان جلو گیری کند.

مقاوم سازی دندان چیست؟

بهترین زمان برای انجام فیشور سیلانت کودکان چه موقع است؟
به محض رویش دندان های آسیا و قبل از خراب شدن آنها

آیا دهانشویه های حاوی فلوراید باعث مقاوم شدن دندان ها می شوند؟
دندانپزشکان استفاده از دهانشویه های حاوی فلوراید را به عنوان یک مکمل که می تواند باعث مقاوم شدن دندان های کودکان شود به خا نوادها توصیه می کنند تاثیر دهانشویه ها بسیار کمتر از ژل فلوراید می باشد.

فلوراید تراپی چیست ؟ چگونه به مقاوم سازی دندان کمک می کند
مقاوم کردن دندان ها از طریق دهان و جذب فلوراید در ساختمان مینای دندان را فلوراید تراپی می گویند . که این عمل  به دو روش صورت می گیرد. در روش نخست دندانپزشک از ژلهای فلوراید  برای مقاوم سازی دندان های شیری کودکان استفاده می کند. در این روش دندانپزشک ابتدا محیط را ایزوله کرده وسپس سطوح تمیز شده دندان ها را با استفاده از وسیله مخصوص  ژل حاوی  فلوراید را وارد دهان کودک می کند وپس از چند دقیقه وسیله را از دهان کودک خارج می کند. این عمل باید در چند نوبت تکرار شود . در فلوراید تراپی بهتر است  همه دندان های شیری در دهان کودک ظاهر شده  باشند. این عمل باعث تقویت دندان های کودک می شود.

 1,277 بازدید از آغاز,  1 بازدید در امروز

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط