اطلاعات عمومی

نخستین معاینه دندانپزشکی کودکان

نخستین معاینه دندانپزشکی کودکان

نخستین معاینه دندانپزشکی کودکان

اولین دیدار باید حداکثر بین ۶ تا ۱۲ ماهگی صورت گیرد. در این زمان دندانپزشک ، روشهای بهداشت دهان و دندان و پیشگیری از پوسیدگیهای دندانی ، عادات زیانبار دهانی و نیز کاربرد فلوراید را به شما آموزش خواهد داد. فاصله دیدارها بستگی به نوع تغذیه ، مراقبتهای دندانی و فلوراید آب آشامیدنی دارد و بطور معمول هر ۶ ماه یکبار توصیه می‌شود. بدین وسیله با کاربرد روشهای پیشگیری ،‌ از صرف هزینه و وقت برای درمانهای پیچیده آینده جلوگیری خواهد شد. دندانپزشک به آرامی دندانها و لثه کودک را معاینه کرده ، پوسیدگیها یا سایر مشکلات را ارزیابی می‌نماید.

در صورت لزوم جهت بررسی فکین ،‌ دندانهای در حال تکامل و پوسیدگهای غیر قابل رویت رادیوگرافی تجویز خواهد شد. همچنین در این جلسه روشهای بهداشتی و نیز رژیم غذایی صحیح ارزیابی و یادآوری خواهد گردید. دندانهای شیری سالم به جویدن صحیح غذا ،‌ تکلم درست و زیبایی کودک کمک بسزایی می‌کند، در غیر اینصورت سلامت عمومی وی به مخاطره خواهد افتاد. در صورت زود از دست دادن دندان شیری ،‌فضای مزبور باید توسط فضا نگهدارنده حفظ شود و گرنه حرکت دندانهای مجاور سبب کاهش فضای رویش دندان دائمی جانشین گردیده و درمانهای ارتودنسی طولانی مدت و پر هزینه آینده را در بر خواهد داشت. هشت دندان پیشین شیری تـــــــــــــا حدود ۶ سالگی و ۱۲ دندان شیری دیگر تا ۱۲ سالگی باید برای کودک کار کند

چیزهایی را که باید در مورد دندانپزشک به کودک گفت

به او بگویید دکتر دوست شماست، به سلامت شما کمک می‌کند و دندانهای شما را تمیز می‌کند. از این دیدار با خاطره خوب و مفید یاد کنید.
جهت ترغیب کودک برای دیدار دندانپزشکی به او رشوه ندهید.
دیدار دندانپزشکی را وسیله‌ای برای تنبیه معرفی نکنید.
اضطراب خود را به کودک منتقل نکنید.
به دیگران اجازه ندهید موارد ترس از دندانپزشکی را برای او بازگو کنند.
کلمات منفی و ترسناک مانند درد ، آمپول ، کشیدن ، چرخ کردن را برای کودک به کار نبرید.
از آنجا که دندانپزشک و دستیار برای هر مورد اصطلاح خاصی را به کار خواهند برد، جزئیات روند کار را برای کودک توصیح ندهید.
از طرف دندانپزشک قولی به کودک ندهید.
در صورت صلاحدید دندانپزشک ، کودک را به تنهایی به اتاق بفرستید.
همواره الگوی صحیحی از نظر رعایت بهداشت دهان و دندان و مراجعه منظم به دندانپزشک، برای کودک خود باشید.

 1,278 بازدید از آغاز,  1 بازدید در امروز

بازگشت به لیست