اطلاعات عمومی

نقش لیزر در ارتودنسی

نقش لیزر در ارتودنسی

نقش لیزر در ارتودنسی

بهتر است قبل از ذکر فواید و ضرر لیزر در انجام عمل  ارتودنسی به شرح نقش لیزر در ارتودنسی پرداخت:

در ارتودنسی استفاده از لیزر درمانی کاربرد بسیاری دارد. لیزرهایی که امروزه دندانپزشکان از آن در عمل ارتودنسی استفاده می کنند برای بافت های نرم و سخت در دندان ها نیز استفاده می شود. دانستن ویژگی های لیزر از قبیل طول موج و قدرت و زمان بندی از مواردی است که باید دانست تا اثر مطلوبی در بافت داشته باشد. استفاده از لیزر جزء درمان هایی در ارتودنسی می باشد که بدون درد و خونریزی می باشد و به صورت سریع عمل می کند.

انواع لیزر در ارتودنسی

حال به بررسی انواع لیزرهای کاربردی در زمینه ارتودنسی می پردازیم:

لیزر Co2

این نوع لیزر به دلیل این که طول موج بسیار بالایی دارد برای بافت های نرم استفاده می شود و قابل جذب بسیار بالا در آب را دارد. از این لیزر برای بافت های سخت استفاده نمی شود. این لیزر قابلیت حذف سریه بافت نرم را دارد و همچنین سرعت زیادی در عمق نفوذ دارد و به خاطر همین برای عمل بافت نرم از این نوع لیزر استفاده می شود.

لیزر Erbium

از لیزر اربیوم این روزها بیشتر برای برنامه های ارتودنسی در دندان استفاده می شود. از این نوع لیزر برای از بین بردن بافت های سخت استفاده می شود.

لیزر دیود

به دلیل ضعیف بودن نور ساطع شده از لیزر دیود می توان از این لیزر برای بافت های نرم در برنامه های کاربردی استفاده کرد. لیزر دیود قابلیت جراحی لثه ، عاج و طول تاج و ….. که جزء قسمت های نرم هستند را دارد.

لیزر عاملی برای کاهش درد در ارتودنسی

بیمارانی که در عمل ارتودنسی خود از پلاکت ها استفاده می کنند بعد از چند روز استفاده از این ابزار دچار ناراحتی و درد در دندان و فک خود می شوند. اما با استفاده از لیزر می توان به عنوان یه درمان ضد درد در ارتودنسی استفاده کرد. از نظر محققین ثابت شده است که لیزر درمانی یه اثر کاهش درد یا ضد درد برای درمان بیمار دارد. استفاده از لیزر در برنامه های کاربردی تنها در کنترل درد اثر دارد اما اثری در ابتدای درمان بعد از ارتودنسی ندارد.

مزایای استفاده از لیزر در درمان ارتودنسی

  • پوسیدگی دندان با استفاده از لیزر تشخیص داده می شود.
  • بیمارانی که می خواهندارتودنسیانجام دهند برای استفاده از لیزر استرسی نخواهند داشت.
  • در ناحیه هایی که بر اثر جراحیزخم هایی به وجود آمده است با لیزر زودتر ترمیم خواهد شد
  • عروق لنفاوی با نور لیزر بسته می شود به همین دلیل لیزر درمانی بدون درد و خون ریزی است.

معایب لیزر درمانی در ارتودنسی

  • با استفاده از لیزر نمی توان به درمان پوسیدگی در دندان پرداخت
  • دندان هایی که قبلا با فلز ترمیم شده اند را نمی توان با فلز ترمیم کرد.
  • برای دندان هایی که بلندی زیادی دارند راهی برای درمان با لیزر وجود ندارد.

 

نقش لیزر در ارتودنسی