اطلاعات عمومی

نکات مهمی که درباره اردتودنسی باید بدانید

نکات مهمی که درباره اردتودنسی باید بدانید

هر روز بارها و بارها از دهان مان برای تنفس، صحبت کردن، خوردن و نوشیدن استفاده می‌کنیم .در حالیکه دهان علاوه بر این موارد، عملکرد بسیار مهم و کلیدی دیگری نیز دارد و آن ایجاد تناسب در فرم صورت است
تناسبی که از آن صحبت می‌کنیم به فرم و شکل قرار گیری فک‌ها و نیز دندان‌ها بستگی دارد‌. به شکلی که اختلالات فکی و نیز به هم ریختگی دندان‌ها در عملکرد دهان نیز تاثیر چشمگیری به جا می‌گذارد‌. در چنین شرایط پای مداخلات درمانی ارتودنسی به میان می‌آید که هدف از این نوع معالجات، اصلاح ناهنجاری‌های دندانی، فکی و صورت است.
در واقع، چنین تناسبی نه تنها از نقطه نظر فیزیکی و زیبایی شناختی بلکه از نظر روابط اجتماعی و ایجاد اعتماد به نفس در افراد نیز اهمیت دارد .
هدایت رشد فکی با کمک درمان‌های ارتودنسی زمانی ضرورت می‌یابد که ناهنجاری هایی به صورت ارثی با نامتناسب بودن رشد فک پایین و بالا نسبت به یکدیگر نمایان می‌شود‌.
برای مثال زمانی که رشد یک فک نسبت به فک دیگر بیشتر یا کمتر باشد‌. به همین دلیل توصیه می‌شود که درمان‌های ارتودنسی قبل از پایان رشد کودک انجام شود.
دقت کنید کودکانی که تنفس دهانی دارند و در خواب دهانشان باز است ممکن است مشکلاتی در روابط دندانی فکی، جویدن، بلع، گفتار، سلامت لثه‌ها و بالاخره تغییراتی در فرم صورت پیدا کنند که باید در همان مراحل اولیه نسبت به درمان آنها اقدام کرد.

نکات مهمی که درباره اردتودنسی باید بدانید