ارتودنسی متحرک, اطلاعات عمومی

وسیع کردن کام

وسیع کردن کام

آیا وسیع کردن کام می‌تواند از کشیدن دندان جلوگیری کند؟

همه افراد فضای کافی برای جا دادن تمام 32 دندان در دهان خود را ندارند. برای اینکه هر دندان به طور مناسب رشد کند، باید فضای اضافی برای بیماران دچار شلوغی دندان ایجاد شود. اساساً دو راه وجود دارد که متخصص ارتودنسی می‌تواند فضای کافی را در دهان ایجاد کند. یکی از این راه‌ها وسیع کردن کام (پالاتال اکسپندر)  و دیگری کشیدن دندان است. تقریباً هر کسی می‌تواند تجربه کشیدن دندان را داشته باشد، اما اگر شکاف وسط کام به طور کامل بالغ نشده باشد و در نتیجه بتوان آن را وسیع کرد، می‌توان از دستگاه وسیع کننده کام جهت جلوگیری از کشیدن دندان استفاده کرد. این نوع روش درمانی برای کودکان زیر 15 سال رایج است. قسمت‌های دوگانه شکاف را می‌توان به آرامی از طریق فعال کردن بسیار کم پیچ‌های دستگاه وسیع کننده کام، جدا کرد. اگر فضا بین دندان‌ها، به ویژه در بخش جلویی دهان ایجاد گردد، نشان دهنده عملکرد مناسب وسیع کننده کام خواهد بود.

چه مشکلاتی از طریق استفاده از وسیع کننده کام قابل درمان هستند؟

برخی از مشکلاتی که ممکن است با استفاده از وسیع کننده کام قابل درمان باشند، عبارتند از:

  • کراس بایت خلفی: کراس بایت خلفی زمانی رخ می‌دهد که دندان‌های فوقانی بیش از حد به قسمت پشتی دندان‌های فک پایین نزدیک شوند. این حالت باعث ایجاد یک کام باریک همراه با بایت قسمت پشتی دندان‌های فک بالا نسبت به دندان‌های فک پایین می‌گردد.
  • شلوغی دندان: عدم وجود فضای کافی در فک از رشد دندان‌های بالغ در موقعیت‌های صحیح جلوگیری می‌کند. شلوغی دندان را می‌توان با استفاده از وسیع کننده کام درمان کرد، به طوری که این روش ممکن است نیاز به کشیدن دندان را از بین ببرد.
  • دندان‌های رشد نکرده: دندان‌هایی که رشد نکرده‌اند ممکن است راه رشد آن‌ها به دلیل شلوغی دندان‌ها مسدود شود.
  • مشکلات تنفسی: این مشکلات زمانی اتفاق می افتند که یک کام بلند به همراه قوس باریک جلوی مسیرهای هوایی را مسدود نمایند.

وسیع کردن کام ممکن است نیاز کودک شما به استفاده از بریس را از بین نبرد، اما می‌تواند دوره درمان برای رفع بسیاری از مشکلات فک و دندان را کاهش دهد. علاوه بر این، درمان با استفاده از وسیع کننده کام موجب زیباتر کردن لبخند و کمک به بهبود عزت نفس و اعتماد به نفس در کودک شما می‌گردد.

وسیع کردن قوس فک پایین چیست؟

وسیع کردن قوس فک پایین در صورت وجود نداشتن شکافی که نزدیک به دندان باشد و بتواند وسیع شود، مسائل بیشتری را به وجود خواهد آورد. اگر چه پالاتال اکسپندر در واقع نباید برای وسیع کردن قوس فک پایین استفاده شود، اما یکی دیگر از روش‌های جایگزین به نام آپ رایتینگ می‌تواند برای وسیع کردن قوس فک پایین استفاده شود. این روش از طریق سوق دادن دندان‌های بیمار به سمت گونه‌ها انجام می‌شود. فواصل تشکیل شده در فک پایین به دلیل حرکت بیشتر دندان‌ها به جای حرکت استخوان رخ می‌دهد. فرایند حرکت دادن دندان‌ها به جهت دلخواه مشکل نیست. با این وجود، باید استخوان‌ها و لثه کافی در اطراف ریشه‌ها وجود داشته باشد تا بتوان از این روش استفاده کرد.

چگونه می‌توانم از کشیدن دندان‌ها جلوگیری کنم؟

اکثر متخصصین ارتودنسی حرفه‌ای کاملاً از این موضوع آگاهند که بیماران نمی‌خواهند دندان خود را از دست بدهند و هر هزینه‌ای را برای جلوگیری از کشیدن دندان‌ها می‌پردازند. بنابراین، می‌توانند در خصوص روش‌های جایگزین برای وسیع کردن قوس فک پایین به راحتی صحبت کنند و این گزینه درمانی را پیشنهاد دهند. آنچه که معمولاً این متخصصین برای متقاعد کردن به شما می گویند، این است کهوسیع کننده‌های کام نمی‌توانند مورد استفاده قرار گیرند و محبوب‌ترین و رایج‌ترین روش برای وسیع کردن قوس فک پایین روش آپ رایتینگ است. همچنین متخصصین به شما خواهند گفت که پالاتال اکسپندر در هر مورد مطلوب نیست و ممکن است وسیع کننده‌های ارتودنسی بهترین راه برای درمان نباشند، به خصوص اگر شما استخوان و لثه کافی برای انجام این روش را در اطراف دندان‌های خود ندارید. گام بعدی کشیدن دندان است. مهم است که اگر فکر می‌کنید ممکن است فرزندتان به درمان ارتودنسی حرفه‌ای به دلیل ظاهر ناهماهنگ یا نامناسب دندان‌ها احتیاج داشته باشد، درمان را به تأخیر نیندازید. بهتر است درمان ارتودنسی دندان‌ها، پیش از آنکه دندان‌ها و فک و دهان فرصت کافی برای رشد کامل را پیدا کنند، انجام گردد. با این حال، با گذشت زمان بزرگسالان بیشتری تصمیم به درمان ارتودنسی برای بهبود سلامت دندان‌ها و ظاهر خود می‌گیرند. بنابراین، گزینه‌های درمانی زیادی وجود دارند که برای بزرگسالان نیز مناسب هستند.

وسیع کردن کام