ارتودنسی متحرک, اطلاعات عمومی

پلاک نگهدارنده حین و بعد از ارتودنسی(ریتینر)

پلاک نگهدارنده حین و بعد از ارتودنسی(ریتینر)

پلاک نگهدارنده حین و بعد از ارتودنسی(ریتینر)؛ثابت و متحرک

دندان‌ها بطور طبیعی پس از جدا کردن بریس‌ها یا سایر تجهیزات ارتودنسی تمایل به حرکت دارند. این حالت تحت عنوان برگشت ارتودنسی شناخته شده و بسیار ناخوشایند است. نگهدارنده‌ها مانع این حرکت شده و باعث می‌شوند که دندان‌ها در سال‌های بعد مانند روز اول پس از برداشتن بریس‌ها باقی بمانند. نگهداری به همان اندازه ارتودنسی اهمیت دارد و این مرحله بطور کلی به مدت ۱۲ ماه طول می‌کشد.

نگهداری جنبه‌ی بسیار مهمی از درمان است. ما می‌خواهیم مطمئن شویم که طرح لبخند جدید شما تا آخر عمر ماندگار باشد. در حین درمان، شما تلاش بسیار زیادی را برای دستیابی به نتایج مطلوب انجام می‌دهید و هدف ما این است که لبخند زیبای بدست آمده به همین شکل باقی بماند. استفاده مناسب و مراقبت از نگهدارنده‌ها مهم‌ترین کاری است که باید برای جلوگیری از حرکت دندان‌های خود انجام دهید. شما تنها کسی هستید که می‌توانید به مرتب ماندن دندان‌های خود کمک کنید

اهمیت نگهدارنده‌ها

هنگامی که بریس‌ها را خارج می‌کنید، مرحله‌ی نگهداری درمان آغاز می‌شود و این مرحله از مهم‌ترین بخش‌ها جهت حفظ لبخند بدست آمده در سال‌های پیش رو می‌باشد. در حالی که ممکن است دندان‌ها در موقعیت جدیدی قرار بگیرند، اما استخوان‌ها، رباط‌ها و بافت‌های زیرین که آنها را نگه می‌دارند همچنان باید به نحوه‌ی قرارگیری جدید مطابقت پیدا کنند و در جای خود محکم شوند. این امر بدین معنی است که بدون نگهدارنده یا ریتینر، دندان‌ها به موقعیت اولیه‌ی خود باز می‌گردند و تمام کار سخت شما بی‌نتیجه می‌شود. نگهدارنده بخش بسیار مهمی در تضمین باقی ماندن دندان‌ها در موقعیت جدید خود و محافظت از لبخند شما در سال‌های بعد است.

متخصص ارتودنسی در روزی که بریس‌ها را خارج می‌کنید، قالب‌های مورد نیاز برای تهیه نگهدارنده را تهیه می‌کند و در جلسه‌ی بعد آن را همراه با دستورالعمل‌های دقیق جهت استفاده و مراقبت در اختیار شما قرار خواهد داد.

عادات یا شرایطی که نیاز به نگهداری بیشتر است

  • نفس کشیدن از راه دهان
  • دندان قروچه (بیش فعالی عضلانی)
  • فشار دادن زبان، پایین بودن زبان یا وضعیت قرارگیری غیر عادی زبان
  • نواختن نی
  • مکیدن لب
  • جویدن مداد یا خودکار
  • فاصله بین دندان‌ها قبل از درمان
  • دندان‌ها با چرخش شدید

انواع نگهدارنده

بطور کلی دو نوع نگهدارنده وجود دارد که ممکن است بسته به شرایط شما تجویز شوند: نگهدارنده‌های متحرک و ثابت، که هر یک دارای مزایای منحصر به خود هستند. متخصص ارتودنسی نگهدارنده‌ای که به بهترین شکل مطابق با شرایط ارتودنسی شما است را انتخاب می‌کند تا به شما برای محافظت از لبخند خود تا آخر عمر کمک کند.

نگهدارنده‌های متحرک

نگهدارنده‌های متحرک بطور سفارشی ساخته می‌شوند تا محکم بر روی دندا‌ن‌ها قرار گرفته و آنها را مرتب نگه دارند. نیازی نیست که نگهدارنده‌های متحرک را روز و شب استفاده کنید، اما باید بطور منظم و طبق توصیه‌ی متخصص ارتودنسی مورد استفاده قرار گیرند.

نگهدارنده هالی

نگهدارنده هالی به عنوان نمادین‌ترین نوع نگهدارنده شناخته می‌شود. این ریتینر از یک قطعه‌ی از جنس آکریلیک که بر روی سقف دهان قرار گیرد و سیمی که دندان‌ها را در محل خود نگه می‌دارد، ساخته شده است و روشی موثر و ساده برای مرتب نگه داشتن دندان‌ها است.

پلاک‌های شفاف

این نگهدارنده‌ها شبیه به پلاک‌ ارتودنسی نامرئی هستند و بطور مستقیم بر روی قوس دندان قرار می‌گیرند. این نوع نگهدارنده از پلاستیک نازک و شفافی ساخته شده که کاملاً مطابق با ترتیب دندان‌ها است و هنگام استفاده تقریباً غیر محسوس می‌باشد. این نگهدارنده‌ها راحت بوده و برداشتن آنها ساده است اما دوام آنها کمتر از نوع هاولی می‌باشد.

نگهدارنده ثابت

نگهدارنده‌ی ثابت را می‌توان تا آخر عمر استفاده کرد که گاهی اوقات به دلیل اینکه جویدن برخی مواد غذایی سخت باعث لب پر شدن مواد کامپوزیت (باندینگ) می‌شود، نیاز به اصلاح و اتصال مجدد خواهد داشت. نگهدارنده‌های ثابت زمانی انتخاب می‌شود که درمان ارتودنسی منجر به تغییرات عمده در وضعیت دندان‌ها شده و در این شرایط معمولاً خطر برگشت بسیار بالا است. این نگهدارنده‌ها شامل یک سیم نازک هستند که بطور نامحسوس پشت دندان‌های جلویی متصل شده و آنها را در جای خود نگه می‌دارند. این نوع نگهدارنده بسیار راحت بوده و برای استفاده‌ی طولانی مدت و دستیابی به نتایج بلند مدت طراحی شده است.

برای بیمارانی که از نگهدارنده‌ی ثابت استفاده می‌کنند، توصیه به استفاده از واترپیک به منظور جدا کردن جرم‌ها از اطراف نگهدارنده می‌شود. جرم یا رسوبات می‌توانند به دلیل سخت بودن استفاده از نخ دندان دور نگهدارنده‌های ثابت جمع شوند و بنابراین توصیه می‌شود که هر ۳ تا ۶ ماه یک بار جهت تمیز کردن حرفه‌ای دندان‌ها به دندانپزشک مراجعه شود.

اصلاح و تطابق با دندان‌ها

بطور کلی متوجه خواهید شد که نگهدارنده مزاحمتی در زندگی روزمره‌ی شما ایجاد نمی‌کند. ممکن است در صورت مشکل در صحبت کردن بطور عادی یا تولید بزاق بیشتر از حالت عادی نیاز به انجام اصلاحات مختصری باشد، اما این مشکلات ظرف یک هفته یا بیشتر برطرف خواهند شد. در ابتدا هنگامی که بریس‌ها جدا می‌شوند، احتمالاً نیاز است که نگهدارنده را ۲۴ ساعت روز و ۷ روز هفته به جز در هنگام غذا خوردن و مسواک زدن استفاده کنید. اما به تدریج می‌توان تنها در هنگام شب و سپس یک شب در میان و در نهایت چند شب در هفته آنها را داخل دهان قرار داد.

تمیز کردن و مراقبت از نگهدارنده

پاک کردن نگهدارنده بصورت منظم برای تازه و تمیز نگه داشتن آن و محافظت از دندان‌ها در برابر باکتری‌ها مهم است. برای نگهدارنده‌های هاولی می‌توانید آنها را مانند دندان‌ها مسواک بزنید. مسواک‌ها می‌توانند باعث خراشیده شدن پلاک‌های شفاف شوند، بنابراین به جای آن توصیه می‌شود که آنها را داخل یک لیوان آب با یک قرص پاک کننده‌ی دندان مصنوعی قرار دهید. برای تمیز کردن یک نگهدارنده‌ی ثابت، باید آن را بطور عادی مسواک بزنید و از فلاس تریدر برای کشیدن نخ دندان استفاده نمایید.

علاوه بر تمیز کردن منظم، قرار دادن نگهدارنده داخل محفظه‌ی خود بسیار مهم است. موارد بسیار زیادی وجود داشته که فرد نگهدارنده را داخل یک دستمال گذاشته و سپس بدون اینکه متوجه شود آن را دور انداخته است. همچنین نباید نگهدارنده را در معرض گرمای شدید قرار دهید زیرا می‌تواند باعث تاب برداشتن آن شود. با تمیز کردن و مراقبت مناسب، نگهدارنده تا آخر عمر می‌تواند از لبخند شما نگهداری کند.

 

پلاک نگهدارنده حین و بعد از ارتودنسی(ریتینر)