اطلاعات عمومی

پوسیدگی دندان چیست؟

پوسیدگی دندان چیست؟

پوسیدگی دندان چیست؟

پوسیدگی دندان زمانی رخ می دهد که مواد اسیدی لایه سخت دندان را که مینا نامیده می شود از بین می برند. این اسیدها از لایه نامرئی چسبناکی به نام پلاک به وجود می آیند. باکتری هایی که در پلاک وجود دارند از مواد قندی تغذیه می کنند و فرایند تجزیه مواد قندی سبب تولید اسید هایی می شود که به سطح دندان آسیب می رسانند. اگر فکر می کنید دندانتان پوسیده است، به دندان پزشک خود مراجعه کنید. دندانپزشک شما ممکن است دندانتان را پر کند که این عمل مانع از پیشرفت پوسیدگی می شود. و اگر مراجعه نکنید ممکن است با گذشت زمان، پوسیدگی می تواند در سطح دندان حفره ایجاد کند. در صورت عدم درمان، این حفره ها می تواند عمیق تر شده یا حتی منجر به تخریب دندان شوند. اسیدها همیشه سطوح دندان های شما را مورد حمله قرار می دهند، اما پوسیدگی دندان هرگز به یکباره اتفاق نمی افتد زیرا عوامل دیگری در دهان وجود دارند که باعث استحکام دندان ها و جلوگیری از پوسیدگی می شوند. یکی از این عوامل بزاق دهان است. بزاق دهان دارای مواد معدنی می باشد که به محکم شدن سطوح دندان کمک می کند. فلوراید نیز به استحکام دندان کمک می کند. فلوراید ماده معدنی طبیعی بوده که هم در ترکیبات خمیردندان به کار می رود و هم به آب آشامیدنی افزوده می شود.

پوسیدگی دندان چیست؟

نکاتی عالی برای پیشگیری از پوسیدگی دندان:
1-به مقدار زیاد آب بنوشید، به خصوص اگر از داروهای خاص استفاده می کنید. بعضی از داروها می توانند میزان ترشح بزاق را کاهش دهند. که منجر به ایجاد پوسیدگی دندان ها می شود.
2-از خمیردندان و دهانشویه حاوی فلوراید استفاده کنید. فلوراید باعث استحکام بخشیدن هر چه بیشتر به مینای دندان می شود.
3-از خوردن غذاهای شیرین به مقدار زیاد بپرهیزید.
4-حداقل سالی 2 بار به دندانپزشک خود مراجعه کنید. دندانپزشک دندانهای شما را معاینه و در صورت لزوم جرمگیری می کند.
5-دو بار مسواک زدن در روز با خمیر دندان حاوی فلوراید و استفاده از نخ دندان، تا حد زیادی از پوسیدگی دندان جلوگیری می کند.
6-میان وعده های بین غذاهای اصلی خود را کم کنید. این کار باعث کاهش تولید اسید توسط پلاک میکروبی می شود. همچنین سبب می شود تعداد دفعاتی که دندان های شما در معرض مواد اسیدی قرار می گیرند، کمتر شود.

 1,063 بازدید از آغاز,  2 بازدید در امروز

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط